obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Klasowe wyjście na cmentarz - pamiętamy o zmarłych

01.11.2021

"Cóż zostało nam dzisiaj? Wspomnienia... ten czas, te chwile. To dużo... czy może niewiele...aż tyle, czy tylko tyle..."

29 października klasa III wraz z wychowawcą Dorotą Grzelą, udała się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobach bliskich lub przy krzyżu.

Wizycie na cmentarzu towarzyszyły, zaduma i smutek. Spacer alejkami cmentarza był, jak zawsze, dużym przeżyciem dla dzieci: szły skupione i zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy zachować się w takim miejscu.

Klasowe wyjście na cmentarz - pamiętamy o zmarłych
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TYROWIE

27.10.2021

21 października 2021 roku klasa pierwsza odwiedziła pobliską bibliotekę w Tyrowie. Głównym celem było zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki, jej księgozbiorem; przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki oraz obchodzenia się z książką. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat zasobów, katalogów i regulaminu biblioteki, odczytały godziny otwarcia obiektu. Wspólnie z panią bibliotekarką zastanawiały się jak powinny obchodzić się z książkami. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom lokal biblioteczny, omówiła zasady korzystania z katalogu alfabetycznego, pokazała karty książek i karty czytelników. Pani zaprosiła dzieci do aktywnego korzystania z biblioteki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od pani kolorowe zakładki do książek, które wypożyczyły z biblioteki.

            Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu pierwszaków była to pierwsza wizyta w  takiej placówce.

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TYROWIE
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Akcja charytatywna dla zwierząt 2021

25.10.2021

22 października 2021 roku zakończyła się zbiórka karmy, zabawek oraz innych potrzebnych rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Ostródzie. W naszej szkole odpowiedzialna za zbiórkę była klasa IV pod opieką wychowawczyni p. Doroty Czarnik. Uczniowie klasy IV przez miesiąc zbierali w szkole  i przedszkolu przyniesione przez uczniów i przedszkolaków dary. Następnie wszystkie dary zostały spisane i policzone. W piątek 22 października uczniowie klasy V pomogli w zapakowaniu ich do samochodu. P. Marzena Bracka zawiozła wszystko na miejsce zbiórki do CUP w Ostródzie.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji i okazali dobre serce potrzebującym zwierzętom.

Szczególne podziękowania dla pani Doroty Czarnik, która nadzorowała zbiórkę w naszej szkole.

Opiekunowie Kluby Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu w ZPS w Tyrowie

 

 

Akcja charytatywna dla zwierząt 2021
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Europejski Tydzień Kodowania w Przedszkolu

25.10.2021

W dniach 11- 15 października przedszkolaki z Tyrowa wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Dzieci zrealizowały kilka zajęć. 1. Pomogli Małemu Misiowi znaleźć drogę do sadu. 2. Szli według ustalonych kodów po macie podłogowej. 3. „Kodowanie owoców” – dzieci tworzyły schematy, według których wybijały rytmy. 4. Odkodowywały portret Niedźwiadka. 5. Odkodowały także zaszyfrowany obraz drzewa. 6. Dzieci bawiły się na dywanie w grę planszową. 7. Konstruowały własne gry i grały w nie. 8. Rozwiązywały sudoku. 9. Małemu Misiowi pokazały drogę do Tosi. Nasza relacja została została opublikowana na stronie EU Code Week Teachers https://www.facebook.com/groups/eucodeweekteachers/permalink/1732551833803271/ Kodowanie to świetna zabawa.

Europejski Tydzień Kodowania w Przedszkolu
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Kampania społeczna z okazji Dnia Białej Laski -Ja nie widzę ciebie, ty zobaczysz mnie!

22.10.2021

Dzieci z przedszkola w Tyrowie oraz uczniowie naszej szkoły brali udział w kampanii społecznościowej z okazji Dnia Białej Laski ,,Ja nie widzę ciebie, ty zobaczysz mnie! ,, Celem zrealizowanych zajęć było: kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niewidzących. Przygotowanie dzieci do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Zauważenie ich problemów i zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Dzieci rozmawiały na temat znaczenia zmysłu wzroku, oraz jak należy właściwie dbać o wzrok. Poznały historię powstania białej laski, jako atrybutu osoby niewidomej Obejrzały krótki film pt: ,, Jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku,,

Kampania społeczna z okazji Dnia Białej Laski -Ja nie widzę ciebie, ty zobaczysz mnie!
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Święto Szkoły

17.10.2021

Każda szkoła to miejsce, gdzie pielęgnuje się wartości. Wiele szkół nosi imiona sławnych Polaków. Ten wyraz szacunku wobec ważnych postaci, które w przeszłości odegrały znaczącą rolę dla narodu, to także próba pokazania młodym pokoleniom wzorów do naśladowania

Co roku 15 października nasza szkoła obchodzi Święto Patrona – Papieża Jana Pawła II. Dzień ten jest wielkim wydarzeniem w życiu szkoły, w którym w szczególny sposób wspominamy postać św. Jana Pawła II. Jest to czas zadumy nad jego słowami, to pamięć, oddanie i zjednoczenie z Patronem. Z okazji tak ważnego dnia,  w szkole odbyło się wiele działań. W tym roku, przestrzegając zaleceń związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, musieliśmy zmienić nasze zwyczaje i plany. Nie było uroczystego apelu, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie. Część klas uczestniczyła zdalnie w obchodach uroczystości.

Uczniowie kl. VII pod opieką pani Marty Jasińskiej przygotowali nam niespodziankę i nagrali piosenki bliskie sercu naszego patrona.

W tym dniu rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny pt. "Święty Jan Paweł II w oczach dzieci i młodzieży”.  W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Uczniowie otrzymali nagrody i słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Szkoła otrzymała od Urzędu Gminy Ostróda – świerk papieski, który został posadzony na terenie szkoły.

Święto Szkoły
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY I

17.10.2021

Ślubowanie i pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu. Dzieci prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Następnie składają przysięgę na sztandar szkoły i uczestniczą w ceremonii pasowania ołówkiem, po której już oficjalnie zostają przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły.

Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek,  wytrwale ćwiczyli podczas prób.

Wreszcie nadszedł czas ślubowania. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole 14 października 2021 r. Ze względu na pandemię uczniów i zaproszonych gości obowiązywał reżim sanitarny. W uroczystości nie mogli wziąć udziału przedszkolaki, uczniowie klasy II i III, przedstawiciele klas starszych oraz poczet sztandarowy. Mimo wyjątkowej sytuacji pasowanie przebiegło w równie podniosłej atmosferze, jak w latach ubiegłych

 Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów, musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i recytacji. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Następnie uczniowie klasy pierwszej, w obecności dyrekcji, rodziców oraz przedstawiciela Rady Rodziców, złożyli przyrzeczenie. Ślubowali, że będą pilnymi uczniami i dobrymi Polakami. Obiecali również, że swym zachowaniem będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły" - mówiła, dotykając ołówkiem ramion uczniów.
Następnie uczniowie otrzymali dyplomy, prezenty od rodziców i Rady Rodziców.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!

                                                                                                Grono Pedagogiczne

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY I
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Dzień Chleba w grupie Zuchów

17.10.2021

W ramach zbliżającego się Dnia Chleba grupa Zuchów zapoznała się z etapami pieczenia chleba. Dzieci upiekły także pyszne drożdżowe bułeczki. 

Dzień Chleba w grupie Zuchów
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Aktywni Błękitnie

17.10.2021

Dnia 12 października klasa III obejrzała,, Rodzaje błękitu"-spektakl inauguracyjny programu edukacyjnego,, Aktywni Błękitni ". Nasza szkoła bierze udział w III edycji tego programu. Chcemy nauczyć naszych uczniów, że woda to nie tylko skarb, ale też żywioł. Wszyscy musimy wiedzieć jak mądrze i bezpiecznie obchodzić się z wodą.

Aktywni Błękitnie
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Pogadanka na temat zawodów medycznych

14.10.2021

Dnia 11. 10.2021r. szkolna pielęgniarka pani Halina Jarząbek odwiedziła klasę VIIIa. Przeprowadziła po raz kolejny pogadankę na temat zawodów medycznych: pielęgniarka, lekarz, ratownik medyczny. W ramach wolontariatu opowiadała również o „Wspólnocie Wiara i Światło”. Wspólnota ta skupia rodziny z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca wolontariuszy w stowarzyszeniu. To czas zabawy, rozmów, wyjazdów, a nie ciężka praca. Jak zwykle pani Halina opowiadała bardzo ciekawie. Wszyscy byli zainteresowani.

Pogadanka na temat zawodów medycznych