Rozpoczęliśmy realizację projektu „Szkolna Akademia Przyszłości” - rozwijanie kompetencji kluczowych w klasach I-III w Gminie Ostróda.

Oświata 21.11.2018

Projekt realizowany jest w szkołach podstawowych Gminy Ostróda w okresie od 01.09.2018 r. do 31.08.2021 r. Projekt został bardzo wysoko oceniony w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i znalazł się w czołówce listy projektów skierowanych do dofinansowania.

 

Źródłem dofinansowania dla projektu jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 – Europejski Fundusz Społeczny, Działanie: Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów.

Wartość projektu: 3 467 576,49 zł

Dofinansowanie: 3 292 576,49 zł
Wysokość dofinansowania: 95 %

Wkład własny: 5,00%

 

Celem głównym projektu jest podniesienie u uczniów klas I – III ze szkół podstawowych Gminy Ostróda poziomu kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy. W celu zapewnienia kompleksowego wsparcia, oprócz zajęć dla uczniów, zaplanowano także szkolenia dla nauczycieli w zakresie umiejętności wychowawczych, nauczania opartego na metodzie eksperymentu jak również pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Szkolenia dla nauczycieli są pierwszym etapem działań projektowych i ich realizacja już się odbywa. Zaplanowano także doposażenie placówek oświatowych w pomoce naukowe do nauczania w klasach I -III. W celu podniesienia umiejętności w zakresie stymulowania rozwoju dziecka,  w projekcie udział wezmą także rodzice. W każdej ze szkół organizowane będą zajęcia dla dzieci i spotkania dla rodziców, dodatkową atrakcję stanowiły będą wycieczki naukowe oraz „Dni Nauki”. W każdej ze szkół w okresie realizacji projektu organizowane będą: Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, Dzień Matematyki oraz Dzień Języków. Organizacja tego rodzaju imprez ma na celu z pokazanie uczniom, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi być przykrym obowiązkiem, ale że to również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda, natomist nauka języków pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia start w dorosłe życie i promuje różnorodność językową i kulturową.

Realizację projektu w zakresie zajęć dla uczniów rozpocznie konferencja, która odbędzie się  w grudniu w Zespole Szkół w Samborowie. Uświetnią ją pokazy doświadczeń oraz stoiska naukowe ze swobodnym dostępem, podczas których uczestnikom projektu w sposób interaktywny zaprezentowane zostaną reakcje i zjawiska. Pokazy przygotowane zostaną przez uczniów, którzy brali udział w Szkolnej Akademii Przyszłości w poprzednim roku szkolnym. Taka forma prezentacji tematyki projektu ma za zadanie zachęcić uczniów do udziału w przedsięwzięciu.

 

Zdjęcia - Szkolenie w zakresie umiejętności wychowawczych dla nauczycieli - „Strażnicy uśmiechu”