Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze o Puchar Wójta Gminy Ostróda

OSP 25.06.2014

W sobotę 21 czerwca 2014 roku na wyremontowanej płycie boiska w Idzbarku zostały przeprowadzone Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze o Puchar Wójta Gminy Ostróda. W zawodach startowała rekordowa ilość jednostek  OSP -12, w tym dwie po raz pierwszy OSP Samborowo i OSP Smykówko.

 

Łącznie wystartowało 16 drużyn w czterech kategoriach: Grupa A mężczyźni- 12 drużyn. Grupa C kobiety - jedna drużyna z OSP Ornowo. Oraz według regulaminu międzynarodowego CTIF Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych grupa samych dziewcząt OSP Brzydowo i grupa chłopców z OSP Reszki i OSP Stare Jabłonki. Drużyna ze Starych Jabłonek składała się z dwóch dziewcząt i ośmiu chłopców. Na uwagę zasługuje fakt, że swoje drużyny męskie wystawiły wszystkie jednostki OSP z Gminy Ostróda. Zawody przeprowadziła Komisja Sędziowska złożona z przedstawicieli wszystkich jednostek OSP pod nadzorem Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie. Sędzią Głównym Zawodów był kapitan Marcin Wiśniewski. Coroczne zawody gminne OSP organizowane są w ramach szkolenia pożarniczego i mają na celu podniesienie sprawności strażaków ratowników oraz poprawę gotowości bojowej Jednostek Operacyjno-Technicznych Ochotniczych straży Pożarnych.

Zawody rozpoczęto zbiórką podczas, której Komendant Gminny Związku OSP RP w Ostródzie Krzysztof Ruczyński złożył wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Ryszardowi Harasimowi meldunek o gotowości jednostek do zawodów. Następnie Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas otworzył zawody oraz życzył wszystkim zdrowej rywalizacji oraz dobrej zabawy.

Zawody zarówno w kategorii dorosłych jak i MDP składały się z dwóch konkurencji. Sztafety- w konkurencji dorosłych 7x 50m, w konkurencji MDP 9x 50 m oraz ćwiczenia bojowego. W sztafecie młodzież miała do pokonania między innymi ścianę drabiniastą, poprzeczkę, płotek oraz wykonanie elementów technicznych z gaśnicą, wężami strażackimi i rozdzielaczem. Dorośli musieli pokonać między innymi rów o szerokości 2 m, płotek, slalom między tyczkami, równoważnię o długości 6 m, ścianę o wysokości 1,5 m oraz podłączenie węży do rozdzielacza. Zarówno w kategorii młodzieżowej jak i dorosłych za pałeczkę sztafetową służyła prądownica wodna. Konkurencja bojowa wymagała większych umiejętności strażackich i była przeprowadzona na "mokro". Dorośli musieli zbudować linię ssawną z dwóch węży 110 zakończoną smokiem ssawnym, linię tłoczną z dwóch odcinków węża W75 oraz dwie linie gaśnicze po dwa odcinki węża W52 zakończone prądownicą. Celem było strącenie prądem wody pachołka oraz przewrócenie czterech słupków. Młodzi strażacy budowali między innymi linię wężową z czterech węży, napełniali wodą z hydronetek "nalewaki". Jednocześnie musieli pokonać rów, ścianę, tunel, ławeczkę oraz wykazać się znajomością sprzętu strażackiego oraz umiejętnością wiązania węzłów. Ważny był zarówno czas wykonania jak i dokładność. Za nieregulaminowe wykonywanie zadań groziły punkty karne.

Przebieg konkurencji był bardzo zacięty i emocjonujący. Zdarzały się drobne błędy skwapliwie wyłapywane przez obiektywnych sędziów. Niektóre błędy wyglądały bardzo groźnie jak upadek z równoważni czy ze ściany. Jednak dla sprawnych strażaków obyło się bez poważnych kontuzji. Skończyło się jedynie na drobnych siniakach. Licznie zgromadzona publiczność dopingowała gorąco swoich reprezentantów. Szczególnie gromkie brawa otrzymywali najmłodsi strażacy z Reszek, Brzydowa i Starych Jabłonek oraz Panie z Ornowa. Niewątpliwą atrakcją podczas całych zawodów była spikerka prowadzona profesjonalnie z dowcipem przez Ryszarda Harasima . Wszyscy zawodnicy oraz kibice mogli w czasie zawodów posilić się smaczną grochówką.

Po zsumowaniu przez komisję sędziowską wyników obydwu konkurencji okazało się, że najlepszy łączny czas obu konkurencji uzyskała drużyna męska z OSP Idzbark. Następne miejsca w Grupie A zajęły następujące drużyny: 2.OSP Pietrzwałd, 3.OSP Brzydowo, 4.OSP Stare Jabłonki, 5 OSP Turznica, 6.OSP Reszki, 7. OSP Ornowo, 8. OSP Durąg, 9. OSP Glaznoty, 10. OSP Naprom,     11. OSP Samborowo, 12.OSP Smykówko. W grupie MDP Chłopców zwyciężyli młodzi strażacy z OSP Reszki wyprzedzając MDP Stare Jabłonki. Dziewczęta z MDP Brzydowo nie miały konkurentek. W Grupie C kobiet również Panie z OSP Ornowo nie miały konkurentek. Należy wspomnieć, że Panie z OSP Ornowo będą reprezentować powiat Ostródzki w tegorocznych zawodach sportowo pożarniczych na szczeblu wojewódzkim.

Po zakończeniu zawodów Komendant Gminny Krzysztof Ruczyński wszystkie drużyny przeprowadził na plac w centrum Idzbarka, gdzie ogłoszono oficjalne wyniki. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas w asyście Komendanta Powiatowego PSP Tomasza Ostrowskiego, Ryszarda Harasima oraz członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Stanisława Tyszkowskiego wręczył dyplomy i puchary. Pierwsze trzy drużyny w kategorii męskiej oraz drużyna kobieca otrzymały nagrody pieniężne na zakup sprzętu do jednostek. Wszystkie drużyny MDP otrzymały dyplomy, puchary, medale oraz nagrody indywidualne ufundowane przez Wójta Gminy Ostróda.

Podczas zbiórki na zakończenie zawodów wręczono również wyróżniającym się strażakom z jednostek OSP Medale za zasługi dla Pożarnictw, Odznaki Strażak Wzorowy oraz Odznaki za Wysługę lat w OSP. I tak otrzymali: Złoty Medal Za zasługi Dla Pożarnictwa Jan Groskrojc, Waldemar Truszkowski, Srebrny Medal Za zasługi Dla Pożarnictwa Stanisław Blajda, Mariusz Rama, Paweł Parcheta, Brązowy Medal Za zasługi Dla Pożarnictwa Anna Małecka, Strażak Wzorowy Patryk Piskorz, Tomasz Łojewski, Marcin Śliwiński, Krzysztof Maczulski, Dariusz Skibicki, Marek Budrewicz, Wysługa lat w OSP- 40 lat Stanisław Tyszkowski , 25 lat Arkadiusz Michałuszko, 20 lat Arkadiusz Cieślak, Sebastian Mówiński, Ryszard Ewertowski, 15 lat Tomasz Ciuba, Arkadiusz Wójcicki, Rafał Woźniak, Henryk Malik, Paweł Parcheta, Marcin Galantowicz, 10 lat Tomasz Łojewski, Paweł Wojciechowski, Piotr Wojciechowski, Andrzej Szałwatkowski, Anna Małecka, Krzysztof Tomaszewski , 5 lat Dariusz Skibicki, Mateusz Weloziński, Grzegorz Świniarski, Michał Makowski, Krzysztof Gajewski, Piotr Banasiuk, Krzysztof Osowski, Grzegorz Stanisławski , Edward Ewertowski, Patryk Woźniak, Patryk Rama, Dominik Tomaszewski.

Zawody przebiegły bardzo sprawnie i pomimo tak dużej ilości drużyn w rekordowo krótkim czasie. Nie było by to możliwe bez perfekcyjnego przygotowania torów i całego placu na którym się odbywały. Zgodnie z Regulaminem Zawodów odpowiedzialnym za ich przygotowanie był Komendant Gminny Krzysztof Ruczyński, który przy olbrzymiej pomocy druhów z OSP Idzbark z zadania wywiązał się należycie. Wielkie słowa uznania należą się również Komisji Sędziowskiej. Do zobaczenia za rok.