Obchody 505 - lecia miasta partnerskiego Silute (Litwa)

Współpraca zagraniczna 02.06.2016

W dniach 28 - 29 maja 2016 roku delegacja Gminy Ostróda przebywała na Litwie w mieście partnerskim na zaproszenie Mera  Rejonu Silute Vytautasa Laurinaitisa z okazji uroczystych obchodów 505-lecia powstania Silute.

W roku bieżącym Gmina Ostróda odnowiła współpracę z Rejonem Silute z Litwy w ramach podpisanego 15 lat temu porozumienia. W wyniku spotkania Wójta Gminy Ostróda Bogusław Fijasa i Mera Rejonu Vytautasa Laurinaitisa w lutym br. zostały omówione wspólne przedsięwzięcia partnerskie planowane na rok 2016 na niwie oświaty, sportu, kultury i turystki.

O Silute

Szyłokarczma (lit. Šilutė) – miasto na zachodzie Litwy leżące nad granicą z obwodem kalinigradzkim i kilkanaście kilometrów od Zalewu Kurońskiego.

Szyłokarczma została założona w 1511 w połowie drogi między Kłajpedą, a Tylżą (obecnie Sowieck). Początkowo była to osada, gdzie odpoczywali podróżni (i ich konie) w drodze między tymi miastami. W 1550 zbudowano tam pierwszy kościół, a osada zaczęła rozwijać się intensywniej. Pomimo tego, ze względu na bliskość silniejszych ośrodków, miejscowość nie posiadała praw miejskich aż do 1941.

W mieście przetrwało sporo budynków z XIX i początku XX w., m.in. kościół luterański z 1926.

Szyłokarczma słynęła z targu rybnego, który odbywał się przez bez mała 500 lat. Obecnie miasto jest znane z dużych zakładów mleczarskich (założonych w 1842) oraz fabryki mebli.

Strona internetowa miasta http://www.siluteinfo.lt/

O Silute