Dożynki Gminy Ostróda 2021 – czyli tradycyjnie, kolorowo, smacznie i wesoło!

Gmina 10.09.2021
W miniony weekend Gmina Ostróda świętowała zakończenie żniw. Tegorocznym gospodarzem Gminnego Święta Plonów była miejscowość Brzydowo. Podsumowanie całorocznego trudu lokalnych rolników przyciągnęło do Brzydowa wielu gości. Gminne Święto Rolników zostało dofinansowane ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy gminnych dożynek oraz zaproszeni goście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac obchodów Święta Plonów. Uroczystego otwarcia Dożynek Gminnych 2021 dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas.

Zgodnie z wielowiekową tradycją na ręce Pana Wójta złożony został bochen chleba przez Starostów Dożynkowych. Podczas tegorocznego święta plonów honory starościny pełniła Pani Izabela Cichewicz a starostą był Pan Wojciech Nogalski.

Następnie Poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas dokonali uroczystego wręczenia rolnikom honorowych odznaczeń Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”. Zgodnie z tradycją przekazano chlebki dożynkowe upieczone z tegorocznych zbóż Sołtysom oraz mieszkańcom z terenu Gminy Ostróda, aby zostały one podzielone wśród mieszkańców sprawiedliwie, by wystarczyło ich przez cały rok.

Podczas tegorocznych dożynek uczestnicy mieli również okazje skorzystać ze szczepienia przeciwko COVID -19 w ramach festynu zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brzydowie.

Uczestnicy Dożynek mieli okazję zobaczyć bardzo bogaty w tym roku program artystyczny. Podczas występów komisja konkursowa wybrała „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Jury przyznało pierwsze miejsce dla wieńca z sołectwa Szyldak, drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Lubajny, trzecie ex aequo Brzydowo i Naprom.

W tym roku po raz kolejny sołectwa oraz miejscowości z terenu Gminy Ostróda rywalizowały w konkursie na „Najciekawsze stoisko wiejskie”, gdzie można było zobaczyć i spróbować wielu ciekawych kulinarnych atrakcji gminy Ostróda.
Po burzliwych obradach komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce dla Sołectwa Naprom, drugie miejsce Durąg, trzecie Szyldak.

Nie zabrakło również konkurencji sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dla najmłodszych zostały przygotowane konkursy oraz udostępniony bezpłatnie park rozrywki. Oprawę muzyczną tegorocznych dożynek zapewnili: Zespoły Wokalne z Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie, Zespół Muzyki Tanecznej EXPLOZJA oraz Zespół FISHER. Przez cały dzień dominował folklor i tradycja. Po występach rozpoczęła się zabawa taneczna pod gwiazdami, która trwała do późnych godzin nocnych