Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Sport

Marcin Ociepski i Piotr Łukasik zagrają w turnieju World Tour

19.07.2017

Ostródzianin Marcin Ociepski i pochodzący ze Starych Jabłonek Piotr Łukasik będą reprezentowali nasz region w turnieju siatkówki plażowej Warmia i Mazury World Tour. Jeszcze przed tygodniem występ naszych reprezentantów stał pod znakiem zapytania. Jednak Ociepski i Łukasik kwalifikację do startującego dzisiaj w Olsztynie turnieju Pucharu Świata uzyskali po dobrym weekendowym występie w Przysusze. Siatkarze Proskos Team wywalczyli główne trofeum i dzięki temu będą mieli szansę pograć z najlepszymi na świecie podczas turnieju, startującego dzisiaj w stolicy Warmii i Mazur nad jeziorem Ukiel.
źródło: www.ostroda.wm.pl

Marcin Ociepski i Piotr Łukasik zagrają w turnieju World Tour
Oświata

„Górska przygoda” - relacja z obozu naukowego w Zakopanem

17.07.2017
Uczniowie z czterech szkół Gminy Ostróda uczestniczący w projekcie "Szkolna Akademia Przyszłości" – rozwijanie kompetencji matematyczno – przyrodniczych w klasach IV - VI mają za sobą pierwszy wyjazd projektowy. Obóz naukowy mający na celu wzbudzenie u uczniów zainteresowanie nauką przedmiotów ścisłych odbywał się w dniach 10 – 16 lipca 2017 r. w Zakopanem. Pod okiem wykwalifikowanej kadry 40 dzieci przez tydzień poprzez eksperymenty i zajęcia terenowe zgłębiało tajniki zjawisk rządzących światem. Planowane są jeszcze trzy turnusy, w sumie z tygodniowego bezpłatnego interaktywnego wypoczynku skorzysta 160 dzieci. Ideą projektu jest ukazanie uczniom zalet nauczania metodą eksperymentu, ponieważ nauka w praktyce pozwala uczyć się szybciej i bez wysiłku.
„Górska przygoda” - relacja z obozu naukowego w Zakopanem
Współpraca zagraniczna

Wizyta delegacji z Litwy i Ukrainy

17.07.2017

Gmina Ostróda gościła delegację z partnerskiego Rejonu Silute z Litwy oraz z Rejonu Korzec na Ukrainie. Celem wizyty było omówienie współpracy w sprawie współdziałania na rzecz rozwoju gospodarczego, turystycznego i kulturalnego regionów w ramach współpracy międzynarodowej. Goście podczas trzydniowej wizyty odwiedzili Urząd Gminy Ostróda, jak również poznali interesujące obiekty i instytucje, znajdujące się na terenie Mazur Zachodnich.

Wizyta delegacji z Litwy i Ukrainy
Współpraca zagraniczna

Gmina Ostróda podpisała umowę o współpracy partnerskiej z Rejonem Korzec na Ukrainie

14.07.2017

W Urzędzie Gminy Ostróda w Ostródzie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy  o współpracy partnerskiej z Rejonem Korzec na Ukrainie. Porozumienie podpisali: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Przewodniczący Rady Gminy Janusz Sadowski oraz Przewodniczący Rady Rejonu Korzec Igor Homeńczuk i Przewodniczący Administracji Rejonu Korzec Siergiej Czernyj. Treść porozumienia określa m.in. podejmowanie wspólnych działań rozwijających w dziedzinach takich jak: gospodarka, oświata, kultura, sport i turystyka.

Gmina Ostróda podpisała umowę o współpracy partnerskiej z Rejonem Korzec na Ukrainie
Gmina

Plener artystyczny w Glaznotach na Wzgórzach Dylewskich

13.07.2017

Wzgórza Dylewskie są ważnym elementem strategii rozwoju Gminy Ostróda. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas  wspiera wszelkie działania promujące ten atrakcyjny teren i jest otwarty na rozmaite kreatywne inicjatywy. W dniach 3-13 lipca 2017 r. przy wiejskim kościele gotyckim w Glaznotach odbył się plener artystyczny. Złożyły się na to dwa wydarzenia: plener malarski i plener rzeźby w kamieniu. W przedsięwzięciu wzięło udział 15 malarzy z Iławy, Ostródy i Olsztyna oraz 7 rzeźbiarzy z Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Wieliczki. Wydarzenie zorganizowano w ramach długofalowego projektu „Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach”. Plener to kontynuacja działań, w ramach których we wrześniu 2015 r. społecznościom lokalnym zamieszkującym miejscowości Wzgórz Dylewskich udostępniono kamienny Krąg Wspólnoty Kultur.

Plener artystyczny w Glaznotach na Wzgórzach Dylewskich
Oświata

Stypendia pomostowe - trwa nabór wniosków

10.07.2017

Program kierowany jest do tegorocznych maturzystów mieszkających na obszarze Gmin: Łukta, Morąg, Ostróda, Miłomłyn, Gietrzwałd i Dąbrówno.

