Szkoła Podstawowa w Durągu

„CERTTYFIKAT SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”

12.01.2019

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski obchodzonego na całym świecie corocznie 15 października, Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Durągu zgłosiła się do udziału w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. Akcja ta prowadzona na rzecz integracji osób niewidomych i słabo widzących ze środowiskiem ludzi widzących, objęta została patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

„CERTTYFIKAT SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”
Szkoła Podstawowa w Durągu

MAGICZNY PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS...

21.12.2018

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych i starych  tradycji:

śpiewanie kolęd i pastorałek, dzielenie się opłatkiem, wigilia, składanie życzeń , jasełka...

Wierni bożonarodzeniowej tradycji, dzień 21 grudnia rozpoczęliśmy od obejrzenia szkolnych jasełek. W ten przedświąteczny klimat wprowadziły nas dwa magiczne przedstawienia: najmłodszych (uczniowie klasy drugiej – opiekun P.Teresa Pieczuro) oraz uczniów klas IV-VII i klas gimnazjalnych (opiekun- P. Ewa Sochoń).

Przepiękna scenografia (P.Dorota Łukasik , P.Tadeusz Szostek,), kolędy i pastorałki, obecność rodziców, babć, dziadków i zaproszonych gości nadały temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.

Po części artystycznej  Pan Dyrektor Rafał Jarema  podziękował młodym artystom i ich opiekunom za przygotowanie inscenizacji. Życzył wszystkim zgromadzonym zdrowych, radosnych i przede wszystkim bezpiecznych świąt Bożego Narodzenia.

W tym radosnym i świątecznym nastroju uczniowie wraz z wychowawcami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się na klasowe wigilie.

 

MAGICZNY PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS...
Szkoła Podstawowa w Durągu

DO BETLEJEM NIEDALEKO...

20.12.2018

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie z kółka muzyczno- artystycznego zaprosili swoich rówieśników do biblioteki szkolnej, by wspólnie spędzić przedświąteczny czas i śpiewać kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe.

DO BETLEJEM NIEDALEKO...
Szkoła Podstawowa w Durągu

KARTKA Z KALENDARZA ?

18.12.2018

W odpowiedzi na prośbę Pań: Elżbiety Mieczkowskiej, dyrektora Warmińsko- Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu i  Anny Głowińskiej, kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie Pan Dyrektor Rafał Jarema wybrał i wysłał  4 zdjęcia (w formie kolażu, po korekcie kontrastu i odpowiednim nasyceniu kolorów) z obchodów 100.lecia odzyskania niepodległości w naszej placówce.

Obie ww. biblioteki brały udział w projekcie: „Odkrywamy Karty Niepodległości” a jednym z jego efektów będzie kalendarz zawierający zdjęcia z obchodów 100.lecia odzyskania niepodległości w szkołach podstawowych. Mamy nadzieję, że nasze zdjęcie znajdzie się we wspomnianym kalendarzu.

W podziękowaniu za przesłane zdjęcie biblioteka szkolna otrzymała pakiet książek i gier dydaktycznych o tematyce patriotycznej.  

KARTKA Z KALENDARZA ?
Szkoła Podstawowa w Durągu

„Nie choruję na cukrzycę, bo...”

08.12.2018

Uczennice Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu wzięły udział w konkursie plastycznym „Nie choruję na cukrzycę, bo...”. Celem konkursu było: propagowanie zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku na łonie natury, kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych oraz postaw proekologicznych i prośrodowiskowych.

Paulina Drwęcka z klasy 3B(gimnazjum) zdobyła trzecie miejsce, Beata Kleber otrzymała wyróżnienie. Działania koordynowała pani Agnieszka Kocik-Zakrzewska.

Organizatorami konkursu byli:

  • Wójt Gminy Ostróda
  • Koło Gminne Stowarzyszenia Diabetyków w Ostródzie z siedzibą w Samborowie
  • Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych RUDNO w Rudnie
  • Gminne Centrum Biblioteczno- Kulturalne w Samborowie
„Nie choruję na cukrzycę, bo...”
Szkoła Podstawowa w Durągu

Mikołajki

06.12.2018

Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski zorganizowali kiermasz świąteczny oraz słodkie upominki dla uczniów naszej szkoły. Mikołaj nie zapomniał również o dorosłych członkach naszej społeczności. W klasach uczniowie wspólnie z wychowawcami wymienili się upominkami. Początek grudnia upłyną nam w miłej, świątecznej atmosferze.

Mikołajki
Szkoła Podstawowa w Durągu

SZKOLENIE Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

06.12.2018

      W dniu 6 grudnia 2018 r. odbyło się w naszej placówce podstawowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Celem szkolenia było zdobycie podstawowej wiedzy oraz przygotowanie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych  szkoły do udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem specyfiki pracy w szkole, występującej w niej zagrożeń oraz obowiązujących procedur.

     Zajęcia prowadzone w formie wykładu oraz praktycznych ćwiczeń obejmowały następujące zagadnienia: ocena miejsca zdarzenia, ocena stanu poszkodowanego, powiadomienie profesjonalnych służb medycznych, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej (poszkodowany nieprzytomny – oddychający), postępowanie przy krwotokach, oparzeniach, omdleniu, padaczce  oraz w przypadku urazu kręgosłupa, psychologiczne aspekty pierwszej pomocy w szkole.

Szkolenie przeprowadził Pan Stanisław Makowski -  kierownik biura Oddziału Rejonowego PCK w Ostródzie i ratownik GR PCK Ostróda.

SZKOLENIE Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
Szkoła Podstawowa w Durągu

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

27.11.2018

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia (27.11.18.) w bibliotece szkolnej rozpoczęły się od przybliżenia  uczniom klas I-III sylwetki przesympatycznego misia Paddingtona. Fragmenty książki : „ Miś zwany Paddington” Michaela Bonda czytała Pani Katarzyna Lachowicz – Fydrych – nauczyciel języka angielskiego. Nie zabrakło słówek i zwrotów w języku angielskim, ćwiczeń ich prawidłowej wymowy oraz  pytań po angielsku dotyczących treści książki.

Po zajęciach czytelniczych przyszła pora na zabawę w teatr.

Chętni uczniowie, ukryci za parawanem, wcielili się w aktorów – lalkarzy i przedstawili kolegom i koleżankom teatrzyk pt.:” Misiowe przygody”.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Szkoła Podstawowa w Durągu

XVIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski- etap szkolny.

16.11.2018

16 listopada 2018r. uczennice Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu przystąpiły do XVIII edycji konkursu pt. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” zorganizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie. W etapie szkolnym uczestniczyło 5 osób IIIA, IIIB i VII.

XVIII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski- etap szkolny.
Szkoła Podstawowa w Durągu

Obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole

09.11.2018

Dnia 09.11.2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu  stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy, włączając się tym samym w akcję „Rekord dla Niepodległej”. W krótkim montażu słowno-muzycznym uczciliśmy pamięć bohaterów, którzy poświęcili życie dla niepodległej ojczyzny. Mając świadomość tego,  iż na nas spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość, przystąpiliśmy wraz z innymi szkołami i placówkami oświatowymi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w projekcie „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”. Na terenie naszej placówki posadzony został dąb ku pamięci Franciszka Barcza- działacza narodowego związanego z przyłączeniem Warmii i Mazur do Polski. Tego dnia  uroczyście odsłoniliśmy tablicę pamiątkową,  która została poświęcona przez proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu - ks. Zbigniewa Błaszkowskiego.

Obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole