Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Inwestycje gminne

Remont mostu na rzece Drwęca

17.12.2018

Gmina Ostróda we współpracy z Nadleśnictwem Jagiełek zakończyła remont mostu na rzece Drwęca, znajdującego się na terenie Leśnictwa Potok. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 60 000,00zł z czego wkład Nadleśnictwa Jagiełek  to 30 000,00 zł.. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jagiełek Bożena Przesław, Przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Sylwia Tomczuk oraz wykonawca zadania Kazimierz Zajkowski. W ramach inwestycji przeprowadzono renowację mostu poprzez całkowitą wymianę elementów drewnianych (podłużnic, dyliny górnej i poręczy).

Remont mostu na rzece Drwęca
Sport

Wyniki i tabele po III i IV kolejce GLH

17.12.2018

Intensywny weekend mieli piłkarze w Gminnej Lidze Halowej. W sobotę i niedzielę została rozegrana III i IV kolejka fazy grupowej. Dzięki dwóm zwycięstwom WAKS Turznica i FC Toronto obie drużyny są już niemal pewne awansu do Ligi Mistrzów. Świetne dwa spotkania zanotował Dawid Sokołowski (Luzacy Zwierzewo), który zdobył aż 15 bramek i wysunął się w klasyfikacji Złotego Buta.                                               

Wyniki i tabele po III i IV kolejce GLH
Gmina

Spotkanie Opłatkowe

16.12.2018

W Gminnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Samborowie odbyło się Spotkanie Wigilijne. Podczas uroczystości w programie artystycznym kolędy i pastorałki zaśpiewały zespoły wokalne: „Inaczej”, „Serenada” oraz „Piątka z plusem”. Natomiast koło teatralne „AMOŻE” zaprezentowało licznie zebranym gościom i mieszkańcom przedstawienie jasełkowe. Ponadto wszyscy zebrani mieli możliwość obejrzeć wystawę rękodzieła pn.  „Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy”. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas złożył mieszkańcom życzenia świąteczno - noworoczne, a błogosławieństwa udzielił Ks. Krzysztof Górny Proboszcz Parafii Świętego Stanisława Biskupa w Samborowie. 

Spotkanie Opłatkowe
Sport

Gmina Ostróda Piłkarskim Samorządem Roku!

15.12.2018

Podczas Piłkarskiej Gali Warmińsko - Mazurskiego Związku Piłki Nożnej zostały ogłoszone wyniki głosowania w kategorii "Piłkarski Samorząd Roku". Przez 8 dni możliwość oddania głosu na swoją kandydaturę mieli internauci poprzez Facebooka. Drugim etapem było przyznanie punktów przez Zarząd WMZPN. Mimo silnej konkurencji zarówno w pierwszej jak i drugiej fazie zwyciężyła Gmina Ostróda. Nagrodę odebrał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. 

Gmina Ostróda Piłkarskim Samorządem Roku!
Gmina

Zapraszamy!

13.12.2018

Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie
serdecznie zaprasza na
Wieczór Wigilijny
16 grudnia 2018 r. godz. 1600

Zapraszamy!
Gmina

Pomoc finansowa z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich

12.12.2018

ARiMR zarejestruje KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady tworzenia Kół gospodyń wiejskich. Mają one być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.  Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom gospodyń wiejskich, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji.

Pomoc finansowa z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich
Sport

Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej dziewcząt i chłopców

12.12.2018

Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Durągu była dziś gospodarzem Mistrzostw Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej dziewcząt i chłopców rocznika 2003-2005. W zawodach udział wzięły jednostki oświatowe z Samborowa, Lipowa, Tyrowa, Zwierzewa, Pietrzwałdu i Durąga. Kibice byli świadkami pięknych zespołowych akcji, widowiskowych obron i fantastycznych ataków. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa w Zwierzewie, a podium uzupełniły reprezentacje Samborowa i Durąga. 

Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w Piłce Siatkowej dziewcząt i chłopców
Gmina

Betlejem na Warmii i Mazurach

12.12.2018

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym Betlejem na Warmii i Mazurach. Koncert odbędzie się 11 stycznia 2019 r w Expo Arena w Ostródzie o godzinie 19.00. Wydarzenie oprócz niewątpliwych walorów estetycznych jest połączone także z akcją charytatywną na rzecz budowy HOSPICJUM DLA DZIECI w Olsztynie. Kupując bilety, cegiełki czy też płyty z koncertów z zeszłorocznej edycji wspieracie Państwo to wspaniałe dzieło. W tym roku wystąpią: Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Grażyna Łabaszewska, Bovska, Antonina Krzysztoń i inni.

Betlejem na Warmii i Mazurach
Gmina

UWAGA ZMIANA SIEDZIBY GOPS i ZOK!

12.12.2018

Informujemy, iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostródzie i Zakład Obsługi Komunalnej w Ostródzie zmieniły swoją siedzibę.

ul. 11-go listopada 39
14-100 Ostróda

UWAGA ZMIANA SIEDZIBY GOPS i ZOK!
Sport

II kolejka Gminnej Ligi Halowej 2018/19

07.12.2018

Podczas II kolejki Gminnej Ligi Halowej piłkarze zafundowali niemałe emocje zgromadzonym w samborowskiej hali sportowej. W piątkowe popołudnie odbyło się sześć ciekawych pojedynków. Żaden z rozegranych meczów nie był jednostronny i trzymał w napięciu do ostatnich sekund. W grupie A prowadzi WAKS Turznica, zaś w grupie B na pozycję lidera wskoczyło FC Toronto. W klasyfikacji Złotego Buta na prowadzenie wyszedł Jarosław Żygo (Paka Samborowo), zdobywca pięciu bramek. 

II kolejka Gminnej Ligi Halowej 2018/19
Gmina

OGŁOSZENIE

07.12.2018

Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Ostróda Nr 178/2018 z dnia 5 grudnia 2018 r.

dnia 24 grudnia 2018 r. Urząd Gminy Ostróda będzie nieczynny.

 

OGŁOSZENIE
Sport

IV Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej w Szyldaku

06.12.2018

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Szyldaku odbył się IV Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. Celem zawodów było propagowanie aktywnego trybu życia oraz popularyzacja piłki nożnej w środowisku wiejskim. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: Szyldak I, Szyldak II, Ostrowin i  Grabinek. 

IV Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej w Szyldaku
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego

06.12.2018

Działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018r. poz. 450 z późn. zm.)

Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego
Oświata

Gminne Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

05.12.2018

W Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyły się po raz pierwszy Gminne Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, zorganizowane przez Gminę Ostróda we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Józefa Piłsudskiego w Idzbarku. Bohaterami tego dnia byli oczywiście wolontariusze Klubów Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu, działający w szkołach z terenu Gminy Ostróda oraz ich opiekunowie. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas wręczył dyrektorom szkół, szkolnym koordynatorom wolontariatu oraz samym wolontariuszom podziękowania za ich wielkie serca i bezinteresowną chęć pomagania tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Gminne Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda