obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

16.11.2021

W związku z uzyskaniem przez naszą szkołę funduszy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 planujemy wiele działań  i konkursów promujących czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły.

Konkursy  czytelnicze planowane w roku szkolnym 2021/22

 

1.Konkurs Pięknego Czytania ,,Czytam! Lubię to !

- Zorganizowanie konkursu klasowego – klasy I, II i III. Wyłonienie zwycięzców klasowych.

- Zorganizowanie szkolnego konkursu dla uczniów klas I, II i III.

V 2022

 Osoby odpowiedzialne: D. Grzela, M. Bracka, G. Śmilgin- Dmytryszyn, D. Czarnik

2 . Konkurs recytatorski na poziomie klas I-III

- Zorganizowanie konkursu recytatorskiego  na szczeblu klasowym.

- Zorganizowanie  szkolnego konkursu recytatorskiego.

III 2021

Osoby odpowiedzialne :Wychowawcy klas I- III

3. Konkurs recytatorski na poziomie klas IV-VIII.

Zorganizowanie konkursu recytatorskiego na szczeblu klasowym.

Zorganizowanie  szkolnego konkursu recytatorskiego.

III 2022

Osoby odpowiedzialne :Jolanta Pruchniewska   Beata Kaczyńska

4. Konkurs na komiks dla uczniów klas V-VI.

„Interpunkcja, ortografia – bohaterami komiksu.” – wykonanie pracy w formie komiksu. 

IV 2022

 Osoby odpowiedzialne :Jolanta Pruchniewska

5. Konkurs Pięknego Czytania na poziomie klas IV-VI.

- Zorganizowanie szkolnego konkursu dla uczniów klas IV-VI.

V 2022

Osoby odpowiedzialne :Jolanta Pruchniewska   Beata Kaczyńska

6.Konkurs biblijny

- Zorganizowanie konkursu biblijnego ,,Ewangelia według św. Mateusza” dla uczniów klas IV-VI na szczeblu szkolnym. Wyłonienie zwycięzców.

X- XII 2021 Ks. Leszek Nowak

7. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai.

Konkurs czytelniczy na podstawie serii książek M.Widmark, H.Willis – Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, dla chętnych uczniów z klas III – IV

III 2022

Osoby odpowiedzialne :Dorota Czarnik Dorota Grzela

Wszystkie konkursy odbywają się we współpracy z biblioteką szkolną.

Nagrody pozyskano z funduszy

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

 

 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Szkoła Do Hymnu

14.11.2021

Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. 

Corocznie w naszej szkole uroczyście upamiętniamy rocznicę jej odzyskania. W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, niestety nie mogliśmy świętować z całą wspólnotą szkolną. Mimo trudności uczniowie naszej szkoły upamiętnili tę  uroczystość. Dzieci z  klasy III w tym dniu nosiły przypięte biało-czerwone rozetki , które wcześniej same zrobiły. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Podczas zajęć uczniowie klasy  III napisali piękne kartki dla Polski. Wszystkie klasy wzięły również udział w kolejnej edycji akcji MEiN  Szkoła Do Hymnu. Klasy III i IV wraz ze swoimi wychowawcami udały się do kamienia upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości. Tam dzieci ustawiły zapalone znicze.

Cieszymy się, że mimo trudności, udało nam się zaakcentować tę piękną i ważną dla Polaków uroczystość.

Szkoła Do Hymnu
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

12.11.2021

 

Drodzy Rodzice

Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek. Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.

Czytanie:

- poprawia pamięć,

- ćwiczy mózg,

- wzbogaca słownictwo,

- uczy wyrażania uczuć,

- pomaga zrozumieć rzeczywistość,

- uczy rozumieć innych ludzi,

- dostarcza wiedzy,

- uczy przyswajania nowych wiadomości,

- ułatwia naukę,

- utrwala zasady ortografii,

- rozwija emocjonalnie,

- poprawia koncentrację,

- przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,

- rozwija umiejętności komunikacyjne.

Biblioteka szkolna Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Tyrowie otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dotację na zakup nowości wydawniczych. Po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządami Uczniowskimi zakupiono książki. Są to atrakcyjne dla młodzieży, bestsellerowe pozycje.

Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania tych książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Przedszkola Samorządowego w Tyrowie za udział w Narodowym Czytaniu 2021

09.11.2021
Podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Przedszkola Samorządowego w Tyrowie za udział w Narodowym Czytaniu 2021
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Polska Moja Ojczyzna

09.11.2021

Dnia 10.11.2021r. rozstrzygnięto  konkurs plastyczny pt.” Moja ojczyzna kolorami malowana”. Celem konkursu było przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej, kształtowanie postaw patriotycznych, kształtowanie szacunku wobec dokonań bohaterów tamtych dni, ochrona przed zapomnieniem wydarzeń i ludzi, promowanie i kształtowanie twórczej postawy wobec sztuki, doskonalenie umiejętności plastycznych. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac plastycznych. Komisja konkursowa wyróżniła uczniów naszej szkoły:

KATEGORIA KLAS 4-6

 Wyróżnienia

Krzysztof Szmygielski, kl. IV

Adam Wojnicz- Łempicki, kl. V

Paweł Wojnicz,- Łempicki , kl. V

Kacper Markowski, kl. V

Nikola Świderska, kl. VI

 KATEGORIA KLAS  7-8

I miejsce Anita Jaskorzyńska, kl. VII

III miejsce Zuzanna Orzechowska,  kl. VII

 Wyróżnienia

Oskar Banacki, kl. VII

Polska Moja Ojczyzna
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Śniadanie daje moc

08.11.2021

8 listopada klasy I - VIII wzięły udział w corocznym programie edukacyjnym "Śniadanie daje moc". Akcja ma na celu zorganiozwanie wspólnego śniadania i przekazanie uczniom informacji o roli śniadania, jako najważnieszego posiłku w ciągu dnia. 

Śniadanie daje moc
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Jesteśmy dumni!

08.11.2021

Wydawać by się mogło, że patriotyzm nie jest atrakcyjnym tematem dla młodych ludzi. Nic bardziej mylnego! Tegoroczny gminny konkurs pieśni patriotycznej i wojskowej „Dla Niepodległej”, który odbył się 4 listopada 2021 roku w GCK-B w Samborowie wzbudził duże zainteresowanie uczniów naszej szkoły, bowiem do konkursu przystąpili uczniowie z każdej kategorii wiekowej - uczennice kl. I, IV oraz VIII. 

Wysiłek włożony przez uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli M. Bracką i E. Gałan w przygotowania do udziału w konkursie zaowocował ogromnym sukcesem:

I miejsce zdobyły Lidia Chmielewska i Aleksandra Wnuk, uczennice kl. I;

I miejsce zdobyła Oliwia Kurowska, uczennica klasy VIII;

II miejsce zdobyły Amelia Jaskorzyńska i Lena Krajewska, uczennice kl. IV.

Gratulujemy naszym uczniom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Dziękujemy rodzicom laureatów za zapewnienie transportu do Samborowa i z powrotem.

Jesteśmy dumni!
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w szkole

08.11.2021

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Z okazji tego dnia uczniowie klasy I spotkali się na zajęciach bibliotecznych z bohaterami baśni J. CH. Andersena „ Brzydkie kaczątko”. Dzieci wysłuchały baśni i obejrzały ilustracje dzięki teatrzykowi kamishibai. Mogły choć na krótki czas poczuć się jak w prawdziwym teatrze. Następnie wykonały własne ilustracje.

Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy V zaprojektowali  okładki do swoich ulubionych bajek. Napisy wykonali w języku angielskim.

Uczniowie klasy IV i VI przynieśli do szkoły swoje ulubione bajki i inne książki. Zaprezentowali je całej klasie a następnie wykonali z nich  wystawkę, aby wszyscy mogli je zobaczyć i obejrzeć.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w szkole
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu

08.11.2021

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci obejrzały teatrzyk pacynkowy "Czerwony Kapturek". Rozpoznawały też postacie i tytuły bajek. Wszyscy brali udział w bajkowych zabawach oraz rysowali swoją ulubioną postać z bajki, a na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ten dzień przypominał im jak ważne są bajki i na pewno warto po nie sięgać. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w przedszkolu
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy.

08.11.2021

Tuż przed 1 listopada przedszkolaki odwiedziły cmentarz w Tyrowie. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalania znicza, tak i w tym dniu z okazji Święta Zmarłych dzieci zapaliły symbolicznie światełka. Wykonały również pracę plastyczną techniką wydzierani "Znicz". 

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy.