Szkoła Podstawowa w Durągu

Szklarnia - fotorelacja

30.04.2019
Szklarnia - fotorelacja
Szkoła Podstawowa w Durągu

Sadzenie kwiatków - fotorelacja

30.04.2019
Sadzenie kwiatków - fotorelacja
Szkoła Podstawowa w Durągu

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH

30.04.2019

Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2- Dzień Flagi, 3- rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 8- rocznicę zakończenia II wojny światowej. Ponadto 1 maja tego roku świętowaliśmy 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji 30 kwietna 2019r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel, który rozpoczął się od  wciągnięcia flagi narodowej na maszt i odśpiewania hymnu państwowego. Pan Dyrektor podczas swojego wystąpienia przypomniał zebranym o tych jakże ważnych dla nas Polaków wydarzeniach oraz przypomniał symbolikę polskiej flagi. Biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Następnie uczennica klasy 3 gimnazjum zapoznała zgromadzonych z genezą polskiej flagi, która jest jedną z ciekawszych w świecie. Na zakończenie uroczystości stworzyliśmy żywą flagę.

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
Szkoła Podstawowa w Durągu

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty - fotorelacja

29.04.2019
Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty - fotorelacja
Szkoła Podstawowa w Durągu

Światowy Dzień Ziemi

14.04.2019

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był amerykański senator Gaylord Nelson.
Uczniowie klasy IV i VII Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu pod opieką pani Agnieszki Kocik-Zakrzewskiej przygotowali apel dotyczący zbliżającego się święta. Zaprezentowano wiersze o zagrożonych gatunkach oraz krótką historię akcji. Przygotowano dekoracje tematyczne.

Światowy Dzień Ziemi
Szkoła Podstawowa w Durągu

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2019

05.04.2019

      Już po raz dwunasty (od 2008 roku) społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem : „ Uniwersalny dostęp do opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej”. Podczas szkolnego apelu zostały przybliżone uczniom istotne kwestie dotyczące usług medycznych i ich dostępności: od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną. Piosenki o tematyce zdrowotnej  wyśpiewane przez chórek szkolny uatrakcyjniły apel. Następnie uczennice klasy V i VIII przedstawiły przygotowany przez siebie układ choreograficzny do utworu: „ Andalouse”  Kendji Giraca. Występ dziewcząt tak bardzo się spodobał, że po licznych owacjach zatańczyły jeszcze raz...... a wraz z nimi wszyscy chętni miłośnicy tańca.

Pod koniec apelu Pan Dyrektor Rafał Jarema wręczył uczniom i nauczycielom nagrody, dyplomy i podziękowania za udział w  konkursach, projektach i zawodach sportowych.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2019
Szkoła Podstawowa w Durągu

Naprawiamy domki dla owadów!

05.04.2019

Uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu w ramach realizacji treści nauczania z techniki dotyczących drewna oraz kształtowania postaw proekologicznych przygotowywali domki dla owadów po zimowej przerwie. Uzupełniono ubytki, naprawiono brakujące części. Celem zajęć było przygotowania środowiska przyjaznego rozmnażaniu się owadów, a tym samym w przyszłości zwiększenie bioróżnorodności w okolicy szkoły.

Naprawiamy domki dla owadów!
Szkoła Podstawowa w Durągu

ŚWIATOWY DZIEŃ MARCHEWKI

05.04.2019

O tym, że marchew to bardzo zdrowe warzywo, którego spożywanie ma wiele leczniczych właściwości wiedzieli już nasi dziadkowie. Ponadto jest bardzo smaczna i wzbogaca wiele dań kuchni tradycyjnej. Wyobrażacie sobie rosół bez tego pysznego warzywa? Jej wspaniałe cechy potwierdzili w swych licznych badaniach także naukowcy. Nie przez przypadek jarzyna ta została uhonorowana swoim dniem. I tak właśnie 4 kwietnia na świecie obchodzony jest Dzień Marchewki. W naszej szkole świętujemy go drugi rok i na pewno nie ostatni.

ŚWIATOWY DZIEŃ MARCHEWKI
Szkoła Podstawowa w Durągu

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

02.04.2019

1 kwietnia 2019r. uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Młodzież klas gimnazjalnych przygotowała wraz z p. Anną Dobrowolską apel, w którym przypomniała  o tragicznych losach polskich jeńców zdradziecko zamordowanych wiosną 1940r. przez sowieckie NKWD. Minutą ciszy i zapaleniem zniczy uczciliśmy pamięć porucznika Jana Batożyńskiego zamordowanego w Charkowie w 1940r., któremu poświęcony został Dąb Pamięci posadzony przy naszej placówce 11 kwietnia 2017r. oraz tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Szkoła Podstawowa w Durągu

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

27.03.2019

W dniu 25 marca 2019 r.  (jak co roku) obchodziliśmy w bibliotece Święto Poezji. Uczniowie z kółka muzyczno – artystycznego poprowadzili czytelników ścieżkami poezji śpiewanej. Przy akompaniamencie gitary i ukulele wspólnie śpiewaliśmy utwory  Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury, Adama Ziemianina i Kory Jackowskiej. Cieszyliśmy się z obecności wśród nas Pana Dyrektora Rafała Jaremy, który aktywnie włączył się do obchodów święta. Chętni i odważniejsi czytelnicy czytali głośno wiersze, aforyzmy i przysłowia o wiośnie. Był to mile spędzony czas na czytaniu i wspólnej muzycznej zabawie.

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI