Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Wycieczka do Kudyp koło Olsztyna.

11.02.2020

Dnia 07.02.2020r. odbyła się wycieczka do Kudyp koło Olsztyna. Na wycieczkę pojechali uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastyczno- literackim pt. „Powietrze= dobro wspólne”. Konkurs inspirowany był Encykliką „Laudato Si”. Zorganizowano go z okazji 40- tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Na miejscu odbyła się uroczystość wręczenia nagród ufundowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w postaci kart podarunkowych. Przyjechało blisko 100 dzieci z opiekunami ze szkół podstawowych z Tyrowa, Kętrzyna, Bartąga, Falejówki, Biskupca i Gołdowa. Dzieci po rozdaniu nagród obejrzały krótki film o Leśnym Arboretum Warmii i Mazur z lotu ptaka. Specjalnie na tę okazję pracownicy Nadleśnictwa Kudypy przygotowali warsztaty przyrodnicze dla wszystkich uczestników. Najmłodsza grupa tworzyła swój mały las „ Las w Słoiku”, sadząc 1-no roczną sosnę. Druga grupa zagrała w „Plemiona” zbierając gałązki, szyszki, listki i budowała miniaturowe wioski na piasku. Kolejna grupa uczestnicząc w „ Podchodach” po zakątkach Arboretum rozwiązywała zadania z rozpoznawania leśnego świata. Do bardzo ciekawych zadań należało złożenie karmnika dla ptaków oraz powieszenie karmnika dla sikorek na słoninę, ptasich pyz, zasypanie karmnika ziarnami i wywieszenie budki lęgowej. Najstarsza grupa „ Survival- owa” przygotowała drewno i rozpaliła ognisko przy wiacie, a na zakończenie dla każdego czekała ciepła herbata, grochówka i kociołek- gulasz. Bardzo dobrze bawiliśmy  się w świecie przyrody na świeżym powietrzu, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, otoczeni zimową aurą naszego ogrodu botanicznego.

 

Wycieczka do Kudyp koło Olsztyna.
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Góra Grosza - podsumowanie

11.02.2020

Dnia 07.02.2020r. zakończono akcję charytatywną „GÓRA GROSZA”. Przez całe półrocze uczniowie  naszej szkoły zbierali grosze  o nominałach 1gr., 2 gr., 5 gr. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, tworzenie programów pozwalających dzieciom wrócić do domu, tworzenie miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Pod koniec akcji wolontariusze zebrali wszystkie słoje z pieniędzmi, posegregowali je i policzyli.  Łączna kwota to 151. Pieniądze zostały zapakowane i wysłane pocztą.

Góra Grosza - podsumowanie
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Wyniki konkursu plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży pt. Powietrze = dobro wspólne. Inspirowane encykliką Laudato Si. Z okazji 40 –tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów

28.01.2020

W okresie od 1 września 2019 r. do 15 stycznia 2020 r. trwał konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży pt. „Powietrze = dobro wspólne. Inspirowane encykliką Laudato Si`. Z okazji 40 –tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów”. Na konkurs spłynęło 100 prac.

W dniu 8 stycznia 2020 roku odbyło się posiedzenie komisji oceniającej prace konkursowe dzieci i młodzieży.

Członkowie komisji, w składzie: Małgorzata Hochleitner (Kuratorium Oświaty), Urszula Dyl-Nadolna (Lasy Państwowe), Magdalena Świtalska (Szkoła Podstawowa w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie), ks. Paweł Rabczyński (Wydział Teologii UWM w Olsztynie), Ewelina M. Mączka (Wydział Teologii UWM w Olsztynie) – przyznali następujące nagrody:

w kategorii I – przedszkola oraz klasy I-III szkoły podstawowej: praca plastyczna – przyznano następujące nagrody:

Nazwisko i imię

Numer pracy

Miejsce

Szkoła

Fanslau Szymon

2,8

I

SP im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie

Lenzkowska Laura

2,12

II

SP im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie

Twardowska Blanka

5,73

III

SP im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie

Krajewska Lena

2,11

III

SP im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie

Kawiak Oskar

2,12

Wyróżnienie

SP im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie

Wyniki konkursu plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży pt. Powietrze = dobro wspólne. Inspirowane encykliką Laudato Si. Z okazji 40 –tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Zbiórka rzeczy dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku

26.01.2020

W grudni 2019 r. nasza wolontariuszka Oliwia Włodarczyk zorganizowała zbiórkę rzeczy dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.  Pomagała jej mama pani Dorota Włodarczyk, która razem z córką zawiozła paczki. Oto ich relacja:

W dniu 22 grudnia 2019 r. odwiedziłyśmy Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny W Otwocku. Ośrodek znajduje się w budynku szpitala. Droga szpitalnymi korytarzami była kręta i trzymająca w napięciu. Dotarłyśmy na miejsce. Szklane drzwi no nich roleta zaciągnięta do dołu. Weszłyśmy do środka, wąski korytarz i po obu stronach szklane drzwi. Za nimi była sala  zabaw i mały pokoik z łóżeczkami. Po chwili rozmowy z panią pielęgniarką nasze oczy były już mokre od łez. Wszystkie dary zostały przeniesione do placówki. Następnie opiekunka oprowadziła nas po ośrodku. Opowiedziała historię małego Jasia i Olka. Wszystkie dzieci które przebywają w ośrodku są w wieku od narodzenia do maksymalnie jednego roku. Jaś to chłopiec o blond włoskach niebieskich oczach i uśmiechu tak serdecznym , że ludzkie serce pęka na 1 000 000 kawałków.  Tak też było z naszymi sercami. Już w tym momencie wiedziałyśmy, że będzie to bardzo ciężkie przeżycie. Bardziej niewinnego i szczerego uśmiechu nie widziałyśmy w tym miejscu. Mały Olek chłopiec z ogromną ciemną czupryną około ośmiu miesięcy został odebrany wiecznie pijanej mamie tuż po porodzie. Chłopiec urodził się z zespołem alkoholowym. Był odtruwany, niestety alkohol uszkodził i jego organizm. Maleńka istota, która została skrzywdzona przez własną matkę! Jego uśmiech dał nam wiarę w to, że znajdzie kiedyś swoją rodzinę i będzie bardzo Kochany. Bo na to zasługuje. Naprzeciwko sali zabaw Jasia i Olusia była sala zabaw dla dzieci rocznych. Zajmują się nimi dwie panie, które są wolontariuszkami. Siedziały na podłodze i bawiły się z maluchami. Do szyby drzwi podszedł chłopiec z wyglądu widać, że dziecko jest chore. Przyglądał się nam bardzo uważnie. A jego duże oczy z każdą chwilą robiły się większe. Przyłożył rączkę do szyby. W końcu na jego buzi pojawił się piękny uśmiech. To Mikołaj, którego czas w ośrodku dobiega końca. Niebawem skończy swój pierwszy rok życia. Prawdopodobnie trafi do domu małego dziecka lub innej państwowej instytucji. W Polsce dzieci chore mają znikome szanse na adopcję. Poznałyśmy strukturę Ośrodka. Bycie wolontariuszem wymaga ogromnej odpowiedzialności. W tej placówce jest to jeszcze bardziej widoczne. Nie można bawić się uczuciami tych maluchów. Wolontariusz podpisuje umowę na 40 h miesięcznie – na przytulanie na zabawę i opiekę nad dziećmi. W tym ośrodku dzieci mają namiastkę prawdziwego domu i rodziny. Nie sposób opisać tego wszystkiego co doświadczyłyśmy w tym miejscu i uczuć jakie nami targały jeszcze długo po wizycie. Łez nie było końca. Jakbyśmy mogły wszystkie dzieci byśmy zabrały. Niestety tego zrobić nie mogłyśmy. Wszyscy którzy uczestniczyli w zbiórce dali namiastkę dobra tym maluszkom.  Z całego serca dziękujemy w imieniu swoim i obdarowanych dzieci.

