680-lecie Ostródy

Gmina 02.09.2009

W dniach 28 - 31 sierpnia 2009 roku w mieście i gminie Ostróda odbyło się szereg uroczystości związanych ze zjazdem byłych mieszkańców, 680-leciem Ostródy oraz 15-leciem nawiązania partnerskich relacji z Osterode am Hartz.

Dnia 28 sierpnia 2009 roku odbyło się uroczyste nabożeństwo w Glaznotach w gminie Ostróda z udziałem Ziomkostwa byłych mieszkańców. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 29 sierpnia 2009 roku o godz. 12:00 przy Pomniku Jedności Europejskiej na Placu 1000-lecia Państwa Polskiego. Z tej okazji przewidziane zostały atrakcje takie jak: koncert Orkiestry Miejskiej, występ Zespołu  Pieśni i Tańca „Warmia”. Zebrani na placu  mieszkańcy mogli spróbować urodzinowego tortu oraz stanąć do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia pod Pomnikiem Jedności Europejskiej. Po południu obchody przeniosły się do ostródzkiego zamku, gdzie odbyła sie prezentacja książki Ryszarda Kowalskiego „Ostróda w kalejdoskopie historycznym” oraz otwarta została wystawa „ Projekt rewitalizacji zamku w Ostródzie, a jego dzieje budowlane”. Następnie o godzinie 17:00 w sali reprezentacyjnej zamku odbyły się obchody 15-lecia partnerstwa Ostróda - Osterode am Harz, w których uczestniczył Sekretarz Gminy Ostróda Andrzej Pęziński. W ramach uroczystości do Ostródy przyjechała oficjalna delegacja z Osterode am Harz z obecnymi i byłymi władzami miasta. W programie uroczystości zostały przewidziane wspólne msze w języku polskim i niemieckim w Glaznotach i w Ostródzie. Msza w Kościele Ewangelicko - Metodystycznym w Ostródzie odbyła się dokładnie w rocznicę stulecia pierwszego nabożeństwa, odbywającego się w tym kościele 31 sierpnia 1909 roku. Podczas Mszy Świętej  Wójt Gminy Ostróda przekazał na ręce ks. Waldemara Eggerta tablicę pamiątkową  z okazji jubileuszu 100-lecia zakończenia budowy i poświęcenia Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego w Ostródzie. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz samorządowych gminy Ostróda.