Karuzela na stronie głównej

Stare Jabłonki - Jezioro Szeląg Mały

Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Kanał Elbląski

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Wzgórza Dylewskie

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Hotel SPA Dr Irena Eris

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Hotel Anders w Starych Jabłonkach

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Pałac Klonowo

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Zabytkowy Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Glaznotach

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

obrazek news
OSP

Promesa na samochód strażacki do OSP Smykówko

27.04.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas wraz z Z-cą Naczelnika OSP Smykówko Dariuszem Wiktorowiczem odebrał promesę na środki finansowe przeznaczone na realizację zadania „Zakup średniego samochodu gaśniczego dla OSP Smykówko”. Wartość zadania wyniesie  900 000,00 zł w tym:

  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 420 000,00 zł
  • Gmina Ostróda 430 000,00 zł
  • Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 50 000,00 zł.

 Zakupiony samochód znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Ostróda.

Promesa na samochód strażacki do OSP Smykówko
obrazek news
Gmina

Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach

27.04.2022

Gmina Ostróda pozyskała dotację celową w kwocie 20.000,00 zł na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach w Gminie Ostróda”, całkowity koszt inwestycji to 40757,33 zł.

Otrzymanie funduszy możliwe było dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pn. „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” w 2022 roku. Wniosek Gminy Ostróda znalazł się wśród 29 najlepiej ocenionych i dzięki temu w sołectwie Glaznoty, cennym kulturowo i przyrodniczo terenie powstanie „Centrum Interpretacji Dziedzictwa". Obok zabytkowego kościoła oraz „Kręgu Wspólnoty Kultur”, na fundamentach dawnej szkoły zbudowana zostanie wiata edukacyjno-integracyjna oraz zadaszony zostanie piec do wypalania ceramiki, umieszczona będzie także tablica informacyjna o walorach historyczno-przyrodniczych obszaru. Teren ten będzie pełnić funkcję miejsca edukacji i działań artystycznych, do których włączani będą mieszkańcy Glaznot i innych okolicznych wsi. We współpracy z artystami (rzeźbiarze, malarze, animatorzy kultury, edukatorzy) stworzona zostanie baza wyjściowa do kolejnych działań służących uwspólnotowieniu mieszkańców wsi i zainspirowaniu ich do aktywności społeczno-gospodarczej opartej na zintegrowanych wartościach przyrodniczo-kulturowych. Będzie także miejscem integracji mieszkańców.

Centrum Interpretacji Dziedzictwa w Glaznotach
obrazek news
Gmina

Podpisanie umowy na realizację zadania pn.: Wdrożenie eUsług dla mieszkańców Gminy Ostróda

27.04.2022
    W ramach realizowanego projektu pn.: „Informatyzacja Urzędu i wdrożenie nowoczesnych eUsług w Gminie Ostróda”, w dniu 27 kwietnia 2022 roku Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Skarbnik Gminy Ostróda Anna Płecha  podpisali umowę z firmą ZETO Projekt Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie na realizację zadania  pn.:  „Wdrożenie eUsług dla mieszkańców Gminy Ostróda”. Całkowita wartość zadania to 768 750,00 zł.
    Jest to jeden z najważniejszych i końcowych etapów wdrażania projektu na informatyzację Urzędu, którego całkowita wartość wynosi 1 849 272,57 zł, w tym współfinansowanie ze środków UE w kwocie: 1 557 686,68 zł.
Podpisanie umowy na realizację zadania pn.: Wdrożenie eUsług dla mieszkańców Gminy Ostróda
obrazek news
Sport

Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

27.04.2022

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym. Uczestnicy zawodów rywalizowali w dwóch etapach. Pierwszym był test wiedzy o ruchu drogowym, a drugim specjalnie przygotowany tor przeszkód. Zawodnicy musieli w tym zadaniu pokonać tor z jak najmniejszą ilością punktów karnych. Konkurencja wymagała sporego opanowania i koordynacji. Po podliczeniu wszystkich punktów w Grupie I zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Ildefonsa Gałczyńskiego, a w Grupie II Szkoła Podstawowa w Szyldaku.  

Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym
obrazek news
Gmina

XXI Rodzinny Rajd Rowerowy Góra Dylewska!!! – „Sportowa pomoc dla Ukrainy”

25.04.2022
Impreza, która już na stałe wpisała się w majowy kalendarz imprez, każdorazowo skupia na swoim starcie coraz większe grono cyklistów. Rajd Rowerowy na przestrzeni lat stał się największą imprezą rowerową regionu ostródzkiego. Zwieńczeniem, rozpoczynającej się w Kajkowie trasy będzie rodzinny piknik nieopodal szczytu Góry Dylewskiej. Jak co roku planowane jest ognisko oraz liczne atrakcje i nagrody dla uczestników spotkania. Tegoroczni rowerzyści mogą wspólnie połączyć siły, żeby nieść realną pomoc osobom dotkniętym działaniami wojennymi na Ukrainie. Pomoc to wpisowe w wysokości 30zł, jakie uczestnicy wpłacą na pakiet startowy. Kwota zebrana z wpisowego zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie. Zaproście przyjaciół i razem przyjedźcie do Gminy Ostróda!
XXI Rodzinny Rajd Rowerowy Góra Dylewska!!! – „Sportowa pomoc dla Ukrainy”
obrazek news
Oświata

Konkurs dla dzieci! My i RYBY - Rozstrzygnięty!

25.04.2022

Zakończyła się 1. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „My i RYBY - jak Europejski Fundusz Morski i Rybacki zmienił otoczenie wokół nas“ organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej przykłady zmian, które nastąpiły dzięki projektom współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), realizowanym w ramach PO RYBY 2014-2020.

Konkurs dla dzieci! My i RYBY - Rozstrzygnięty!
obrazek news
Oświata

W szkole w Szyldaku mamy finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2021/2022

25.04.2022

W-M Kuratorium Oświaty w Olsztynie ogłosiło wyniki wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Do finału konkursów z języka polskiego, matematyki i historii zakwalifikowały się cztery uczennice ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku. Ku wielkiej radości aż trzy uczennice uzyskały tytuły finalistek, są to: Amara Ezeobi kl.VII, Dominika Obrębska kl. VIII oraz Julia Żmijewska kl. VIII, która została również finalistką Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Amarze zabrakło tylko 2 pkt by otrzymać tytuł laureata, może uda się w przyszłym roku. Gratulujemy i jesteśmy z Was bardzo dumni, bo trud włożony w przygotowania zaowocował.

W szkole w Szyldaku mamy finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2021/2022
obrazek news
Oświata

Wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Jak Parki Narodowe pięknieją dzięki Funduszom Europejskim” – finalistka w szkole w Szyldaku!

25.04.2022

W kategorii klas I-III za swoją pracę I miejsce zajęła Blanka Kamińska ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku. Otrzymała mnóstwo nagród i upominków, ale to nie wszystko. Ministerstwa nagrodziły też jej klasę, a formą nagrody jest sponsorowana wycieczka do najbliższego parku narodowego!

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród szkół. Komisja konkursowa oceniając prace wzięła pod uwagę: zgodność z tematyką konkursu, estetykę i staranność wykonania pracy oraz kreatywność i pomysłowość. Patronat Honorowy objął Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Środowiska i Klimatu, Upominków dla laureatów przekazało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Gratulujemy Blance oraz uczniom klasy III!

Wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Jak Parki Narodowe pięknieją dzięki Funduszom Europejskim” – finalistka w szkole w Szyldaku!
obrazek news
Sport

Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego Zrzeszenia LZS w halowej piłce nożnej kobiet

24.04.2022

Na nowej hali sportowej w Idzbarku rozegrano pierwszy oficjalny turniej. Do rywalizacji w Mistrzostwach Województwa Warmińsko - Mazurskiego Zrzeszenia LZS w halowej piłce nożnej kobiet przystąpiło siedem drużyn. Emocji, bramek i zaangażowania nie brakowało. Widać było, że dziewczynom bardzo zależy na osiągnięciu jak najlepszego wyniku. Rywalizacja była naprawdę bardzo zacięta, ale zwycięzca mógł być tylko jeden, którym okazała się Polonia Iłowo, która wyprzedziła Gminę Ostróda i Wilczka Wilkowo. Gratulacje!

Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego Zrzeszenia LZS w halowej piłce nożnej kobiet
obrazek news
Gmina

Zdrowych Pogodnych Świąt Wielkanocnych

15.04.2022

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
życzymy Państwu zdrowych, ciepłych i spokojnych chwil oraz wszelkiej pomyślności.
Niech ten czas wypełniony będzie
wzajemną serdecznością, chwilami spędzonymi w gronie najbliższych
oraz nadzieją i wiarą w dobrą przyszłość.

Zdrowych Pogodnych Świąt Wielkanocnych
obrazek news
Inwestycje gminne

Budowa infrastruktury komunalnej w Durągu

15.04.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn: „Budowa sieci wodno – kanalizacyjnej i drogi gminnej w m. Durąg” na łączną kwotę brutto : 9.635.999,99 zł z terminem realizacji do 14 grudnia 2023 roku. Realizacja inwestycji tak ważnej dla gminy Ostróda możliwa jest dzięki środkom pozyskanym z  Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. w kwocie 7.719.000,00 zł. W podpisaniu umowy obecna była Senator RP Bogusława Orzechowska.

Budowa infrastruktury komunalnej w Durągu
obrazek news
Inwestycje gminne

Remont chodnika w miejscowości Kraplewo

15.04.2022

Gmina Ostróda we współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych w Ostródzie wykonała remont chodnika w m. Kraplewo. Koszt zadania wyniósł 25 000,00zł, z czego 18 000,00zł pochodziło z funduszu sołeckiego Sołectwa Kraplewo. Wykonawcą robót była firma Usługi Brukarskie i Ogólnobudowlane Mariusz Wasiak.

Remont chodnika w miejscowości Kraplewo
obrazek news
Gmina

Złote Gody mieszkańców Gminy

14.04.2022

Państwo Krystyna i Tadeusz Wasiak  z Lubajn  zostali odznaczeni w imieniu Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. Były życzenia, gratulacje, upominki. SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Złote Gody mieszkańców Gminy
obrazek news
Gmina

Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy

14.04.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas przekazał dla Senator RP Bogusławy Orzechowskiej leki, preparaty i środki opatrunkowe, które gmina Ostróda w ramach akcji pomocy Ukrainie otrzymała z Haltern am See w Niemczech. Pani Senator w ramach wolontariatu zapewnia opiekę medyczną dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Gminie Ostróda. Serdecznie dziękujemy!

Opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy
zaklad obslugi komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej
zwiazek gmin

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko
rudno

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno
Termomodernizacja obiektów oświatowych

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej