Piłkarze z Brzydowa mistrzami województwa

Sport 21.06.2009

W środę 17 czerwca 2009r. w Reszlu odbyły się Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców rocznika 1998. Wzięła w nim udział drużyna dziewcząt, która wcześniej zdobyła mistrzostwo województwa w ogólnopolskim turnieju "Z podwórka na stadion" oraz drużyna chłopców ze szkoły podstawowej w Brzydowie.

Dla dziewcząt był to trudny turniej. „Kormoran”, aby dojść do finału musiał stoczyć aż cztery mecze  trwające po 20 minut. Dla zawodniczek, które mają 11 lat to była wręcz katorga. Zespół prowadzony przez Jacka Lorenca w eliminacjach pokonał kolejno: „Koszałka Opałka” z Węgorzewa 5:0, następnie wygrał z SP Górowo Iławeckie 3:0 i w ostatnim meczu eliminacji rozgromił SP 19 Elbląg 7:1. W meczu półfinałowym zremisował ze swoimi odwiecznymi rywalkami a zarazem serdecznymi koleżankami UKS „Bobry” Kocioł Duży 2:2. O awansie do finału musiały zadecydować rzuty karne. Tu lepsze okazały się brzydowianki wygrywając 2:0. Mecz finałowy dziewczęta rozegrały z drużyną, z którą wojuje na zawodach od kilku lat - „Iskierki” Wiśniewo. Mecz miał dramatyczny przebieg. Rozpoczął się dobrym startem „Iskierek”, które prowadziły 2:0. Tuż przed przerwą Klaudia Śledź zmniejszyła przewagę "Iskierek" na 2:1. Tak zakończyła się pierwsza odsłona. W drugiej trwała wymiana ciosów: 3:1 dla „Iskierek”, następnie koncert gry „Kormorana” i 3:3. I gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem i rzuty karne zadecydują o tytule Mistrza, błąd w obronie zawodniczek z Brzydowa wykorzystały rywalki i na minutę przed końcem strzeliły bramkę, która dała im tytuł Mistrza Województwa w tej kategorii wiekowej. Z drugiego miejsca oczywiście dziewczęta jak i trener są bardzo zadowoleni. Zespół „Kormorana” grał w tych zawodach  w składzie: Dominika Dymczyk w bramce, oraz zawodniczki z pola: Paulina Lendzioszek,  Emilia Nowicka, Marlena Maraczewska, Klaudia Śledź, Joanna Bełza, Julia Chęcińska i Renata Majkowska.

To, co nie udało się dziewczętom - udało się chłopcom. Podopieczni Jacka Lorenca po raz pierwszy w historii klubu uczestniczyli w finale wojewódzkim i to z takim powodzeniem. Podobnie jak dziewczętom, chłopcom i trenerowi ten turniej na długo zostanie w pamięci, i to nie tylko z powodu triumfu, ale także z powodu czasu jego trwania i ilości gier. Chłopcy musieli rozegrać aż sześć ciężkich 20-minutowych meczy. W pierwszym najbardziej wyrównanym pojedynku „Kormoran” wygrał z „Sokołem” Biała Piska 3:1. W kolejnych pojedynkach grupowych w pokonanym polu zostały drużyny „Olimpii” 98 Elbląg (6:3) oraz „Iskry” Narzym 8:0. W meczu ćwierćfinałowym finału „Kormoran” wygrał z ZS 1 Kętrzyn 7:4. Był to plan minimum, który założył trener Lorenc. W meczu półfinałowym przeciwnikiem zawodników z Brzydowa była drużyna z SP 7 Bartoszyce. Zdecydowane zwycięstwo naszych chłopców 3:0 podniosło apetyt wszystkim: trenerowi, działaczom obecnym na turnieju, naszym kibicom (a mieliśmy ich sporo i z Ostródy i z Reszla) oraz samym piłkarzom - bo jak się okazało, naszym rywalem w meczu finałowym została „Olimpia 98” Elbląg, ta sama z którą wygraliśmy w eliminacjach. Mecz miał podobnie jak finał dziewcząt swoją wielką dramaturgię. Zawodnicy z Elbląga trzykrotnie w całym meczu obejmowali prowadzenie 1:0, 2:1, 3:2 i za każdym razem „Kormoran” wyrównywał straty. Na 3:3 zawodnicy z Brzydowa wyrównali na 2 minuty przed końcem pojedynku. Takim wynikiem zakończył się mecz. O zwycięstwie zadecydować miały rzuty karne. Najpierw nie trafił w bramkę zawodnik z Elbląga. Następnie pewnie strzelił gola Michał Milewski. Drugi zawodnik z drużyny „Olimpii 98”  także spudłował. Teraz wszystko pozostało w rękach najlepszego zawodnika z Brzydowa, Rafała Śledzia. Nasz zawodnik utrzymał nerwy na wodzy i płaskim strzałem przy słupku pokonał bramkarza rywali.  Tytuł Mistrza Województwa powędrował do Brzydowa. Takiego sukcesu w województwie zespoły z Brzydowa jeszcze nie osiągnęły. Podwójne mistrzostwo i wicemistrzostwo jest dla takiej małej szkoły największym osiągnięciem ostatnich lat. Brawo zawodniczki i zawodnicy oraz trener Jacek Lorenc. Zespół „Kormorana” wystąpił w składzie: Bartosz Behrendt, Adam Koszewski, Arkadiusz Wasiołek, Michał Milewski (król strzelców turnieju), Rafał Śledź, Maciej Czerwonka, Maciej Słotki, Piotr Chamera i Damian Prejs. Dzięki temu Gmina Ostróda dwukrotnie stanie do rywalizacji o najwyższe trofea w kraju: 10-12 września w Zamościu (grupa 11–latków chłopcy) i 29-10 lipca we Wronkach (drużyna 10-latków – dziewczynki).