Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Brzydowie

OSP 22.06.2016

Strażacy - na co dzień ratują życie i mienie, 19 czerwca br. w Brzydowie po raz kolejny walczyli w widowiskowych zawodach o miano najlepszej Jednostki Gminy Ostróda w Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych o Puchar Wójta Gminy Ostróda. Otwarcia zawodów dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, który przywitał strażackie drużyny, biorące udział w zawodach oraz licznie przybyłych gości. W zmaganiach uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Ostróda – łącznie 24 drużyny.

Drużyny rywalizowały w czterech kategoriach: dorośli (mężczyźni, kobiety) oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (chłopcy, dziewczęta). Widzowie mogli podziwiać strażaków w sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniach bojowych. Podczas sztafety zawodnicy przekazywali sobie prądownicę wodną, a każdy z członków drużyny na swoim odcinku pokonywał jakąś przeszkodę (np. skok przez ścianę, rów, slalom, bieg po równoważni itp.). Druga konkurencja była już ściśle związana z umiejętnościami strażaków. Polegała na zmontowaniu węży gaśniczych, uruchomieniu motopompy i przewróceniu za pomocą strumienia wody kilku pachołków. O wygranej w obu konkurencjach decydował czas wykonania zadania. Zasadą jest, że wygrywa ta drużyna, która w najkrótszym czasie wykona wszystkie ćwiczenia uważając, aby nie uzyskać punktów karnych za niewłaściwe wykonanie któregoś elementu. Przebieg konkurencji był nadzorowany przez Komisję Sędziowską złożoną z przedstawicieli wszystkich jednostek OSP pod nadzorem Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie.

Rywalizacja była bardzo zacięta. Zdarzały się drobne błędy wyłapywane przez obiektywnych sędziów. Licznie zgromadzona publiczność dopingowała gorąco swoich reprezentantów. Szczególnie gromkie brawa otrzymywali najmłodsi strażacy. To oni najbardziej przeżywali i dawali z siebie wszystko, żeby zająć jak najlepsze miejsce w zawodach. Atrakcją podczas całych zawodów była jak co roku spikerka prowadzona z dowcipem przez Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Olsztynie Druha Ryszarda Harasima. Tory zarówno dla MDP jak i dla starszych przygotowali druhowie z OSP Brzydowo.

Po zakończeniu zawodów odbyła się zbiórka podczas której ogłoszono wyniki. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas w asyście Ryszarda Harasima i Komendanta Gminnego OSP Krzysztofa Ruczyńskiego, wręczył dyplomy i puchary. Pierwsze trzy drużyny w kategorii męskiej i kobiecej otrzymały nagrody pieniężne na zakup sprzętu do jednostek. Wszystkie drużyny MDP otrzymały dyplomy, puchary, a wszyscy członkowie medale oraz nagrody indywidualne ufundowane przez Wójta Gminy Ostróda.

„Nasza Gmina słynie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Wspieramy wszystkie jednostki tak, by były w pełni profesjonalnie wyposażone i mogły jak najlepiej służyć mieszkańcom w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Promujemy także i inwestujemy w młodych, gdyż to nasza przyszłość, jak widać bardzo obiecująca. Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za udział w rywalizacji. Był to sprawdzian waszego wyszkolenia i przygotowania. Życzę wszystkim kolejnych wspaniałych występów i satysfakcji ze służby pożarniczej” – dodał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas zaraz po zakończonych zawodach.

Klasyfikacja generalna zawodów wyglądała następująco:

Grupa C - Kobiety

Mężczyźni