„Królewskie pasowanie”

Szkoła Podstawowa w Durągu 14.10.2019

Dzień 14 października to święto wszystkich pracowników placówek oświatowych. Tegoż dnia w naszej szkole świętowali również uczniowie – pierwszoklasiści. Na dworze królewskim Wielkiego Jaremy Pierwszego miłościwie nam panującego dyrektora, damy dworu – uczennice pierwszej klasy oraz rycerze -  uczniowie, w obecności zaproszonych wybitnych osobistości złożyli uroczyste pasowanie.

Pierwszoklasiści pod opieką królowej – wychowawczyni – Doroty Łukasik zaprezentowali program artystyczny „ W szkolnym królestwie”. Uwieńczeniem występów był  taniec – menuet wykonany przez najmłodszych dworzan.  Po wygłoszeniu słów ślubowania wszyscy kandydaci na uczniów zostali mieczem pasowani na rycerskiego ucznia Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu.

Świadkami tej  uroczystości były wybitne postaci, w osobach: pastor Zbigniew Reichelt; Paweł Czapliński – w imieniu dowódcy 20 BBZ; ppłk Adam Basak – WKU Ostróda; podkom.Janusz Karczewski reprezentujący Komendanta Powiatowej Policji w Ostródzie; mjr rez. Ryszard Nowicki – prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło w Ostródzie; st. chorąży sztab. Czesław Rzepka; ppłk rez. Janusz Sadowski;  mł. chorąży rez. Jan Radgowski ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło Ostróda; st. sierżant rez.  Andrzej Kołodziejski; ppor. rez. Henryk Domin reprezentujący Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Ostróda oraz Arkadiusz Łopatowski – prezes  Oddziału ZNP Gminy Ostróda. Przebieg uroczystości obserwowali rodzice uczniów a także członkowie lokalnej społeczności.

Pierwszoklasiści oprócz gromkich braw otrzymali drobne prezenty. Przemawiający goście złożyli wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia sukcesów w dalszej pracy pedagogicznej. Do życzeń przyłączyli się starsi uczniowie recytując wiersze dla swoich nauczycieli i wychowawców.  Uwieńczeniem uroczystości były ekologiczne upominki wykonane przez starszych uczniów i  wręczane zaproszonym gościom oraz pracownikom szkoły.

Przybyłych na durącki dwór gości zaproszono na gorącą strawę.