obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

„Godziny wychowawcze ze światem”

02.07.2021

„Dopóki lwy nie będą miały własnych historyków, historia polowań będzie gloryfikowała myśliwych”.

Przysłowie Igabo, Nigeria

Uczniowie klasy czwartej w roku szkolnym 2020/2021 wzięli udział w programie „Godziny wychowawcze ze światem” Polskiej Akcji Humanitarnej.  Zwrócono uwagę na stereotypy narodowe i etniczne, edukację globalną, problem europocentryzmu, rasizmu. Omówiono zagadnienia związane z pogłębiającymi się różnicami między bogata Północą a biednym Południem, powody ucieczek z rodzinnych krajów, krytycznie spojrzeliśmy na postać Krzysztofa Kolumba. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników programu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy i obowiązki wykonywane przez ich rówieśników w krajach afrykańskich.

„Godziny wychowawcze ze światem”
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Portret planetoidy lub komety”-rozstrzygnięty!

02.07.2021

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie portretu planetoidy lub komety na podstawie obrazów dostarczonych przez sondy kosmiczne i dostępnych w internecie.

Laureaci: Grzegorz Wiese, Weronika Sagan, Antonina Stanisławska, Laura Łyskawa, Filip Wiśniewski, Maja Burzycka, Magdalena Car, Bartosz Rokicki, Jakub Rokicki, Małgorzata Rokicka, Zuzanna Kaczyńska, Alicja Szostek. Nasi uczniowie zostali zaproszeni na wernisaż, który się odbył 30.06.2021r. w Olsztyńskim Planetarium. Po spotkaniu laureaci wraz z rodzicami i opiekunami zostali zaproszeni na seans związany tematycznie z konkursem.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Portret planetoidy lub komety”-rozstrzygnięty!
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Żołnierze Wyklęci

02.07.2021

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży”

Celem konkursu było:
-  przybliżenie postaci i losów Żołnierzy Wyklętych oraz ich roli w walce o wolną i niepodległą Polskę.
- uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz podziemia niepodległościowego w Polsce
- ukazanie dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych oraz ich roli i wpływu na współczesne postawy młodzieży
- szczególne uczczenie 75 rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny Inki

Prace zostały wykonane pod opieką nauczycieli języka polskiego, historii i plastyki i nauczyciela, zajmującego się rewalidacją.

Żołnierze Wyklęci
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Portret planetoidy lub komety”

20.06.2021

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie portretu planetoidy lub komety na podstawie obrazów dostarczonych przez sondy kosmiczne i dostępnych w internecie. Do sportretowania wybrano 4 komety i 10 planetoid:

  •  

81P/Wild 2, 67P/Churyumov-Gerasimenko, 103P/Hartley 2, 9P/Tempel 1,

  •  

4 Westa, 21 Lutetia, 253 Mathilde, 243 Ida i Dactyl, 433 Eros, 951 Gaspra, 4179 Toutatis, 162173 Ryugu, 101955 Bennu, 25143 Itokawa.

Do konkursu swoje prace zgłosili: z klasy 0: Maja Burzycka, z klasy 1: Małgorzata Rokicka, Jakub Rokicki, z klasy 3: Antonina Stanisławska, Bartosz Rokicki, Laura Łyskawa, Weronika Sagan, Filip Wiśniewski, z klasy 4: Magdalena Car, z klasy 5: Grzegorz Wiese, z klasy 6: Zuzanna Kaczyńska, Alicja Szostek, z klasy 7: Aleksandra Sułowska, Wiktoria Wolska.

Nagrodą będzie zakwalifikowanie pracy do udziału w wystawie pokonkursowej i zaproszenie na otwarcie wystawy.

Decyzja o zakwalifikowaniu pracy na wystawę zostanie podjęta najpóźniej w dniu 25.06.2020 r. i laureaci zostaną niezwłocznie powiadomieni i zaproszeni na otwarcie.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Portret planetoidy lub komety”
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Karta rowerowa

20.06.2021

Uczniowie kasy IV i V przystąpili do egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową.  Młodzież musiała wykazać się znajomością zasad ruchu drogowego, wiedzą z zakresu pierwszej pomocy oraz umiejętnością praktycznej jazdy na rowerze. Świeżo upieczonym kierowcom życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!

Karta rowerowa
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Bezpieczne wakacje

20.06.2021

Najważniejsze wiadomości na temat spędzania bezpiecznie wakacji.

Materiały udostępnione przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostródzie.

Bezpieczne wakacje
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Relaks klasy 4 i 6 w Leśnictwie Durąg

20.06.2021

Uczniowie klasy 4 i 6 spędzili aktywnie dzień na terenie Leśnictwa Durąg. Młodzież przygotowała gry i zabawy na powietrzu, Ola uczennica klasy 6 poczęstowała nas domowym, własnoręcznie wykonanym ciastem z lokalnych produktów, członkowie OSP Durąg zaprezentowali możliwości wozu strażackiego, omówili zasady bezpieczeństwa podczas przebywania w lesie oraz podczas zbliżających się wakacji, chętni mogli ochłodzić się podczas pokazów. Celem zajęć terenowych była integracja młodzieży, wychowawców po długim czasie zajęć zdalnych oraz współpraca z lokalną społecznością. Wychowawcy klasy 4 i 6, uczniowie składają serdecznie podziękowania pracownikom Leśnictwa Durąg, członkom OSP Durąg, pracownikom obsługi w naszej szkole za pomoc podczas organizacji dnia relaksu.

Relaks klasy 4 i 6 w Leśnictwie Durąg
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Światowy Dzień Ziemi

04.05.2021

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypadał na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą do chętnych członków społeczności szkolnej i lokalnej zachęcając do zaangażowania się w porządkowanie okolicznych terenów. Do akcji włączyli się nie tylko nasi uczniowie, ale również pozostali członkowie rodzin oraz osoby odwiedzające naszą okolicę. Nasze działania wspierali również mieszkańcy Lichtajn, który 21 kwietnia posprzątali swoją wieś. Zajęcia terenowe zostały wcześniej poprzedzone lekcjami, na których omówiono konieczność ograniczenia konsumpcjonizmu, zagrożenia, jakie niosę ze sobą popularne foliówki, nadmierna wycinka drzew oraz rabunkowe wykorzystywanie przyrody. Zachęcano do segregacji, recyklingu oraz zwiększania bioróżnorodności w najbliższej okolicy. Na zajęciach uczniowie wykorzystywali odpady dając im drugie życie. Projektowali ozdoby, zabawki, upominki, stroje.

Światowy Dzień Ziemi
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Nasze sukcesy w konkursie rękodzieła „ Obrzędowość Świąt Wielkanocnych”.

24.04.2021

Konkurs „ Obrzędowość Świąt Wielkanocnych” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszej społeczności szkolnej. Uczniowie wspólnie z dorosłymi osobami zaangażowali się w wykonanie ozdób, kartek, koszyczków, stroików nawiązujących do tradycji regionalnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy organizacji konkursu oraz przy transporcie prac do organizatora.

Uczestnikom i laureatom życzymy dalszych sukcesów!

Nasze sukcesy w konkursie rękodzieła „ Obrzędowość Świąt Wielkanocnych”.
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2021

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w lekcji historii: „Katyń- historia wciąż żywa”, podczas której poznawali okoliczności skrytobójczego mordu dokonanego przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, których wzięto do niewoli   lub aresztowano. Wśród nich był miedzy innymi porucznik Jan Batożyński, który jest wyjątkowo związany z naszą szkołą poprzez poświęcony mu Dąb Pamięci, posadzony przy naszej szkole podczas uroczystości, która odbyła się  11 kwietnia 2017r.

Pielęgnowanie pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej jest wieloletnią tradycją naszej szkoły. I tym razem uczciliśmy pamięć wspomnianego porucznika Jana Batożyńskiego i innych zamordowanych w 1940 r. Polaków.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej