Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

Retransmisja IV Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 18 stycznia 2019 r. godz. 09.00

18.01.2019

Retransmisja IV Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 18 stycznia 2019 r. godz. 09.00
Gmina

Aktualne wyniki - wybory Sołtysów i Rad Sołeckich

17.01.2019

Aktualnie w Gminie Ostróda odbywają się wybory sołtysów i rad sołeckich. Poniżej bieżące informacje z dokonanych wyborów w poszczególnych sołectwach.

Aktualne wyniki - wybory Sołtysów i Rad Sołeckich
Sport

Kolejne tenisowe sukcesy SP Pietrzwałd

17.01.2019

W hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji został rozegrany etap rejonowy Mistrzostw Województwa Szkolengo Związku Sportowego w tenisie stołowym.  Kolejny udany występ zanotowali podopieczni Bartosza Szarmacha. Dziewczęta zajęły w zawodach czwarte miejsce,  a chłopcy drugą pozycję, która zagwarantowała awans do finału Mistrzostw Województwa. Drużyna w składzie: Bartosz Wrzesiński, Igor Paździorko, Szymon Kosek odniosła dwa zwycięstwa i jedną porażkę. 

Kolejne tenisowe sukcesy SP Pietrzwałd
Sport

Sportowe ferie w Gminie Ostróda

16.01.2019

Zapraszamy serdecznie dzieci z terenu gminy Ostróda na turnieje piłki nożnej i tenisa stołowego w ramach akcji "Sportowe Ferie". Turnieje odbędą się 22 i 29 stycznia na hali sportowej w Samborowie. Oprócz zmagań turniejowych będą także konkurencje sportowo-rekreacyjne. Celem akcji jest popularyzowanie sportu wśród dzieci i młodzieży.  

 

Więcej informacji pod nr tel. 698-110-392 (Adrian Sadowski)

Sportowe ferie w Gminie Ostróda
Sport

Tenisowe sukcesy Szkół Podstawowych w Pietrzwałdzie i Lipowie

14.01.2019

W hali Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji został rozegrany etap powiatowy Mistrzostw Województwa Szkolnego Związku Sportowego. Bardzo dobrze spisali się tenisiści i tenisistki reprezentujący Gminę Ostróda. Awans do turnieju rejonowego zdobyły dziewczynki i chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Pietrzwałdzie w kategorii 2006-2008. Podopieczni Bartosza Szarmacha nie pozostawili złudzeń i pokazali, że są najlepsi w powiecie ostródzkim. Ponadto dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Lipowie w kategorii 2003-2005 zajęły II miejsce, a chłopcy z Pietrzwałdu III pozycję.

Tenisowe sukcesy Szkół Podstawowych w Pietrzwałdzie i Lipowie
Sport

Wyniki i tabele po III kolejce fazy finałowej GLH 2018/2019

13.01.2019

Za niespełna dwa tygodnie poznamy Mistrza Gminnej Ligi Halowej 2018/19. Wszystko wskazuje na to, że walka o tytuł rozstrzygnie się pomiędzy czterema drużynami: WAKS Turznica, LA Zabawa, Husaria LIchtajny i FC Toronto. W Lidze Europy jak na razie najlepiej sobie radzi Terra Durąg i Iskra II Smykówko. W meczu na szczycie III kolejki fazy finałowej lepsi od FC Toronto okazali się piłkarze WAKS, którzy wygrali całe spotkanie 5:2. Interesująco robi się w klasyfikacji Złotego Buta. Przewaga dotychczasowego lidera, Dawida Sokołowskiego stopniała do trzech bramek, a to głownie dzięki bardzo dobremu występowi Piotra Ziółkowskiego (Husaria Lichtajny), który aż sześciokrotnie wpisał się na listę strzelców w meczu z Luzakami Zwierzewo. 

Wyniki i tabele po III kolejce fazy finałowej GLH 2018/2019
Gmina

Rodzinne bieganie w gminie Ostróda

13.01.2019

V Gminny Zimowy Bieg - "Rodzinne bieganie" za nami. W niedzielę w Lubajnach spotkali się miłośnicy biegów oraz Nordic Walking, którzy wystartowali na dystansie 5 i 10 km. Organizatorem biegu była Gmina Ostróda z inicjatywy lokalnej Radnej Pani Anny Lewandowskiej. Na zwieńczeniu trasy rozpoczynającej się w Lubajnach, a kończącej w Zwierzewie były medale, gwar, okrzyki, radość i gratulacje. Gminny Zimowy Bieg to bieg rekreacyjny, każdy zawodnik który ukończył trasę był zwycięzcą i otrzymał pamiątkowy złoty medal. Na wszystkich miłośników biegania oraz kibiców na mecie czekał ciepły posiłek. Mimo deszczowej pogody dzieci wraz z rodzicami spędziły czas na świeżym powietrzu, aktywnie i kreatywnie. Dodatkową atrakcją była kąpiel ostródzkich morsów. Kolejna edycja biegu już za rok serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i zachęcamy do wspólnego rodzinnego i aktywnego wypoczynku.

Rodzinne bieganie w gminie Ostróda
Gmina

Zapraszamy na Wzgórza Dylewskie

10.01.2019

Gmina Ostróda zimą? Czemu nie! Przecież Wzgórza Dylewskie bajkowo wyglądają również w szacie śnieżnej, która ze względu na mikroklimat trwa tutaj dłużej niż w innych miejscach Mazur Zachodnich. Miłośnicy nart biegowych znajdą tu doskonałe warunki - tak klimatyczne, jak i terenowe. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na spędzenie weekendu to polecamy wizytę na pobliskich Wzgórzach Dylewskich. Tam można skorzystać z zimowych atrakcji. A jak zapewniają mieszkańcy Wysokiej Wsi, miejscowości najwyżej położonej na Warmii i Mazurach, na pewno coś dla siebie znajdą amatorzy narciarstwa biegowego. Aktualnie można już spróbować swoich sił na biegówkach, gdyż miłośnicy narciarstwa biegowego wyciskanie śladów już rozpoczęli. Dla narciarzy przygotowane zostały dwie trasy o długości ok. 10km. i 7km. o zróżnicowanym stopniu trudności. Każda z tras przebiega przez urokliwe miejsca Wzgórz Dylewskich.

Zapraszamy na Wzgórza Dylewskie
Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień

Zapraszamy na ferie zimowe

09.01.2019

Centrum Kultury w Ostródzie przy współpracy z Pełnomocnikiem  Wójta Gminy Ostróda ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień  organizuje Rodzinne Ferie Zimowe w dniach 21-27 stycznia 2019r w Amfiteatrze w Ostródzie. Motywem przewodnim ferii będą piraci i wszystko co z nimi związane. W programie ferii m.in. wystawa modeli żaglowców, cykl warsztatów dla młodzieży oraz rodziców z dziećmi, konkurs plastyczny i fotograficzny, gry, turnieje, pokazy filmów, a także warsztaty profilaktyczne. Celem projektu jest popularyzowanie wśród dzieci i rodziców różnych form zajęć jako alternatywy spędzania wolnego czasu, motywowanie mieszkańców do twórczej aktywności, budowanie wzajemnych, pozytywnych relacji rodzinnych oraz kształtowanie postaw aprobowanych społecznie bez użycia substancji psychoaktywnych. Przewidywane są również zajęcia o tematyce profilaktyki przeciwdziałania alkoholowi i narkotykom.  Program współfinansowany z środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Ostróda na 2019 rok. Bardzo serdecznie zapraszamy dzieci z ternu Gminy Ostróda.

Zapraszamy na ferie zimowe
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadań publicznych w latach 2019-2021

07.01.2019
Działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018 r., poz. 450 z późn. zm.)
Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadań publicznych w latach 2019-2021
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadań publicznych

07.01.2019

Działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018 r., poz. 450 z późn. zm.)

Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadań publicznych
Sport

Ruszyła faza finałowa GLH 2018/19

06.01.2019

Gminna Liga Halowa nabiera tempa! W sobotę i niedzielę zostały rozegrane pierwsze mecze fazy finałowej. W Lidze Mistrzów z kompletem punktów prowadzi WAKS Turznica, a tuż za nimi znajdują się drużyny FC Toronto i LA Zabawa Samborowo, które ustępują tylko gorszym bilansem bramkowym. W Lidze Europy pierwszym liderem zostali piłkarze Terra Durąg, którzy wysoko pokonali Toronto Team. W klasyfikacji Złotego Buta bez zmian, wyraźnie prowadzi Dawid Sokołowski (Luzacy Zwierzewo), zdobywca 26 bramek. 

Ruszyła faza finałowa GLH 2018/19
OSP

Nowy samochód dla OSP Brzydowo

05.01.2019

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzydowie otrzymała nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, która odbyła się w intencji strażaków. Po Mszy nastąpiło poświęcenie i uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA Star 4,5/29 na podwoziu MAN 4x4. Przekazany samochód podwyższa możliwości działań ratowniczych jednostki OSP Brzydowo. Zakup udało się zrealizować dzięki wspólnemu sfinansowaniu zadania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - 200 tys. zł., Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 250 tys. zł oraz Gminę Ostróda - 371 640,00zł. Całkowita wartość zadania wyniosła 821 640,00zł.

Nowy samochód dla OSP Brzydowo
Gmina

Wybory sołtysów i rad sołeckich w 2019 r.

02.01.2019

Harmonogram zebrań wiejskich

Wybory sołtysów i rad sołeckich w 2019 r.

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda