Dożynki Gminy Ostróda 2022 – czyli tradycyjnie, kolorowo, smacznie i wesoło!

Gmina 27.08.2022

W miniony weekend Gmina Ostróda świętowała zakończenie żniw. Tegorocznym gospodarzem Gminnego Święta Plonów była miejscowość Samborowo. Podsumowanie całorocznego trudu lokalnych rolników przyciągnęło do Samborowa wielu gości. Gminne Święto Rolników zostało dofinansowane ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy gminnych dożynek oraz zaproszeni goście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac obchodów Święta Plonów. Uroczystego otwarcia Dożynek Gminnych 2022 dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas.

Zgodnie z wielowiekową tradycją na ręce Pana Wójta złożony został bochen chleba przez Starostów Dożynkowych. Podczas tegorocznego święta plonów honory starościny pełniła Pani Helena Kulesza, a starostą był Pan Paweł Mateuszczak.

Następnie Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas dokonali uroczystego wręczenia rolnikom honorowych odznaczeń Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”, a otrzymali je: Helena Kulesza, Izabela Mateuszczak, Paweł Mateuszczak oraz Łukasz Wolf. Rolnicy otrzymali też wyróżnienia od wójta gminy Ostróda, a te trafiły w ręce: Jakuba Kopaczewskiego, Dariusza Sobolewskiego, Marzeny i Jana Sawickich oraz Leszka i Beaty Goździejewskich. Zgodnie z tradycją przekazano chlebki dożynkowe upieczone z tegorocznych zbóż Sołtysom oraz mieszkańcom z terenu Gminy Ostróda, aby zostały one podzielone wśród mieszkańców sprawiedliwie, by wystarczyło ich przez cały rok.

Uczestnicy Dożynek mieli okazję zobaczyć bardzo bogaty w tym roku program artystyczny. Podczas występów komisja konkursowa wybrała „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Jury przyznało pierwsze miejsce dla wieńca z sołectwa Samborowo, drugie miejsce zajął wieniec z sołectwa Brzydowo, trzecie Zwierzewo.

W tym roku po raz kolejny sołectwa oraz miejscowości z terenu Gminy Ostróda rywalizowały w konkursie na „Najciekawsze stoisko wiejskie”, gdzie można było zobaczyć i spróbować wielu ciekawych kulinarnych potraw regionalnych. W tym roku do rywalizacji stanęła rekordowa liczba, bo aż 13 Kół Gospodyń Wiejskich prezentowało swoje wyroby.

Po burzliwych obradach komisja konkursowa przyznała pierwsze miejsce dla KGW Grabinek, drugie miejsce KGW Szyldak, trzecie KGW Pietrzwałd.

Duże emocje wywołało współzawodnictwo, w którym sołtyski i sołtysi konkurowali w rzucie beretem. Wśród sołtysek beret najdalej poleciał po rzucie Edyty Górczyk z Zajączek, druga była Grażyna Ostas z Turznicy, a trzecia Iwona Farasiewicz z Grabina. Rzut beretem sołtysów wygrał Jacek Konkiel z Napromu, przed Januszem Królem ze Smykówka i Jackiem Grabowskim z Samborowa.

Nie zabrakło również konkurencji sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Dla najmłodszych zostały przygotowane konkursy oraz udostępniony bezpłatnie park rozrywki. Oprawę muzyczną tegorocznych dożynek zapewnili: Zespoły Wokalne z Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie, Maja Wiśniewska - córka Sołtysa Sołectwa Wirwajdy, Zespół Piątka z Plusem, Zespół Muzyki Tanecznej QEST oraz Zespół FISHER. Przez cały dzień dominował folklor i tradycja. Po występach rozpoczęła się zabawa taneczna pod gwiazdami, która trwała do późnych godzin nocnych.

A już teraz na dożynki gminne 2023 zapraszamy za rok do Kajkowa.