obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Światowy dzień przywracania czynności serca

18.10.2021
Światowy dzień przywracania czynności serca
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

DZIEŃ MUZYKI

18.10.2021

Międzynarodowy Dzień Muzyki to święto obchodzone corocznie 1 października. Powstało ono w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina. Był on ówcześnie prezydentem działającej przy UNESCO Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC). Celem obchodów jest przedstawienie muzyki w taki sposób, aby dostrzec jej wyjątkowość i jakie kryje w sobie dobro. Przy tej okazji promowani są również muzycy – ci, którzy tworzą piękno muzyki. W naszej szkole w  ten dzień świętowały przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej. Były tańce, popisy w śpiewie ulubionych piosenek, zabawy muzyczno- ruchowe przy piosenkach, gra na instrumentach. Dzieci rozwiązywały też zagadki muzyczne i  wykonywały śmieszne rozkazy losowane z Tańczącej Puszki.

DZIEŃ MUZYKI
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Żołnierze Wyklęci

15.10.2021

Weronika Spychała oraz Antoni Słodkowski uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu zdobyli wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie „Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży”.

Celem konkursu było:
-  przybliżenie postaci i losów Żołnierzy Wyklętych oraz ich roli w walce o wolną i niepodległą Polskę.
- uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz podziemia niepodległościowego w Polsce
- ukazanie dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych oraz ich roli i wpływu na współczesne postawy młodzieży
- szczególne uczczenie 75 rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny Inki

Żołnierze Wyklęci
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

01.10.2021

W dniu 29 września włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Dzieciom z grupy przedszkolnej książeczkę pt. : „ Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny” A. Głowińskiej czytał  pan dyrektor Rafał Jarema. Po omówieniu treści książeczki dzieci razem z panem dyrektorem też założyły zespół muzyczny. Wszyscy wesoło śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary i instrumentów perkusyjnych.  Uczniów klasy pierwszej odwiedziła babcia jednego z pierwszaków pani Helena Baranowska. Babcia Hela czytała dzieciom książkę pt.: „ Być jak Tygrys” ( Wechterowicz, Dziubak). Uczniowie klasy drugiej i trzeciej czytali książki o tematyce ekologicznej ( „ Akcja morze”- Stelmaszyk , „ Basia i śmieci”- Stanecka ) i wykonywali plakaty związane z treścią książek.  Uczniowie  klas 4-8  przez cały dzień, na początku każdej lekcji, słuchali przez 5-10 minut czytanej na głos książki wybranej z biblioteki szkolnej. Czytać mógł nauczyciel lub wybrany uczeń. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do promowania czytelnictwa wśród czytelników szkolnej biblioteki i zaproszenia ich do fascynującego świata książek.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Dzień Chłopaka w naszej szkole.

30.09.2021

Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski zorganizowali obchody Dnia Chłopaka. Chłopcy duzi i mali zostali obdarowani dyplomami i słodkościami. W poszczególnych klasach chłopcy otrzymali podarunki od swoich koleżanek. W klasie piątej dziewczynki obchodziły zaległy Dzień Kobiet.

W imieniu społeczności szkolnej Samorząd Uczniowski składa podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w pomoc i zorganizowanie święta w naszej szkole.

Dzień Chłopaka w naszej szkole.
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

21.09.2021

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - święto obchodzone corocznie 20 września, ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwalą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. Pamiętając o tym dniu uczniowie klasy 3 wręczyli młodszym kolegom i koleżankom pamiątkowe laurki.  Laurkę z życzeniami otrzymała  również Pani Monika, wychowawczyni klasy 0. Życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Sprzątanie świata

18.09.2021

W tym roku Polacy już po raz 28 wyszli w teren sprzątać świat. Hasło tegorocznej akcji to „Myślę więc nie śmiecę”.„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczyło blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. W naszej szkole sprzątanie odbyło się 17 września 2021r. Zajęcia terenowe poprzedzono występami o tematyce ekologicznej, które przygotowali uczniowie z klasy piątej.

Sprzątanie świata
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

17 września 1939 roku- atak ZSSR na Polskę - PAMIĘTAMY

17.09.2021

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę łamiąc postanowienia paktu o nieagresji. Sowiecka napaść była realizacją porozumienia zawartego w tajnym protokole paktu Ribbentrop- Mołotow. Pamiętając o tym wydarzeniu zapaliliśmy symboliczne znicze pod kamieniem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

17 września 1939 roku- atak ZSSR na Polskę - PAMIĘTAMY
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA

09.09.2021

W dniu 9 września 2021 roku  uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli  się czynnie w obchody Światowego Dnia Umiejętności Czytania. Uczniowie klasy piątej opracowali w grupach legendy Warmii i Mazur i pięknie odczytali je uczniom klas 0-3, panu dyrektorowi i pani bibliotekarce. Wykonali też ilustracje do legend. Na języku polskim, podczas zajęć interaktywnych, przypomnieli sobie treść opracowywanych w klasie czwartej lektur. Na  zajęciach wyrównawczych i świetlicowych szóstaki czytali łamańce językowe (tonque twisters) po angielsku. Uczniowie najstarsi z klasy siódmej i ósmej na lekcji języka polskiego czytali losowo wybrane wiersza K.C. Norwida włączając się tym samym w obchody Roku Norwida 2021.

DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

NARODOWE CZYTANIE- „ Moralność pani Dulskiej”

05.09.2021

4 września 2021 r. w całej Polsce, a 3 września 2021 r. w naszej szkole, odbyło się NARODOWE CZYTANIE, w którym królowała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Nasi uczniowie również przyłączyli się do akcji. W piątek podczas warsztatów prowadzonych przez nauczycieli języka polskiego czytali wybrane fragmenty tego wyjątkowego utworu, który zawiera ważną refleksję społeczną -piętnuje obłudę i zakłamanie. Ponadto mieli możliwość obejrzenia jednego odcinka miniserialu teatralnego „Moralność Państwa Dulskich” w reżyserii Łukasza Sajnaja.

Taka forma popularyzowania dzieł wielkich twórców literatury polskiej jest w naszej szkole kultywowana kolejny rok z rzędu.

NARODOWE CZYTANIE- „ Moralność pani Dulskiej”