Uczniowie kl. II odwiedzają pobliski cmentarz
02.11.2020W dniu 30 października klasa II odwiedziła pobliski cmentarz. Tradycyjnie zapalony został znicz pod krzyżem. W tym roku zapłonęło też nasze światełko na grobie byłego ucznia naszej szkoły.
W dniu 30 października klasa II odwiedziła pobliski cmentarz. Tradycyjnie zapalony został znicz pod krzyżem. W tym roku zapłonęło też nasze światełko na grobie byłego ucznia naszej szkoły.
W ZPS w Tyrowie na parterze wyremontowane zostały łazienki szkolne. Modernizacja objęła wymianę sanitariatów, glazury, armatury, kabin, oświetlenia, drzwi, malowanie pomieszczeń. Dzieciaki na widok nowych łazienek zaczęły spontanicznie dziękować i klaskać, wyrażając w ten sposób zachwyt i podziękowanie. Fachowcy , którzy wykonywali prace remontowe byli bardzo wzruszeni taką reakcją dzieci.
19 października odbyło się podsumowanie zbiórki darów dla Schroniska i Kociarni w Ostródzie.
Nasza szkoła już kolejny raz wzięła udział w tej akcji. Koordynatorkami zbiórki były uczennice klasy VIII Patrycja Wiśniewska i Oliwia Włodarczyk. Przez trzy tygodnie października uczennice zbierały dary przynoszone przez uczniów, przedszkolaki i nauczycieli.
W sumie zebrano około 70 kg karmy dla psów, 17 kg. karmy dla kotów oraz 160 zł.
Wszystkie dary zostały zawiezione na miejsce zbiórki przez panią Dorotę Włodarczyk, za co serdecznie dziękujemy.
Dorota Czarnik opiekun zbiórki
We wrześniu i w październiku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poprzez zabawę, prace plastyczne, scenki sytuacyjne i pogadanki poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz podstawowe zasady ruchu drogowego. Przedszkolaki wskazywały właściwe sposoby postępowania podczas drogi z domu do przedszkola i z przedszkola do domu. Utrwalane były numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy w razie pojawienia się niebezpieczeństwa. Nie zabrakło informacji o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które mogą uratować życie.
W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień przekazało do naszego przedszkola kamizelki odblaskowego, które będziemy wykorzystywać podczas spacerów, wycieczek, czy wyjść poza teren placówki. Każde dziecko otrzymało również odblaskowego misia.
W związku z szalejącą pandemią w przedszkolu i w klasach I - III odbyły się zajęcia mające na celu podniesienie świadomości dzieci na temat zagrożenia koronawirusem.
W szkole pedagog szkolny, a w przedszkolu nauczycielki przekonywały dzieci, że tylko wspólnymi siłami pokonamy koronawirusa. Najlepszą bronią w tej walce jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nauczycielki zwracały uwagę, żeby dzieci pamiętały o nich również na szkolnych korytarzach, w salach lekcyjnych, bibliotece czy na stołówce. Każdy musi sobie uświadomić, że to również od niego zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej! Dzięki wspólnym odpowiedzialnym działaniom możemy zamknąć szkołę dla koronawirusa. O czym musimy pamiętać? Pedagog i nauczycielki przedszkola przypomniały podstawowe zasady bezpieczeństwa w okresie pandemii.
Jeżeli masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby – nie idź do przedszkola i szkoły - zostań w domu. Poczułeś się źle w trakcie lekcji lub na przerwie? Koniecznie poinformuj o tym nauczyciela.
Pamiętaj o dezynfekowaniu i myciu rąk. Nie dotykaj nosa, oczu i ust.
Aby chronić siebie i innych w miarę możliwości zachowuj bezpieczną odległość od koleżanek, kolegów czy nauczycieli. Żeby było to możliwe, dyrektor Twojej szkoły może wprowadzić różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Jeżeli na korytarzu lub w innym miejscu oprócz Ciebie przebywa dużo innych osób – zakryj usta i nos.
Tymczasowo zrezygnuj z podawania ręki na powitanie swoim koleżankom i kolegom – uśmiech i miłe słowo zdecydowanie wystarczą!
Używaj swoich podręczników i przyborów - staraj się ich nie pożyczać od innych osób.
Podczas zajęć korzystano z zestawu edukacyjnego zakupionego przez Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień.
16 października 2020 r. w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Tyrowie w dniu Święta Szkoły odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia.
Dzieci z klasy pierwszej przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod opieką swojej wychowawczyni. Uczyły się wierszy i piosenek. Dzieci wytrwale ćwiczyły swoje umiejętności recytatorskie i wokalne Podczas uroczystości pierwszoklasiści wzorowo reprezentowali się w programie artystycznym.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała dyrektor szkoły.
Dla wszystkich pierwszoklasistów z okazji Pasowania na Ucznia Rada Rodziców ufundowała upomiek.
W tym tygodniu obchodzimy Dni Papieskie. Z tego powodu klasy IV- VIII na lekcji religii i zajęciach bibliotecznych oglądały prezentację oraz filmy edukacyjne związane z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II - patrona naszej szkoły. Mamy nadzieję, że przypominanie nauki i postaci Jana Pawła II pozytywnie wpłynie na wychowanie młodego pokolenia, które nie doświadczyło bezpośredniego spotkania z Ojcem Świętym.
Dnia 12.10.2020r. klasę VIII odwiedziła pani Halina Jarząbek- szkolna pielęgniarka. W ramach doradztwa zawodowego opowiedziała o swoim zawodzie oraz zawodach pokrewnych. Uczniowie poznali zadania pielęgniarek i położnych pracujących w polskiej służbie zdrowia. Dowiedzieli się również, jaką ścieżkę edukacji należy wybrać, by móc w przyszłości spełniać tę ważną ale trudną funkcję w społeczeństwie. Zawód pielęgniarki jest bardzo trudny i odpowiedzialny.
Dziękujemy!
Fundacja „Świat według Ludwika Braille’a” wydała publikację o charakterze edukacyjnym, uświadamiającym i uwrażliwiającym dzieci i młodzież na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. Publikacja pn. „Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą” została wydana w formie broszury informacyjnej, skierowanej do uczniów szkół podstawowych z (klasy IV-VIII), którzy często nie wiedzą jak zachować się spotykając osobę niewidomą. Do broszury dołączony został alfabet brajlowski.
Nasza szkoła przystąpiła do tego programu. W każdej klasie przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne. Uczniowie zapoznali się z historią niewidomego chłopca Krzyśka, następnie uczyli się alfabetu brajlowskiego. Wielu dzieciom nauka alfabetu dała dużą satysfakcję z racji nabycia nowych umiejętności. Większość cieszyła się, że poznała coś nowego, coś co może przynieść wymierne korzyści w codziennym życiu.
Zgodnie z tradycja ostatniego dnia września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym roku z powodu pandemii nasze obchody wyglądały trochę inaczej. Samorząd Uczniowski złożył wszystkim chłopcom życzenia on Line. Następnie każda klasa świętowała w swoim gronie.
Klasy VII a i VIII zostały zaproszone na ognisko do państwa Szmygielskich. Oczywiście każda klasa o innej godzinie udała się na miejsce spotkania. Dzień był bardzo piękny, słoneczny i ciepły. Wszyscy świetnie się bawili. Były kiełbaski i świetna zabawa. Czas szybko minął, ale wspomnienia pozostaną. Bardzo dziękujemy Rodzicom Bartka i Wojtka za zaproszenie. Dziękujemy również Babci chłopców oraz cioci za miłe przyjęcie.