POSIEDZENIE ZARZĄDU GMINNEGO ZWIĄZKU OSP RP W OSTRÓDZIE

OSP 19.12.2016

W sali sesyjnej Urzędu Gminy w Ostródzie Strażacy Ochotnicy podsumowali swoją działalność w 2016 roku podczas posiedzenia Zarządu Gminnego Związku OSP RP. Posiedzeniu przewodniczył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSPRP w Ostródzie Bogusław Fijas. Wzięli w nim udział przedstawiciele 12 OSP działających na terenie Gminy oraz zaproszeni goście reprezentujący instytucje i organizacje współpracujące na co dzień z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi.

Na terenie Gminy Ostróda do 12 OSP należą 422 osoby w tym 43 kobiety. Do 7 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych należy 68 dziewcząt i chłopców w wieku 10- 16 lat. W 2016 roku odbył się Zjazd Gminny ZOSP na którym wybrano nowe władze. W ciągu roku zorganizowano między innymi Dzień Strażaka połączony z 70-leciem OSP Reszki. 70-lecie obchodziła również OSP Durąg. W czerwcu odbyły się zawody sportowo- pożarnicze OSP w których wzięło udział 12 drużyn męskich, 4 drużyny kobiece i 8 drużyn Młodzieżowych. Zarząd był również współorganizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” i Konkursu plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”.

W jednostkach na bieżąco prowadzone jest szkolenie doskonalące a Państwowa Straż Pożarna prowadzi szkolenia specjalistyczne w których wzięło udział 49 druhów.

Jednostki OSP w 2016 roku wzbogaciły się o nowy sprzęt ratowniczy oraz ochrony osobistej strażaka w tym Ubrania specjalne- 6 szt., Ubrania koszarowe- 15 szt., Buty specjalne-38 par, Rękawice specjalne- 33 pary, Kominiarki- 18 szt., Aparaty oddechowe – 10 szt., Torba medyczna PSP R1- szt.2, Węże – 36 szt., Latarki- 13 szt., Hełmy – 2 szt., Hełmy, dresy, noszaki dl 5 drużyn MDP, Mundury wyjściowe- 36 szt.. Z budżetu Gminy na utrzymanie OSP wydatkowano ponad 500 tysięcy złotych. Ponadto pozyskane zostały środki finansowe między innymi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Związku OSP RP, Starostwa Powiatowego w Ostródzie. W ciągu 11 miesięcy 2016 roku jednostki OSP brały udział ponad 150 razy w różnego rodzaju działaniach ratowniczych. Gasiły pożary, usuwały skutki wichur i ulewnych deszczy, ratowały osoby poszkodowane w wypadkach drogowych. Praktycznie żadna z imprez organizowanych na terenie Gminy Ostróda nie odbyła się bez pomocy druhów z OSP.

Po zakończeniu części oficjalnej posiedzenia Zarządu, przybyli Druhowie i zaproszeni Goście z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzeni podzielili się opłatkiem i złozyli życzenia świąteczne.