BIEGAMY DLA ZIEMI

Szkoła Podstawowa w Lipowie 04.08.2015

W kwietniu aktywnie włączyliśmy się w działania na rzecz środowiska organizując w ramach Tygodnia dla Ziemi - Bieg dla Ziemi.

 

Uczniowie klas IV –VI zmagali się z terenem leśnym podczas biegów przełajowych. Mimo wysiłku byli bardzo zadowoleni z pokonanej trasy. Przedstawiciele klas I-III utworzyli drużyny mieszane startujące w sztafecie na boisku szkolnym. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje. Młodsi i starsi musieli współpracować ze sobą, aby wygrać. Tak naprawdę wszyscy byli wygranymi, ponieważ świetnie się bawili. Jedni biegali, inni im kibicowali. Czas miło spędzony na świeżym powietrzu miał nam przypominać o tym, jak ważne jest zarówno środowisko, jak i nasze zdrowie. Bieg był manifestacją szacunku dla Ziemi i bliskości z innymi ludźmi oraz promocją zdrowego stylu życia. Organizując tę imprezę kierowaliśmy się założeniami deklaracji ideowej Biegu, która głosi:

„Ziemia jest naszą żywicielką i opiekunką. Dzięki Jej dobrom może istnieć życie ludzi, zwierząt i roślin.

To Ona od wielu pokoleń nas żywi i nie zmieni tego żadna technologiczna nowość. Dzięki Niej wszyscy możemy korzystać z życiodajnej wody.

Ziemia daje nam schronienie, Jej dobra leczą z chorób, a na końcu ziemskiej wędrówki stajemy się Jej częścią. Wszyscy jesteśmy jednością - zieleń traw i drzew, błękit wody i proch Matki Ziemi.

Wiele cywilizacji nie chroni Ziemi, dewastuje Ją i okalecza. Nie potrafi racjonalnie korzystać z surowców naturalnych. Rabunkowa i zachłanna postawa nie daje szansy przyszłym pokoleniom cieszenia się Jej pięknem.

Ziemia i Życie są zatruwane chemikaliami, brakiem szacunku i zrozumienia, nienawiścią i kłamstwem.

Bieg Na Rzecz Ziemi to inicjatywa nawiązująca do tradycji Świętego Biegu Na Rzecz Ziemi i Życia (Sacred Run for Land And Life) i rodzimych tradycji biegowych.

Każdy z uczestników Biegu Na Recz Ziemi biegnie w swoich intencjach - wszyscy łączymy się w modlitwach w intencji Ziemi, Życia, Ludzi, Pokoju, Tradycji i Dobra.

Biegiem Na Rzecz Ziemi chcemy zwrócić uwagę na Matkę Ziemię i Jej potrzeby. Wymaga to naszego szczerego współdziałania dla dobra nas wszystkich. Bowiem wszyscy jesteśmy ptakami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka.

Biegowi towarzyszą tyko dobre intencje. Na bok odkładamy gniew i niechęć, złość i kłamstwa. Niech te wszechobecne cechy współczesnych czasów zostaną podczas Biegu zapomniane. Wznieśmy się wyżej.

Bieg Na Rzecz Ziemi zaczął się, trwa i nigdy się nie kończy. Każdy jest kontynuatorem tradycji Biegu Na Rzecz Ziemi.”