Zbiórka rzeczy dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Podziękowanie

20.01.2020

Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowski Klub Sportowy ,,Jastrzębie’’ działający przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tyrowie składają serdecznie podziękowanie F.U.M. Mariusza Rzymowskiego i  Radzie Rodziców za zakup 16 kompletów strojów sportowych (koszulek , spodenek ,ochraniaczy i getrów), które będą nam służyć w trakcie treningów oraz rozgrywek sportowych.

Serdecznie dziękujemy za bezcenną i bezinteresowną pomoc. Za okazanie Nam sympatii, dobrej woli i hojności, dzięki której  możemy zrealizować dziecięce pomysły i marzenia.

  A tak nasz zespół w nowych strojach zaprezentował się na Mistrzostwach Gminy w siatkówce składów mieszanych ( dziewcząt i chłopców rocznik 2005/2006) zajmując wicemistrzostwo gminy Ostróda

Podziękowanie
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Bezpieczne Ferie - spotkanie z policjantem

19.01.2020

W ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi naszą szkołę odwiedzili policjanci z pogadanką dla uczniów na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego w czasie ferii.

Policjanci przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności na drodze. Zimowa pora to okres szybkiego zapadania zmierzchu. Dla lepszej widoczności każde dziecko powinno mieć odblask. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych do korzystania z zabaw na śniegu czy lodzie na naszych terenach, zaproszeni goście przypomnieli dzieciom, które mogą wybierać się w góry o zachowaniu bezpieczeństwa: na stokach narciarskich, zjazdu z górek na sankach, czy rzucaniu się śnieżkami.  

Życzymy wszystkim uczniom dużo odpoczynku i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Bezpieczne Ferie - spotkanie z policjantem
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Warsztaty dla rodziców - Rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki

19.01.2020

W dniu 15 stycznia 2020 r. odbyły się  warsztaty dla rodziców pt: „Rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki”, które poprowadziła Pani Aleksandra Żmich psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostródzie.

Pani psycholog poruszyła ważne tematy związane z rolą rodzica w motywowaniu dziecka do nauki – zarówno wpływ pozytywny jak i negatywny.  Wymieniła formy i techniki pozytywnego wzmacniania dziecka.

Wskazała jak ważną rolę odgrywa pozytywna współpraca nauczyciela z rodzicem, oparta na wzajemnej życzliwości.

Pamiętajmy, nawet najlepsze metody i najbardziej usilne próby mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas dorosłych zależy, czy nauczy się ono systematycznej pracy i obowiązkowości.

Warsztaty dla rodziców - Rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI

16.01.2020

09.01.2020 roku uczennice naszej szkoły :
Patrycja Wiśniewska, Daria Kołaczkowska, Oliwia Włodarczyk i Oliwia Drożdż wzięły udział w III etapie Konkursu ogólnopolskiego „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”  i zajęły V miejsce. Gratulujemy  i życzymy wytrwałości
w dalszej pracy.

Serdeczne podziękowania dla Pań : Wioletty Wiśniewskiej  i Doroty Włodarczyk za transport dzieci do Iławy.                                            

 Dorota Czarnik

POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

16.01.2020

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, Biblioteka Szkoły Podstawowej w Tyrowie otrzymała w roku 2019 środki finansowe (5tys. zł, w tym 1tys. zł wkładu organu prowadzącego) na zakup książek. Dzięki temu biblioteka wzbogaciła się o 292 pozycje: nowości wydawniczych oraz lektur szkolnych (55 %).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Zebranie z Rodzicami

12.01.2020

Dyrektor Zespołu Przedszkolno - Szkolnego zaprasza rodziców na spotkanie w dniu  15.01.2020 r. (środa) godz. 17.00- ogólne
"Rola Rodziców i Rodziny w kształtowaniu u uczniów motywacji do nauki" - prowadzenie - Aleksandra Żmich z PPP w Ostródzie
Zebranie w klasach z wychowawcami klas - wywiadówka semestralna. 

Zebranie z Rodzicami