Strażacy Ochotnicy z Gminy Ostróda podsumowali pięcioletnią kadencję i wybrali nowe władze.

Gmina 08.11.2021
W ubiegłą sobotę 6 listopada odbył się Zjazd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Ostródzie. 36-ciu delegatów z 12-tu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz członkowie ustępujących władz i zaproszeni goście podsumowali swoje działania w latach 2016 -2021. A jest się czym pochwalić. Nasze jednostki wzbogaciły się o cztery nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze. Rozbudowano również remizy OSP w Starych Jabłonkach i Samborowie a remizy w Glaznotach, Napromie Brzydowie, Durągu i Idzbarku przeszły generalne remonty. W remizach w Napromie, Turznicy, Reszkach, Brzydowie, Durągu, Starych Jabłonkach i Samborowie zainstalowano ekologiczne ogrzewanie w postaci pomp ciepła powietrze-powietrze. Łącznie wydatki w omawianym okresie na utrzymanie 12 jednostek OSP wyniosły ponad 7,5 mln złotych, z tego z Budżetu Gminy ponad 4,8 mln złotych. Jednostki OSP z naszej Gminy w okresie kadencji brały 1137 razy udział w działaniach ratowniczych. Jednocześnie 346-ciu druhów odbyło szkolenia specjalistyczne uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych. Zarząd Gminny wspólnie z Gminą Ostróda organizował Gminne Obchody Dnia Strażaka, zawody sportowo-pożarnicze, uroczystości związane z przekazaniem samochodów i otwarciem remiz. Doceniono również działania prężnie realizowane przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, których na terenie Gminy Ostróda funkcjonuje 10. Jednostki w Starych Jabłonkach i Idzbarku zorganizowały trzy obozy szkoleniowo-wypoczynkowe. Dla młodzieży zorganizowano również zawody, Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej oraz Konkurs Plastyczny.

W związku z upływem kadencji wybrano nowy 21-osobowy Zarząd Oddziału Gminnego, na czele którego stanął Prezes Bogusław Fijas. W skład Zarządu wchodzą przedstawiciele wszystkich jednostek OSP. Wiceprezesem wybrany został Grzegorz Kastrau. Komendantem Gminnym wybrano ponownie Krzysztofa Ruczyńskiego, Sekretarzem - Ryszarda Harasima a Skarbnikiem - Józefa Walkowiaka. W skład Prezydium Zarządu wchodzi również kapelan strażaków ksiądz Witold Palewski.

Zjazd przyjął również plan działania na kadencję 2021-2026, realizacja którego na pewno poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Ostróda.

Zjazd zaszczycili goście w osobach Pani senator Bogusławy Orzechowskiej, brygadiera Tomasza Ostrowskiego - Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie wraz z kadrą kierowniczą, Dyrektora ZUOK Rudno - Leszka Rochowicza, przedstawiciela Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Andrzeja Pęzińskiego oraz Starosty Ostródzkiego – Andrzeja Wiczkowskiego.