Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

X Mazurski Dzień Ziemniaka - 1 października 2017r.

20.09.2017

Gotowanie „na żywo”, bezpłatne degustacje  i kiermasz lokalnej żywności - to tylko niektóre z atrakcji X Mazurskiego Dnia Ziemniaka, który w niedzielę 1 października odbędzie się w Kraplewie. Atrakcją tego niedzielnego popołudnia będzie koncert włoskiego wokalisty MARCO BOCCHINO.  Ponadto o oprawę artystyczną zadbają zespoły wokalne z GCK-B Samborowo, zespół SMASH oraz DJ Kostya. Impreza jest jednym z wydarzeń wpisanych w wieloletni „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

X Mazurski Dzień Ziemniaka - 1 października 2017r.
Gmina

Wieniec Gminy Ostróda wygrał na Dożynkach Powiatowych

17.09.2017

W niedziele w Ostródzie miały miejsce Dożynki Powiatu Ostródzkiego. Gminę Ostróda reprezentowali: Sołectwo Samborowo ze stoiskiem wiejskim (zwycięzcy konkursu na najciekawsze stoisko wiejskie podczas Dożynek Gminnych Idzbark 2017), Sołectwo Pietrzwałd z pięknym wieńcem dożynkowym (zwycięzcy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas Dożynek Gminnych Idzbark 2017) oraz zespół wokalny z GCKB Samborowo „Piątka z Plusem”.

Stałym punktem dożynek powiatowych jest konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku o to zaszczytne miano ubiegało się 7 wieńców z poszczególnych gmin.  Według ocen komisji to właśnie wieniec Gminy Ostróda z Sołectwa Pietrzwałd był tym najładniejszym. Serdecznie gratulujemy!

Wieniec Gminy Ostróda wygrał na Dożynkach Powiatowych
Gmina

Gmina Ostróda reprezentowała Woj. Warmińsko-Mazurskie na Dożynkach Prezydenckich

17.09.2017

Najpiękniejszy wieniec województwa warmińsko-mazurskiego - dzieło Sołectwa Lubajny z Gminy Ostróda reprezentował nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale, które odbyły się w miniony weekend. Jednym z najważniejszych punktów programu uroczystości dożynkowych był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. W konkursie udział wzięło szesnaście wieńców, a Województwo Warmińsko-Mazurskie reprezentowała Grupa Wieńcowa z Gminy Ostróda – Sołectwo Lubajny z Wójtem Gminy Ostróda Bogusławem Fijasem na czele, który przyjechał do Spały, aby wesprzeć mieszkańców w tak ważnym wydarzeniu.

Gmina Ostróda reprezentowała Woj. Warmińsko-Mazurskie na Dożynkach Prezydenckich
Gmina

Będzie więcej miejsc parkingowych

15.09.2017

Wychodząc naprzeciw sygnałom od klientów urzędu aktualnie trwa modernizacja parkingu przy budynku Urzędu Gminy Ostróda. W ramach zadania  zostaną wygospodarowane dodatkowe miejsca parkingowe dla mieszkańców. Inwestycja ta z pewnością przyczyni się do poprawy jakości usług świadczonych przez Urząd Gminy Ostróda.

Będzie więcej miejsc parkingowych
Organizacje pozarządowe - Aktualności

Informacja o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych

13.09.2017

Wójt Gminy Ostróda informuje o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych w roku budżetowym 2018. Termin zgłaszania propozycji upływa 4 października 2017 r.

Informacja o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych
Gmina

Dożynki Gminy Ostróda 2017 – czyli kolorowo, wesoło i smacznie!

09.09.2017

W miniony weekend Gmina Ostróda świętowała zakończenie żniw.
Tegorocznym gospodarzem Gminnego Święta Plonów była miejscowość Idzbark.

Na terenie gminy Ostróda jest ponad 1300 gospodarstw rolniczych o powierzchni ponad 1 ha. Kołem zamachowym gminnej gospodarki rolnej są najwięksi rolnicy, którzy gospodarują na powierzchniach od 50 ha wzwyż. Największe indywidualne gospodarstwo w gminie Ostróda zajmuje powierzchnię ponad 700 ha. A rolników posiadających gospodarstwa powyżej 100 ha jest na terenie gminy Ostróda 28. Tyleż samo jest gospodarstw o powierzchni od 50 do 100 ha.

Dożynki Gminy Ostróda 2017 – czyli kolorowo, wesoło i smacznie!
Gmina

Gmina Ostróda najlepsza na Litwie!

05.09.2017

W miniony weekend delegacja z Gminy Ostróda gościła w rejonie partnerskim Silute na Litwie. Nasi przedstawiciele oprócz spotkania z władzami miasta oraz przedstawicielami innych rejonów partnerskich (m. in. z Turcji, Łotwy, Kołobrzegu i Niemiec) brali udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Gotowania Zupy Rybnej, w których to nasza drużyna Gminy okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce.

