Szkoła Podstawowa w Durągu

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI z BAJEK

10.11.2022

W dniu 7 listopada dzieci z grupy przedszkolnej obchodziły Światowy Dzień Postaci z Bajek.  Przyszły do przedszkola pięknie przebrane. Przyniosły też z domu ulubione bajkowe przytulanki. Dzień w przedszkolu obfitował w liczne atrakcje.  Były piosenki, filmy, czytanie bajek, zagadki, wystawka książek, konkurs plastyczny. Okazało się , że maluchy bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z licznymi zadaniami.

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI z BAJEK
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

CODE WEEK 2022

03.11.2022

            W dniach od 10 do 18 października 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego już po raz drugi włączyli się w akcję Code Week – Europejskiego Tygodnia Kodowania, w ramach której państwa ze wszystkich kontynentów świata rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z kodowaniem.

Uczniowie klas I – III wzięli udział w dwóch wydarzeniach: „Pierwsze kroki programowania blokowego ze Scratem i Angry Birds", podczas którego poznali pierwsze kroki programowania oraz w wydarzeniu "Jesienne Kodowanie", gdzie za pomocą jesiennych kolorowych obrazków zakodowali swoje imię, klasę i nazwę szkoły, do której uczęszczają.

Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wydarzeniu "Dziedzictwo kulturowe Europy-łacińskie sentencje zakodowane symbolami", gdzie podczas zajęć z programowania  podejęli wyzwanie odkodowania sentencji łacińskich zapisanych za pomocą symboli, a następnie zakodowania ich w języku polskim.

Ostatnie wydarzenie "Podwodne akwarium" skierowane było do uczniów klas IV i V, których zadaniem było stworzenie podwodnego akwarium według własnego pomysłu. Uczniowie nauczyli się tworzyć własne duszki, zmieniać ich rozmiar, przypisywać konkretne zachowania i wskazywać ich lokalizację.

            W tym roku Polska zajęła zaszczytne 3 miejsce organizując 13224 wydarzeń związanych z kodowaniem.

CODE WEEK 2022
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Narodowe Czytanie 2022

03.11.2022

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu otrzymała podziękowania od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za udział w tegorocznym czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Na pamiątkę tego wydarzenia podarowano nam również okolicznościowy egzemplarz czytanych „Ballad i romansów”.

Dziękujemy!!!

Narodowe Czytanie 2022
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Szkoła Pamięta

27.10.2022

Nasza szkoła w tym roku szkolnym włączyła się w akcję „Szkoła PAMIĘTA”. Uczniowie, wolontariusze wraz z opiekunem wybrali się na pobliski zabytkowy cmentarz z XIX wieku w Durągu. Głównym celem było posprzątanie bezimiennych, opuszczonych grobów, oraz zapalenia zniczy na grobach, tych którzy odeszli.

Szkoła Pamięta
Szkoła Podstawowa w Durągu

BEZPIECZNA BIBLIOTEKA

23.10.2022

Szybkie podjęcie resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 – krotny  wzrost przeżywalności poszkodowanych. Dlatego też w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca (16 października) w bibliotece szkolnej odbyły się pokazy i nauka prawidłowej resuscytacji na szkolnych fantomach. Uczniowie i nauczyciele mogli też obejrzeć prace plastycznie uczniów klasy 8 na temat: „Miej serce dla serca” oraz wystawkę książek pod hasłem: „Czytanie jest bezpieczne”.

BEZPIECZNA BIBLIOTEKA
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

„Moja Ojczyzna kolorami malowana”

23.10.2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu przygotowali prace na konkurs plastyczny z okazji Święta Niepodległości Polski.

Celem konkursu było: kształtowanie postaw patriotycznych, przybliżenia piękna i bogactwa ziemi ojczystej, ochrona przed zapomnieniem wydarzeń i ludzi, doskonalenie umiejętności plastycznych. Organizator konkursu to: Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie.

Do konkursu prace wykonali: Hubert Rogoziński, Daniel Rogoziński, Borys Iwański, Maja Pasierowska, Małgorzata Rokicka, Jakub Rokicki, Milena Reszka, Zuzanna Szczepańska, Miłosz Tomaszewski, Lena Kugler, Kinga Falba, Jowita Matuszka, Antonina Stanisławska, Patryk Golian, Patrycja Gutferska oraz Alicja Szostek.

Informacja o rozstrzygnięciu konkursu, wręczeniu nagród i lista laureatów  zostanie umieszczona na stronie internetowej GCK-B Samborowo www.gckbsamborowo.pl

„Moja Ojczyzna kolorami malowana”
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny SŁOWEM MALOWANE 2022

19.10.2022

Nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym SŁOWEM MALOWANE 2022, który został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Pedagogiczną „Oranżeria Kultury” w Lidzbarku Warmińskim . Uczestnicy konkursu zostali poproszeni o przygotowanie ilustracji na podstawie tekstów Marii Konopnickiej.

Cele konkursu: upowszechnienie czytelnictwa literatury polskiej, promowanie ilustracji książkowych łączących słowo pisane z obrazem, umożliwienie wyrażania ekspresji twórczej.

Do konkursu swoje prace zgłosili: Zofia Spychała, Lena Kugler z klasy IV, Jowita Matuszka, Kinga Falba, Antonina Stanisławska z klasy V, Antoni Słodkowski, Stanisław Słodkowski z klasy VI, Grzegorz Wiese  z klasy VII oraz z klasy VIII Patrycja Gutferska i  Alicja Szostek.

Uroczyste zakończenie konkursu odbędzie się w listopadzie 2022r. w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Towarzyszyć mu będzie wystawa pokonkursowa.

Uczestnikom życzymy powodzenia oraz sukcesów.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny SŁOWEM MALOWANE 2022
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Ślubowanie i pasowanie

15.10.2022

„ Duma  nas przy tym wielka rozpiera, bo pomijając względy wszelakie raz tylko w życiu stajesz się  100 procentowym pierwszakiem”. 

            Słowa te utkwiły w sercach uczniów klasy I składających uroczyste ślubowanie.  Uroczystość Pasowania na ucznia rozpoczęła się polonezem w wykonaniu dzieci z klasy 0 i klasy 1. Ubrani w odświętne stroje, z wielką gracją  zaprezentowali swoje taneczne umiejętności. Wiersze, piosenki perfekcyjnie wykonane przez naszych najmłodszych uczniów, wzbudziły zachwyt zaproszonych gości. Dyrektor szkoły Rafał Jarema pasował wszystkie dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu. Ślubowanie złożyli również rodzice pierwszoklasistów, zobowiązując się do udzielania  pomocy swojemu dziecku w pokonywaniu  wszelakich trudności. Po uroczystości rodzice, uczniowie klasy 0 i klasy 1 oraz nauczyciele zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.

Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Ślubowanie i pasowanie
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 29 września 2022 r.

03.10.2022

To już nasza szkolna tradycja – włączenie się w obchody Dnia Głośnego Czytania. Czytali wszyscy: nauczyciele dzieciom, dzieci dzieciom, starsi uczniowie maluchom. Czytaliśmy bajki, baśnie, wybrane książki, czasopisma młodzieżowe i popularno – naukowe. Uczniowie klasy 8 poznali najbardziej znane łacińskie sentencje. Omawiane treści bajek, baśni i książek uczniowie przedstawiali za pomocą różnych technik plastycznych, gier i zabaw muzyczno –ruchowych.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 29 września 2022 r.
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Dzień Chłopaka

30.09.2022

W każdej chwili, zawsze, wszędzie,

niech Ci w życiu dobrze będzie!

Niech Cię dobry los obdarzy

wszystkim o czym tylko marzysz!

 

Dzień Chłopaka

 

30.09.2022r. obchodziliśmy  w naszej szkole Dzień Chłopaka. Uroczystość zorganizował Samorząd Uczniowski,  upominki Rada Rodziców. Mali i duzi chłopcy z zadowoleniem przyjęli podarki od swoich koleżanek. Następnie w poszczególnych klasach dalej kontynuowano zabawę.

Podczas apelu wręczono również certyfikaty za udział w  akcji „Sprzątaniu Świata- Polska 2022”.

Dzień Chłopaka