Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach

Gmina 27.04.2022

Gmina Ostróda pozyskała dotację celową w kwocie 20.000,00 zł na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach w Gminie Ostróda”, całkowity koszt inwestycji to 40757,33 zł.

Otrzymanie funduszy możliwe było dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” w 2022 roku. Wniosek Gminy Ostróda znalazł się wśród 29 najlepiej ocenionych i dzięki temu w sołectwie Glaznoty, cennym kulturowo i przyrodniczo terenie powstanie „Centrum Interpretacji Dziedzictwa". Obok zabytkowego kościoła oraz „Kręgu Wspólnoty Kultur”, na fundamentach dawnej szkoły zbudowana zostanie wiata edukacyjno-integracyjna oraz zadaszony zostanie piec do wypalania ceramiki, umieszczona będzie także tablica informacyjna o walorach historyczno-przyrodniczych obszaru. Teren ten będzie pełnić funkcję miejsca edukacji i działań artystycznych, do których włączani będą mieszkańcy Glaznot i innych okolicznych wsi. We współpracy z artystami (rzeźbiarze, malarze, animatorzy kultury, edukatorzy) stworzona zostanie baza wyjściowa do kolejnych działań służących uwspólnotowieniu mieszkańców wsi i zainspirowaniu ich do aktywności społeczno-gospodarczej opartej na zintegrowanych wartościach przyrodniczo-kulturowych. Będzie także miejscem integracji mieszkańców.

Rezultatem projektu będzie:

1. Zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności lokalnych w działania z zakresu modernizacji terenów wiejskich poprzez realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na zagospodarowaniu cennego kulturowo terenu.
  2. Poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez miejsca edukacji i rekreacji.
  3. Poszerzenie oferty rekreacyjnej, kulturalnej i edukacyjnej poprzez urozmaicenie spędzania czasu wolnego mieszkańców.
  4. Podniesienie poziomu życia poprzez zwiększenie dostępu do infrastruktury rekreacyjnej mającej wpływ na integrację i edukację mieszkańców.