Podstawowe kryteria:

  • Kontynuacja nauki w trybie dziennym,
  • Osiągnięcie wyniku na maturze min. 90 punktów (wg algorytmu: Załącznik nr 1 do Regulaminu),
  • Średni dochód na członka rodziny nie przekracza 1.600 zł brutto lub 1.800 zł brutto, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (dochód wyliczony z czerwca 2017 r.),
  • Rekomendacja Fundacji Rozwoju Regionu Łukta.

ZDOBĄDŹ REKOMENDACJĘ FUNDACJI I UZYSKAJ STYPENDIUM!

Stypendia pomostowe - trwa nabór wniosków
Gmina

Rodzinny Piknik w Zwierzewie

09.07.2017

Sobotni Rodzinny Piknik w Zwierzewie połączony z otwarciem plaży na długo pozostanie w pamięci uczestników. Moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów zaspokoiła chyba wszystkich uczestników sobotniej imprezy.

Rodzinny Piknik w Zwierzewie
Gmina

Szkolenia dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w ramach projektu

01.07.2017

Zakończono cykl szkoleniowy dla nauczycieli w ramach projektu „Szkolna Akademia Przyszłości” – rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych w klasach IV - VI, którego celem było wyposażenie nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i w umiejętności prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu. 

Cykl szkoleniowy obejmował cztery dwudniowe zjazdy. W szkoleniu udział wzięli wszyscy nauczyciele matematyki i przyrody ze szkół objętych projektem (SP w Zwierzewie, Brzydowie, Szyldaku i Tyrowie), w sumie 12 osób.

Szkolenia dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w ramach projektu
Gmina

GRUNT ROLNY NA SPRZEDAŻ

30.06.2017

Wójt Gminy Ostróda ogłasza I przetarg ustny ograniczony na sprzedaż prawa własności części nieruchomości gruntowej położonej w obrębie Naprom, oznaczonej jako dz. ew. Nr 205, o pow. 1,0100 ha.

GRUNT ROLNY NA SPRZEDAŻ
Gmina

JUBILEUSZ 50-LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

28.06.2017

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostródzie 2 pary małżeńskie z terenu Gminy Ostróda Państwo Henryka i Jan Sobolewscy z Nastajek oraz Państwo Jadwiga i Eugeniusz Cytruk z Lubajn zostały odznaczone w imieniu Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. W uroczystości wzięli udział najbliżsi oraz przyjaciele. Były życzenia, gratulacje, upominki.

JUBILEUSZ 50-LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO
Projekt w Gimnazjum w Durągu - Inwestujemy w Gimnazjalistów!

Gimnazjaliści z Durąga na obozie sportowym w Wiśle

27.06.2017

Uczniowie Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu biorący udział w zajęciach sportowych w ramach realizacji projektu pt. „Inwestujemy w Gimnazjalistów!” w dniach 19-25 czerwca 2017 roku przebywali na obozie sportowym w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Start” w Wiśle.

Gimnazjaliści z Durąga na obozie sportowym w Wiśle
Gmina

Zapraszamy do Zwierzewa na Rodzinny Piknik - Sobota nad Szelągiem!

27.06.2017

8 lipca zapraszamy na Piknik Rodzinny - Sobota nad Szelągiem, który odbędzie się w dawnej "Rybaczówce w Zwierzewie". W programie przewidziane są liczne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, m. in.: pokazy Grupy Specjalnej Płetwonurków RP oraz OSP Gminy Ostróda, warsztaty oraz konkurs wyplatania wianków, konkursy oraz smaczne jedzenie. Zapraszamy serdecznie!

Zapraszamy do Zwierzewa na Rodzinny Piknik - Sobota nad Szelągiem!
Organizacje pozarządowe - Aktualności

Jak wypełnić sprawozdanie z realizacji zadania publicznego?

27.06.2017

Zbliża się termin składania częściowych sprawozdań z realizacji zadania publicznego - 30 czerwca 2017r. Dla tych podmiotów, które jeszcze tego nie zrobiły, bądź mają problem z uzupełnieniem poszczególnych rubryk przedstawiamy przyklad prawidłowego wypełnienia załącznika.

Jak wypełnić sprawozdanie z realizacji zadania publicznego?
Sport

Gmina Ostróda zwycięzcą rozgrywek Ekstraliga.pl

23.06.2017

Reprezentacja Gminy Ostróda, która składała się głównie z zawodników Płomienia Turznica i Iskry Smykówko zwyciężyła w ostródzkiej Ekstralidze. Od 26 września piłkarze rywalizowali na boiskach typu Orlik. Zarówno pierwsza jak i druga runda była bardzo udana w wykonaniu Gminy Ostróda. 12 zwycięstw i tylko 2 porażki dały tytuł mistrzowski i aż siedmiopunktową przewagę nad rywalami. Gmina Ostróda jako zwycięzca rozgrywek otrzymała możliwość uczestnictwa w Mistrzostwach Polski w Ełku w dniach 1 - 2 lipca.

Gmina Ostróda zwycięzcą rozgrywek Ekstraliga.pl

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda