Geologiczne barwy Ziemi.

Szkoła Podstawowa w Durągu 17.04.2017

Uczniowie Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu ponownie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie geologiczno-środowiskowego XVIII edycji Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro odbywającego się w 2017 roku pod hasłem: GEOLOGIICZNE BARWY ZIIEMII.

 

Uczniowie mieli za zadanie przygotować pracę pisemną na jeden z trzech tematów:

Geologiczne barwy Ziemi. Od momentu wykonania pierwszego zdjęcia Ziemi z kosmosu (misja Apollo 8) dość mocno przylgnęło do niej określenie – „błękitna planeta”. Czy jednak błękit, to jej dominujący kolor? Jaki obiekt, miejsce, zakątek, do którego możemy dotrzeć współcześnie lub też minerał, skała, okres wydzielony w historii Ziemi, a nawet pradawny przedstawiciel kopalnej flory i fauny, może Twoim zdaniem zaskoczyć, oszołomić i zachwyć „geologicznymi barwami” najwybredniejszego artystę plastyka, estetę i konesera sztuki.

Miedź – kolorowy metal. Miedź towarzyszy ludzkości już od czasów prehistorycznych i jest pierwszym metalem, jaki nauczyliśmy się wykorzystywać. Opisz krótko historię poszukiwań i wydobycia miedzi na świecie i w Polsce i spróbuj określić, które z jej właściwości (fizycznych i/lub chemicznych) sprawiają, że pomimo swojej trwającej kilka tysięcy lat obecności w naszym życiu miedź pozostaje jednym z najważniejszych surowców współczesnej gospodarki.

Najciekawsze geologiczne i kolorowe wydarzenie permu. Perm trwał 47 milionów lat. W tym czasie na Ziemi zaszło bardzo wiele zmian, tak w jej wyglądzie jak i w świecie zwierząt i roślin. Zmienił się układ kontynentów i klimat, postały ogromne złoża ważnych dla gospodarki surowców, a pod sam koniec okresu doszło do największego masowego wymierania fanerozoiku. Które z permskich wydarzeń uważasz za najciekawsze, najważniejsze, lub najbardziej barwne i dlaczego. Jak wpłynęło ono na dalsze dzieje Ziemi?

Do konkursu swoje prace zgłosili uczniowie:

  • Weronika Borowska z klasy IA,
  • Małgorzata Chmielewska z klasy IIA,
  • Damian Szulc z klasy IIA

Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Agnieszka Kocik-Zakrzewska

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2017r.