Narodowe Czytanie 2022- W krainie „Ballad i romansów”

Szkoła Podstawowa w Durągu 14.09.2022

             Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania- ogólnopolskiej akcji czytelniczej, podczas której odczytywane są najznamienitsze dzieła literatury polskiej. W tym roku czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza- w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

 

             W poniedziałek, 5 września 2022r., uczniowie i nauczyciele spotkali się w holu szkoły, by wspólnie czytać  dzieło Adama Mickiewicza, które zapoczątkowało w Polsce romantyzm. Z tej okazji przygotowana została również gazetka tematyczna.

            Tegoroczne czytanie było kolejnym organizowanym w naszej szkole. Po takich dziełach jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego czy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, przyszła kolej na „Ballady i romanse”. Jak napisał w liście wystosowanym na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda: „dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”.