Fundusz Sołecki - doświadczenia z realizacji po pierwszym roku

Gmina 14.09.2010

10 września 2010 roku w sali konferencyjnej Hotelu Sajmino w Kajkowie miała miejsce konferencja podsumowująca pn. „ Fundusz Sołecki - doświadczenia z realizacji po pierwszym roku”. Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr hab. Stanisława Achremczyka na temat roli Sołtysa i Rady Sołeckiej na przestrzeni lat. Następnie Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin oraz Skarbnik Gminy Ostróda Pani Maria Andrychowska przedstawili analizę realizacji Funduszu Sołeckiego w Gminie Ostróda w roku 2010. Podczas konferencji Wójt Gminy Ostróda wręczył pamiątkowe medale i dyplomy z okazji 20-lecia Samorządu Gminy Ostróda Klubom Sportowym.

 


Rada Gminy Ostróda uchwaliła Fundusz Sołecki na rok 2009 w wysokości 80.000 zł, natomiast na rok 2010 w budżecie Gminy Ostróda zaplanowano dużo wyższą kwotę,  bo blisko 500.000 zł. Gminny fundusz sołecki stanowią wyodrębnione w budżecie gminy środki przeznaczone do wyłącznej dyspozycji sołectw na realizację przez nie inicjatyw obywatelskich, będących przedsięwzięciami służącymi poprawie warunków życia mieszkańców wsi. Podjęta decyzja Samorządu Gminy Ostróda, zgodnie z już obowiązującą ustawą w tym zakresie jest dużym krokiem w budowaniu lokalnego społeczeństwa obywatelskiego i znalazła  pozytywną ocenę mieszkańców.           
Dzięki uchwaleniu Funduszu Sołeckiego przez Radę Gminy Ostróda widoczna jest zmiana  aktywności mieszkańców, w liczbie pomysłów i inicjatyw, które  próbują realizować. Kreatywność i zaangażowanie społeczności lokalnej systematycznie rośnie - mówi Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin.  Zrealizowane inicjatywy znacznie poprawiły infrastrukturę na rzecz ogólnego pożytku m.in.: powstały nowe place zabaw, doposażono świetlice wiejskie, rozbudowano oświetlenie uliczne, odremontowano chodniki. Pozyskane środki finansowe z Funduszu Sołeckiego umożliwiły również mieszkańcom organizację wielu imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Charakter i zakres projektów jest różny i zależy od potrzeb danej miejscowości oraz od stopnia zaangażowania mieszkańców.