Gmina Ostróda najlepsza na Litwie!
Gmina

Zapraszamy na Dożynki Gminne 2017!

04.09.2017

W drugą sobotę września odbędzie się święto plonów w Gminie Ostróda. Tegorocznym gospodarzem corocznej imprezy będzie miejscowość Idzbark. Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Prastara uroczystość jest głęboko zakorzeniona w kulturze polskiej wsi. Gminne Święto Plonów rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele w Idzbarku, po której odbędzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Podczas imprezy plenerowej będą miały miejsce liczne koncerty i występy m.in.  Koncert Orkiestry Dętej z Turznicy, Zespołów Wokalnych z Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie, Zespołu Folkowego HORPYNA, Zespołu Wokalnego „Piątka z Plusem”.

Zapraszamy na Dożynki Gminne 2017!
Sport

LKS Płomień Turznica z dofinansowaniem Programu Rządowego - Klub 2017

04.09.2017

Ludowy Klub Sportowy Płomień Turznica uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rządowego "Klub 2017".  LKS Płomień Turznica jako klub jednosekcyjny otrzymał dofinansowanie w kwocie 10 000 zł.

LKS Płomień Turznica z dofinansowaniem Programu Rządowego - Klub 2017
Inwestycje unijne

Porządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy Ostróda

31.08.2017

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Porządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy Ostróda poprzez modernizację kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w m. Ostrowin oraz budowę stacji uzdatniania wody w m. Szyldak”.

Porządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Gminy Ostróda
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wkładu własnego organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Ostróda do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych w zakresie przedsięwzięć dotyczących ochrony i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

30.08.2017

Na podstawie art. 5 ust. 4 pkt 2 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817), zwanej dalej „ustawą", w zw. z zał. do Uchwały Nr XXIV/168/2016 Rady Gminy Ostróda z dnia 9 listopada 2016 r. r. w sprawie Rocznego Programu Współpracy na rok 2017 z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, zwanego dalej „Programem"

 

WÓJT GMINY OSTRÓDA

ogłasza otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wkładu własnego organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Ostróda do projektów współfinansowanych

ze środków zewnętrznych

Otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wkładu własnego organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Ostróda do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych w zakresie przedsięwzięć dotyczących ochrony i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wkładu własnego organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Ostróda do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych w zakresie przedsięwzięć na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

30.08.2017

Na podstawie art. 5 ust. 4 pkt 2 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817), zwanej dalej „ustawą", w zw. z zał. do Uchwały Nr XXIV/168/2016 Rady Gminy Ostróda z dnia 9 listopada 2016 r. r. w sprawie Rocznego Programu Współpracy na rok 2017 z organizacjami pozarządowymi oraz innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, zwanego dalej „Programem"

 

WÓJT GMINY OSTRÓDA

ogłasza otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wkładu własnego organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Ostróda do projektów współfinansowanych

ze środków zewnętrznych

Otwarty konkurs ofert na dofinansowanie wkładu własnego organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Ostróda do projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych w zakresie przedsięwzięć na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Gmina

Wyścig wraków- emocje gwarantowane! Zapraszamy!

29.08.2017

Wyścigi, stłuczki, wywrotki i dachowania aut, czyli WRAK RACE już w pierwszą sobotę września 02.09.2017r. o godz. 1100 na torze Pan Gaśnica w Morlinach. Zawodnicy rywalizować będą o Puchar Wójta Gminy Ostróda. Emocjonujących momentów nie zabraknie. Zawody z cyklu Wrak Race są zaskakująco spektakularne i obfitują w atrakcje, o czym będzie można się przekonać już wkrótce. Zasady imprezy są proste: mogą w niej brać udział samochody o wartości nieprzekraczającej 1 000zł, wolno się rozpychać na trasie, a wygrywa ten, kto w określonym czasie da radę przejechać najwięcej okrążeń. Wstęp dla widzów jest darmowy, a wrażeń zapowiada się wiele. ZAPRASZAMY!

Wyścig wraków- emocje gwarantowane! Zapraszamy!
Gmina

„Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” w Gminie Ostróda

29.08.2017

Zachęcamy do udziału w 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Wrześniowe święto zabytków, podobnie jak w całym kraju będzie, również obchodzone  w Gminie Ostróda. Zwrócimy szczególną uwagę na piękno i malowniczość lokalnych krajobrazów. Będziemy odkrywać krajobraz, będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. Wydarzenia, odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Gminie Ostróda będą miały miejsce w: Lipowie, Samborowowie, Brzydowie oraz  w Glaznotach.
Zapraszamy! Udział jest bezpłany!

„Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu” w Gminie Ostróda

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda