„OGRODNIK PAMIĘCI” DLA SP LIPOWO

Szkoła Podstawowa w Lipowie 05.01.2015
Podsumowanie konkursu wojewódzkiego „Stare cmentarze – ginący element krajobrazu Warmii i Mazur” zorganizowanego przez Ostródzkie Stowarzyszenie Kulturowe „Sasina”, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Centrum Edukacji Ekologicznej.

15 grudnia 2014 r. w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyło się seminarium prowadzone przez p. Wiesława Skrobota, p. Alicję Szarzyńską i p. Alinę Rodziewicz. Na spotkanie zawitał Starosta Ostródzki – Andrzej Wiczkowski. Gościli też przedstawiciele różnych instytucji: dr Iwona Liżewska – kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Krzysztof Słowiński – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie, Henryk Kacprzyk – wójt Gminy Grunwald, Dariusz Krzyżanowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek, Anna Granacka i Grzegorz Siemieniuk z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Ryszard Bogucki – prezes Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego „Sasinia”. Po ciekawej prelekcji pani Iwony Liżewskiej oraz prezentacjach zwycięskich szkół, nastąpiło wręczenie nagród. Nasza szkoła zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie, oprócz nagród, otrzymały statuetkę „Ogrodnik Pamięci 2014”.

Po słodkim poczęstunku udaliśmy się na wycieczkę po Ostródzie, odwiedzając historyczne miejsca, m.in. Pomnik Plebiscytowy z 1920 r. – głaz 1-tonowy znajdujący się w Parku Collisa, cmentarz „Polska Górka”, Muzeum mieszczące się w Zamku. Przewodnikiem barwnie opowiadającym o dziejach Ostródy był pan Wiesław Skrobot.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za tak ciekawe i kształcące spotkanie.

Uczniowie biorący udział w konkursie: Angelika Baniewicz, Oliwia Gros, Kamil Gros, Julia Skorek (opiekun: Elżbieta Ciechanowicz).

Warto zobaczyć też: