Coraz bliżej ukończenia budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych

Inwestycje gminne 01.07.2008

Jednym z punktów Zgromadzenia było omówienie możliwości finansowania inwestycji w okresie programowania 2007 - 2013.

Aby oczekiwania mieszkańców poszczególnych gmin oraz samorządowców skonfrontować z realiami kryjącymi się w ramach Programów Operacyjnych Przewodniczący Zarządu, Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin zaprosił przedstawicieli Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Zaproszenie przyjęła Urszula Pasławska V-ce Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Maria Sokoll V-ce Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Pytań ze strony samorządowców nie było końca. Podczas burzliwej dyskusji kurtyna milczenia opadła a niepokoje wójtów i burmistrzów okazały się słuszne.

Programy Operacyjne postawiły przed samorządami niezwykle wiele trudności, blokujących dostęp do środków unijnych. Podziały aglomeracyjne na szczeblu krajowym, niedogodności związane z brakiem jasno określonych aktów prawnych, zawiłość procedur,
no i co jest najważniejsze, zbyt małe alokacje środków na poszczególne osie priorytetowe uniemożliwiają samorządom na zrealizowanie zamierzonych i zaplanowanych inwestycji.

Jednym z głównych problemów warunkujących tak mały nakład alokacji środków
do wykorzystania przez samorządy jest fakt, iż w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2007 - 2013 większość środków przeznaczonych jest na realizacje projektów kluczowych.

Projekty kluczowe, według władz województwa mający znaczny wpływ na jego rozwój lokalny i infrastrukturalny wykorzystują ok. 80% wartości alokacji przewidzianej w RPO
w poszczególnych osiach. W rzeczywistości projekty kluczowe nie realizują realnych potrzeb najmniejszych samorządów, gmin wiejskich i miejsko - wiejskich.

Dla przykładu, w osi 6 Środowisko Przyrodnicze, ze względu na zarezerwowane środki dla projektów kluczowych do wykorzystania dla samorządów w drodze konkursu zostaje niewiele.

Alokacja środków przeznaczonych do wykorzystania w pierwszym konkursie sięgała nieco ponad 11 mln zł. Tak niska kwota przeznaczona na projekty z zakresu budowy lub przebudowy sieci kanalizacyjnych, wodociągowych oraz budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków nie zadowala samorządowców, ponieważ przeciętny projekt obejmujący kompleksowo infrastrukturę ściekową w obrębie aglomeracji w poszczególnych samorządach kształtują się w granicach 15-30 mln zł.

Programy Operacyjne nie zabezpieczają potrzebnych środków, nie tylko na gospodarkę wodno - ściekową, ale również na inwestycje z zakresu gospodarki odpadami.

Dla przykładu, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oferuje pojedynczym gminom dofinansowanie do projektów „odpadowych” zaledwie w wysokości 200.000 zł.

Dlatego też mając wzgląd na powyższe utrudnienia wydaje się słusznym, że Związek Gmin Regionu Ostródzko - Iławskiego „Czyste Środowisko” podjął w 2006 roku decyzję
o rozpoczęciu budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
w Rudnie w ówczesnym montażu finansowym. Inwestycja finansowana jest ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
oraz Eko Funduszu.

Taki montaż finansowy w chwili rozpoczęcia inwestycji zabezpieczał 62% dotacji czyli około 12 mln. zł. Wartość całkowita zadania musiała jednak ulec zwiększeniu głównie
ze względu na poszerzenie zakresu rzeczowego oraz znaczący wzrost kosztów w sferze budowlanej.

Na dzień dzisiejszy jest to jedna z największych i pierwsza o charakterze kompleksowym inwestycja z dziedziny zagospodarowania odpadów komunalnych realizowana przez 19 samorządów w Regionie Warmii i Mazur.

.