Programu - Poznaj Polskę

Oświata 04.01.2023
Na przełomie listopada i grudnia 2022 r. w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego celem było umożliwienie dzieciom poznawanie Polski poprzez urozmaicenie zajęć lekcyjnych, 137 uczniów z terenu naszej gminy było uczestnikami fascynujących wycieczek. Na 2 wycieczki udali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brzydowie oraz na 2 wycieczki uczniowie Szkoły Podstawowej w Szyldaku. Gmina Ostróda otrzymała wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki w łącznej kwocie 23.562,80zł, które stanowiło aż 80 % całości projektu. Gmina Ostróda pokryła wkład finansowy własny w kwocie 5.890,70 zł.

 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzydowie
 
Uczniowie naszej szkoły w listopadzie wzięli udział w dwóch wycieczkach edukacyjnych. Młodzież z klasy VII i VIII odwiedziła Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, gdzie uczestniczyła w zajęciach warsztatowych „Miasta przyszłości” oraz „Eureka”. Po nauce i smacznym obiedzie uczniowie wyruszyli do Gdańska na lekcję historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zwieńczeniem wycieczki był spacer urokliwymi ulicami Starego Miasta.
 
Natomiast nasi najmłodsi uczniowie wyruszyli na podbój Kosmosu…. do olsztyńskiego Planetarium. Zobaczyli tam fascynujący seans edukacyjny „Ziemia, księżyc i słońce”. Kosmos to za mało, dlatego żądni wiedzy i przygód uczniowie odwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Uczyli się tam sztuki malowania na szkle oraz kaflarstwa. Odkrywali historię swojego regionu zaklętą w zgromadzonych tu eksponatach. Uczniowie odwiedzili także Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
 
Szkoła Podstawowa w Szyldaku
 
W dniu 1 grudnia 2022 roku uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Szyldaku wraz z opiekunkami, wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Wycieczka została zorganizowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, dzięki czemu dzieci nie ponosiły żadnych kosztów z nią związanych.
 
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej i pogłębienie wiedzy o tym tragicznym okresie w dziejach historii naszego kraju. W muzeum wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja podzielona jest na 18 sekcji tematycznych. Przedstawia polskie doświadczenie wojny, które wpisano w szerszy kontekst europejski i światowy. Uczniowie oglądali archiwalne fotografie i filmy, obejrzeli relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznali się z interaktywnymi mapami. Analizowali eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej.
Niezapomniane wrażenie wywołała ściana wzniesiona z replik walizek ludzi zwożonych do obozów koncentracyjnych. Duże wrażenie na uczniach zrobiły również dwa czołgi (radziecki T-34 i amerykański M4) oraz zawieszone pod sufitem repliki bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Jednak największe zdziwienie wszystkich spowodowały dwie rekonstrukcje fragmentów ulicy. Pierwsza z nich przedstawia stolicę w przededniu wojny, zaś druga tuż po jej zakończeniu. Wizyta w tym muzeum uświadomiła uczniom tragizm wojny.
W drugiej części wycieczki uczniowie odwiedzili Gdynię a w niej Centrum Nauki Experyment. Atrakcjami były tam interaktywne wystawy, dzięki którym dzieci mogły poznawać poprzez doświadczanie i eksperymentowanie - świetnie się przy tym bawiąc. Wprawiały w ruch przeróżne maszyny, badały tkanki pod mikroskopem, musiały połączyć elementy- organy wewnętrzne człowieka- manekina i umieścić je w odpowiednich miejscach. Bawiły się na ciekawych, tematycznych placach zabaw, testowały swoją wytrzymałość podczas aktywności a także uczyły się udzielania pierwszej pomocy na manekinie. W restauracji na terenie obiektu dzieci zjadły posiłek.
Wycieczka nie tylko zintegrowała grupę, lecz okazała się również znakomitą i ciekawą lekcją z wielu dziedzin nauki. Wszystkie dzieci wróciły do domu pełne wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.