Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

Centrum Aktywności Lokalnej w Lubajnach już otwarte!

17.11.2019

W Lubajnach miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Aktywności Lokalnej. Uroczystość poprzedziła msza święta, której przewodniczył Metropolita Warmiński Arcybiskup Józef Górzyński. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Radna Gminy Ostróda Anna Lewandowska. Obiekt będzie służyć mieszkańcom jako miejsce do realizowania projektów społecznych. Świetlica już podczas otwarcia tętniła życiem. Zorganizowano tam konkurs kulinarny „Mazurski obiad” , w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Ostróda.

Centrum Aktywności Lokalnej w Lubajnach już otwarte!
Gmina

Wizyta u Pary Prezydenckiej laureatów konkursu Bitwa Regionów

14.11.2019

Koło Gospodyń "LUBA" z Lubajn wraz z Wójtem Gminy Ostróda Bogusławem Fijasem reprezentowało gminę Ostróda na spotkaniu z Parą Prezydencką w Warszawie. Gospodynie zostały przyjęte  w wyniku wygranej w ogólnopolskim konkursie kulinarnym pn. "Smaki Regionów". Dzisiejsza wizyta w Pałacu Prezydenckim pozwoliła Paniom z koła gospodyń zaprezentować roladę „Luba Mazurska”.

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowują regionalną potrawę według własnej receptury i z rodzimych produktów. Nagrodzone dania zostały przygotowane przez KGW w Gorzykowie (woj. wielkopolskie), KGW w Kłaninie „Ach te baby!” (woj. zachodniopomorskie) oraz KGW „Luba” w Lubajnach (woj. warmińsko-mazurskie).
 

Link do artykułu na stronie www.prezydent.pl dot. spotkania Pary Prezydenckiej z laureatami konkursu Bitwa Regionów  w dniu 14.11.2019 r.

Wizyta u Pary Prezydenckiej laureatów konkursu Bitwa Regionów
Organizacje pozarządowe - Konkursy

OGŁOSZENIE O MOŻLIWOŚCI ZGŁASZANIA UWAG DO OFERTY NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO

14.11.2019

Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.), informujemy, że w dniu 7 listopada 2019 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Koła Gospodyń Wiejskich "LUBA" w Lubajnach na realizację zadania publicznego pn.: „Rzemiosło artystyczne w Lubajnach” z pominięciem otwartego konkursu ofert.

OGŁOSZENIE O MOŻLIWOŚCI ZGŁASZANIA UWAG DO OFERTY NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO
Sport

Zapraszamy do udziału w VIII edycji Gminnej Ligi Halowej

14.11.2019

Wójt Gminy Ostróda serdecznie zaprasza pasjonatów piłki nożnej z terenu naszej gminy (stałych mieszkańców) do udziału w rozgrywkach Gminnej Ligi Halowej w sezonie 2019/2020.  Drużyny chętne do uczestnictwa w rozgrywkach muszą swój udział zgłosić do 25 listopada 2019 r. Warunkiem zgłoszenia drużyny jest wypełnienie karty zgłoszeniowej dostępnej w Urzędzie Gminy Ostróda pok.410 lub na stronie internetowej www.gminaostroda.pl oraz dokonanie wpłaty wpisowego przed rozpoczęciem rozgrywek. Zapraszamy kierowników drużyn na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w środę 27 listopada 2019 r. w Sali Sesyjnej w Urzędzie Gminy Ostróda o godz. 15:30. Na spotkaniu zostanie omówiona formuła rozgrywek. Planowany termin rozpoczęcia VIII edycji GLH ustala się na dzień 1 lub 8 grudnia 2019 roku. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. (89) 676-07-72 lub 698-110-392. Ilość drużyn ograniczona! 

Regulamin rozgrywek 

 

Karta zgłoszeniowa

Zapraszamy do udziału w VIII edycji Gminnej Ligi Halowej
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

13.11.2019

Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.), informujemy, że w dniu 13 listopada 2019 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Stowarzyszenia „Durąg XXII wieku” w Durągu na realizację zadania publicznego pn.: „MAZURSKIE SMAKI W GMINIE OSTRÓDA – Mazurski Obiad” z pominięciem otwartego konkursu ofert.

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

13.11.2019

Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.), informujemy, że w dniu 13 listopada 2019 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Stowarzyszenia „Durąg XXII wieku” w Durągu na realizację zadania publicznego pn.: „MAZURSKIE SMAKI W GMINIE OSTRÓDA – Mazurska Biesiada i Mazurska Wigilia” z pominięciem otwartego konkursu ofert.

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

13.11.2019

Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.), informujemy, że w dniu 8 listopada 2019 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie na realizację zadania publicznego pn.: „Konkurs fotograficzny – Pietrzwałd w obiektywie” z pominięciem otwartego konkursu ofert.

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego
Gmina

Retransmisja XVI Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 13 listopada 2019 r. godz. 15:00

13.11.2019

Retransmisja XVI Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 13 listopada 2019 r. godz. 15:00
Sport

XX Szkolny Turniej Piłki Siatkowej z okazji Święta Niepodległości

11.11.2019

W Szkole Podstawowej w Szyldaku w dniu 11 listopada 2019 r. odbył się jubileuszowy, XX Szkolny Turniej Piłki Siatkowej organizowany z okazji Święta Niepodległości. Szczególny dla Polski dzień, już po raz dwudziesty uczczono sportowymi zmaganiami. Tradycyjnie imprezę rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, by podkreślić doniosłość tego święta.

XX Szkolny Turniej Piłki Siatkowej z okazji Święta Niepodległości
Organizacje pozarządowe - Aktualności

Konsultacje programu współpracy z organizacjami pozarządowymi

08.11.2019

Uprzejmie informujemy, iż realizując art. 4b ust. 1 oraz art. 5 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (D. U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.) na stronie internetowej Urzędu Gminy w Ostródzie: www.gminaostroda.pl, w zakładce „Organizacje pozarządowe” – „Aktualności” zamieszczony został „Roczny Program Współpracy Gminy Ostróda z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020” – celem przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Konsultacje programu współpracy z organizacjami pozarządowymi
Inwestycje gminne

Podpisanie umowy

06.11.2019

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn. „Przebudowa nawierzchni drogi gminnej nr 153103N Pietrzwałd – wieś II wraz z kanalizacją deszczową w m. Pietrzwałd”. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowo Produkcyjne „CEZAR” z siedzibą w Ostródzie. Inwestycja będzie wykonywana w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Koszt inwestycji to 315 263,56 zł. W ramach inwestycji wykonany zostanie ciąg pieszo-jezdny z kostki betonowej z przeznaczeniem pod ruch KR-2.

Podpisanie umowy
Inwestycje gminne

Budowa infrastruktury komunalnej

05.11.2019

W Gminie Ostróda we wrześniu i październiku 2019 roku dokonano odbioru n/w zadań inwestycyjnych w zakresie infrastruktury komunalnej:

Budowa infrastruktury komunalnej
Gmina

Zapraszamy

05.11.2019

Zapraszamy na Gminne Obchody Święta Niepodległości 8 listopada 2019r. godz. 12.00  w Samborowie.

Zapraszamy

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej