Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Sport

I miejsce Gminy Ostróda w Samorządowych Mistrzostwach Strzeleckich

02.09.2018

Na strzelnicy KS Garda odbyły się Samorządowe Mistrzostwa Strzeleckie o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W zawodach wystartowało 15 drużyn, w tym dwie reprezentacje Gminy Ostróda. Nasza pierwsza drużyna w składzie: Robert Horodyłowski, Paweł Fijas, Marcin Ługiewicz "wystrzelała" Mistrzostwo Województwa, minimalnie wyprzedzając Gminę Orneta i Gminę Iława! 

I miejsce Gminy Ostróda w Samorządowych Mistrzostwach Strzeleckich
Organizacje pozarządowe - Aktualności

Informacja o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych

27.08.2018

Wójt Gminy Ostróda informuje o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych w roku budżetowym 2018. Termin zgłaszania propozycji upływa 17 września 2018 r.

 

Informacja o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych
Gmina

Dożynki Sołeckie Lubajny - Zwierzewo 2018

25.08.2018

W sobotę odbyły się Dożynki  Sołeckie Zwierzewo – Lubajny 2018. Święto Plonów rozpoczęła Msza Święta Dożynkowa w Kościele pw. Świętego Benedykta w Lubajnach. Festyn dożynkowy odbył się na placu rekreacyjnym przy kąpielisku nad Jeziorem Szeląg Wielki w Zwierzewie. Moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów zaspokoiła chyba wszystkich uczestników sobotniej imprezy. W programie festynu znalazły się występy, liczne konkurencje sportowo – rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Nie zabrakło pogody, dobrych humorów, atrakcji i smacznego jedzenia.

Dożynki Sołeckie Lubajny - Zwierzewo 2018
Oświata

Klub Malucha "Ostoja"

22.08.2018

Informujemy, że na terenie Gminy Ostróda funkcjonuje  Klub Malucha ,,Ostoja’’ w Idzbarku, sprawujący opiekę nad dziećmi do lat 3. Zapisy prowadzone są przez cały rok, w miarę wolnych miejsc.

 

Więcej informacji znajduje się na Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia, pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/mapa-zlobkow-i-klubow-dzieciecych. Zainteresowani rodzice znajdą tam informację m.in. dotyczące miejsca prowadzenia żłobka/klubu dziecięcego,  dane kontaktowe, godziny otwarcia, wysokość opłat, liczbę miejsc oraz liczbę zapisanych dzieci, a także o tym, czy żłobek/klub dziecięcy jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

 

Zachęcamy do odwiedzenia w/w strony.

Klub Malucha "Ostoja"
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2018r.

07.08.2018

Komisja Konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 109/2018 Wójta Gminy Ostróda na posiedzeniu w dniu 6 sierpnia 2018 r. rozstrzygnęła otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r., poz. 450 z późn. zm.).

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2018r.
Oświata

„Szkolna Akademia Przyszłości” na obozie przyrodniczym w Kątach Rybackich.

30.07.2018

Dzięki udziałowi w projekcie „Szkolna Akademia Przyszłości” – rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych w kl. IV-VI 140 uczniów Szkół Podstawowych z Brzydowa, Tyrowa, Zwierzewa i Szyldaka spędziło niezapomniany tydzień na obozie przyrodniczym w Kątach Rybackich.

„Szkolna Akademia Przyszłości” na obozie przyrodniczym w Kątach Rybackich.
Gmina

„Wzgórza Dylewskie – powinowactwa skandynawskie” – plener artystyczny w Glaznotach

27.07.2018

W ramach długofalowego projektu Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach, w sąsiedztwie średniowiecznego kościoła wiejskiego odbył się drugi artystyczny plener rzeźby w kamieniu i malarstwa. Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenie koordynowali Wiesław Skrobot (Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie) i Alicja Szarzyńska (Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej/Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie).

Tematem przewodnim pleneru były podobieństwa krajobrazowe, związane przede wszystkim z pochodzeniem geologicznym największego bogactwa Wzgórz Dylewskich – głazów narzutowych przyniesionych tu przed wiekami ze Skandynawii przez lodowiec zlodowacenia bałtyckiego.

„Wzgórza Dylewskie – powinowactwa skandynawskie” – plener artystyczny w Glaznotach
Gmina

Złote Gody w Gminie Ostróda

27.07.2018

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostródzie 2 pary małżeńskie z terenu Gminy Ostróda Państwo: Teresa i Henryk Malik z Pietrzwałdu oraz Państwo: Teresa i Tadeusz Płecha z Tyrowa  zostały odznaczone w imieniu Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. W uroczystości wzięli udział najbliżsi oraz przyjaciele. Były życzenia, gratulacje, upominki.

Złote Gody w Gminie Ostróda
Gmina

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

26.07.2018

Już po raz trzynasty Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura, Krzysztof Hołowczyc oraz Fundacja Kierowca Bezpieczny ogłosili 25. lipca Dniem Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji w Lubajnach odbyła się Msza święta, podczas której zostały poświęcone samochody, motocykle, a nawet rowery. Dodatkowym ważnym wydarzeniem było poświęcenie kapliczki z figurą św. Krzysztofa oraz uroczyste otwarcie Alei Bezpiecznego Kierowcy, Pieszego i Rowerzysty.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Inwestycje unijne

Umowa na budowę drogi Morliny - Tyrowo podpisana!

23.07.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na remont drogi między miejscowościami Morliny - Tyrowo. Wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Zieja" Ryszard Zieja z Łomży.

Umowa na budowę drogi Morliny - Tyrowo podpisana!
Gmina

Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Lubajnach

19.07.2018

Już po raz trzynasty Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura, Krzysztof Hołowczyc, Fundacja Kierowca Bezpieczny ogłaszają 25. lipca: Dniem Bezpiecznego Kierowcy W Dniu Św. Krzysztofa, patrona kierowców, apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień, aby wszystkim po polskich drogach podróżowało się bezpiecznie. 25.07.2018 r. - Lubajny  - parafia Św. Benedykta

 

Dzień Bezpiecznego Kierowcy w Lubajnach
Oświata

Stypendia pomostowe 2018/19

17.07.2018

Stypendia pomostowe przyznawane są na okres pierwszego roku dziennych studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich. Skierowane są do mieszkańców terenów wiejskich lub miast do 20 tyś. mieszkańców. Roczna kwota stypendium to 5 000 zł wypłacane w 10 miesięcznych ratach od października do lipca w wysokości 500 zł miesięcznie.

Stypendia pomostowe 2018/19
Gmina

Delegacja z Litwy i Ukrainy w Gminie Ostróda

16.07.2018

Gmina Ostróda gościła delegację z partnerskiego Rejonu Silute z Litwy oraz z Rejonu Korzec na Ukrainie. Celem wizyty było omówienie współpracy w sprawie współdziałania na rzecz rozwoju gospodarczego, turystycznego i kulturalnego regionów w ramach współpracy międzynarodowej. Goście podczas trzydniowej wizyty odwiedzili Urząd Gminy Ostróda, zwiedzili zakład ZUOK RUDNO, zamek w Malborku oraz mieli okazję zobaczyć inscenizację Bitwy pod Grunwaldem.

Delegacja z Litwy i Ukrainy w Gminie Ostróda

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda