EKOLOGICZNE WARSZTATY NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Szkoła Podstawowa w Lipowie 19.11.2014

„Chcąc dawać innym – musi on sam wiele posiadać, chcąc kształcić innych – musi sam być gruntownie wykształcony, chcąc czynić innych lepszymi – musi sam być dobry” tak pisał Wincenty Okoń w książce Osobowość nauczyciela (Warszawa 1959).

 

 

Nasi nauczyciele chętnie się dokształcają. Korzystają z różnych form doskonalenia zawodowego, stosują także samokształcenie, ale najchętniej korzystają ze szkoleń organizowanych przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Ostatnie takie szkolenie, w którym uczestniczyły dwie nauczycielki Irena Chajewska i Elżbieta Ciechanowicz odbyło się w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni 11.10.2014 r. Jest to nowy obiekt zorganizowany na stosunkowo niedużej powierzchni. Wspaniałe miejsce na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Widać było całe rodziny, nawet z małymi dziećmi, harcerzy, wiele grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Można wykonywać przeróżne doświadczenia i eksperymenty świetnie się bawiąc. Zachęcamy do skorzystania.

Wiedząc, że wiedza jest szybciej przyswajana podczas działania, organizujemy dla dzieci różne zajęcia i warsztaty oparte właśnie na tworzeniu, odkrywaniu, doświadczaniu świata przyrody żywej i nieożywionej. Wprowadzamy i utrwalamy wiadomości i umiejętności związane z geologiczną budową ziemi. Dzieci podziwiały nasz krajobraz polodowcowy. Próbowały rozróżniać fragmenty skał. Poszukiwały informacji w ciekawych książkach popularno – naukowych oraz w Internecie. Największe zainteresowanie wzbudziła paleontologia – dziedzina biologii badająca ślady roślin i zwierząt w formie skamieniałości. Zachęcamy wszystkich do poszukiwania odbitych w skale muszli - amonitów, belemnitów (nazywanych potocznie „piorunami”), gąbek i innych ciekawych okazów. Najmłodsze dzieci najbardziej były zainteresowane konstruowaniem wulkanów. Za każdym razem, gdy wulkan „wybuchał”, emocje sięgały zenitu. Starsi też się dopominali o eksperymenty, bo wtedy naprawdę coś się dzieje. Czwartacy nie mogli oderwać wzroku od skamieniałości. A w konkursie wiedzy geologicznej wypadli naprawdę nieźle. Zabawom dinozaurami też nie ma końca. Okazuje się, że niektórzy mają spore kolekcje. I bardzo dobrze, bo to świetna pasja. Szukajmy więc nowych zainteresowań, pielęgnujmy stare, ale przede wszystkim działajmy!