Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Oświata

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

04.11.2019

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbył się po raz drugi  Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, który patronatem honorowym objął Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. W zmaganiach recytatorskich udział wzięło 18 uczestników reprezentujących przedszkola i szkoły podstawowe Gminy Ostróda.

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
Gmina

Dzieci z przedszkola odwiedziły Urząd Gminy Ostróda

30.10.2019

Wójt Gminy Ostróda każdego dnia przyjmuje wielu gości i interesantów. Tym razem z wizytą pojawili się wychowankowie Przedszkola Samorządowego w Starych Jabłonkach. Zwiedzili niemal wszystkie pomieszczenia w urzędzie gminy, spotkali się z pracownikami, zadawali mnóstwo pytań, ale radość ze spotkania z Wójtem była największa. Pozdrawiamy najmłodszych mieszkańców gminy.

Dzieci z przedszkola odwiedziły Urząd Gminy Ostróda
Gmina

Retransmisja XV Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 30 października 2019 r. godz. 9:00

30.10.2019

Retransmisja XV Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 30 października 2019 r. godz. 9:00
Gmina

Apel Ku Czci Pomordowanych

29.10.2019

W Zawadach Małych odbył się uroczysty Apel ku czci pomordowanych jeńców. W styczniu 1945 roku hitlerowcy rozstrzelali w pobliskim lesie 120 więźniów konwojowanych z obozu koncentracyjnego w Działdowie. Na cmentarzu w Zawadach Małych znajduje się pomnik i obelisk, upamiętniający ofiary tego straszliwego mordu. W tegorocznej uroczystości udział wzięły rodziny pomordowanych więźniów, liczni zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe związków kombatanckich, placówek oświatowych oraz ochotniczych straży pożarnych. Na zakończenie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Idzbarku oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Starych Jabłonkach zaprezentowali patriotyczny program artystyczny.

Apel Ku Czci Pomordowanych
Gmina

Zmiana kursów autobusów podmiejskich w gminie Ostróda

28.10.2019

Według informacji umieszczonych na stronie www.lipnicki.pl informujemy, że od dnia 04.11.2019 r. zmianie ulega kursowanie autobusów podmiejskich w gminie Ostróda. Zostanie uruchomiona również nowa linia autobusowa na trasie Ostróda (Jana Pawła II) – Glaznoty przez Ornowo, Brzydowo, Kraplewo, Dziadyk, Ryn, Bednarki, Pietrzwałd, Wysoka Wieś, Klonowo, Wygoda. W miejsce dotychczas funkcjonujących linii Warlity – Ostrowin oraz Samborowo – Zwierzewo zostaje utworzona linia Zwierzewo – Ostrowin przez Ostródę.

Rozkłady jazdy dostępne są na stronie www.lipnicki.pl.

Zmiana kursów autobusów podmiejskich w gminie Ostróda
Gmina

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

28.10.2019

Wójt Gminy Ostróda zawiadamia, iż w związku z możliwością pozyskania dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej, na terenie Gminy Ostróda prowadzona będzie inwentaryzacja odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag. Celem programu priorytetowego NFOŚiGW jest rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa. Dofinansowanie może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych, tzn. transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów, w kwocie nie wyższej niż 500 zł za tonę. Udokumentowane koszty utylizacji odpadów będą kwalifikowane w okresie od 01.06.2019 r. do 31.12.2020 r.

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej
Inwestycje gminne

Remont drogi gminnej w miejscowości Szyldak

25.10.2019

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn. „Remontu drogi gminnej nr 153080N – ul. Szkolna w m. Szyldak wraz z odwodnieniem”. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „DROMO” Sp. z o.o. Inwestycja będzie wykonywana w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Łączny koszt inwestycji to 1 078 610,49 zł, zaś kwota dofinansowania to 621 340 218,00 zł. Zakres inwestycji obejmuje remont nawierzchni bitumicznej o długości ok. 730 mb z przeznaczeniem pod ruch KR-2, remont chodnika oraz zatoki autobusowej. W celu poprawy bezpieczeństwa powstaną wyniesione przejścia dla pieszych.

Remont drogi gminnej w miejscowości Szyldak
Sport

Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w piłce nożnej chłopców klas VII - VIII

22.10.2019

Na boisku gminnym w Turznicy odbyły się Mistrzostwa Gminy Ostróda piłkarskich szóstek chłopców klas VII-VIII. W zawodach udział wzięło siedem szkolnych reprezentacji. Były wielkie emocje, rzuty karne, piękne bramki i walka do ostatniego gwizdka. Po zaciętej rywalizacji turniej wygrała Szkoła Podstawowa w Samborowie. Podium uzupełniły drużyny SP Lipowo i SP Durąg. 

Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w piłce nożnej chłopców klas VII - VIII
Gmina

Glaznockie wernisażowanie po raz trzeci

20.10.2019

W niedzielę w Glaznotach po raz trzeci odbył się kolejny wernisaż po letnim plenerze malarstwa i rzeźby w kamieniu. Tegoroczny temat działań artystycznych „Terasy Tutejszości – pomiędzy Dylewem a Wysoką Wsią” zmaterializował się w pracach malarskich ostródzianek Ali Pisarskiej, Bożeny Szpaczyńskiej, Anny Rutkiewicz, Moniki Zenc-Pawlik i zaprzyjaźnionej z ostródzkimi malarkami Swietłany Weiss z Kaliningradu oraz iławskiego artysty Andrzeja Mazurkiewicza. Dzieła rzeźbiarskie wyszły spod rąk Agaty Markos, Andrzeja Mączyńskiego, Pauliny Stokowskiej, Krzysztofa Surmacza i Mirosława Kielaka. Na niedzielne spotkanie przybyli wierni przyjaciele idei odkrywania i odczytywania bogactw krainy Wzgórz Dylewskich. Już tradycyjnie gości powitał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. Poinformował zebranych, że aktywność inicjatorów działań w Glaznotach, Wiesława Skrobota i Alicji Szarzyńskiej, będzie miała szanse rozwijać się w zakupionym przez Gminę Ostróda budynku, w którym przed wojną mieszkał nauczyciel nieistniejącej już szkoły przykościelnej. Według wstępnych planów powstanie tu miejsce spotkań artystycznych „Dom nad Gizelą – agora glaznocka”. Obecnie powstaje koncepcja zagospodarowania tego obiektu.

Glaznockie wernisażowanie po raz trzeci
Gmina

Zapraszamy na wernisaż poplenerowy w Glaznotach

17.10.2019

Wszystkich wędrowców, którzy pojawią się w niedzielę 20 października 2019 roku na Wzgórzach Dylewskich, zapraszamy o godz. 11.00 do Glaznot na wernisaż po trzecim już lipcowym plenerze malarstwa i rzeźby w kamieniu. Spotykamy się jak zwykle w starym średniowiecznym kościele. W trakcie spotkania, poza doznaniami estetycznymi w kontakcie z obrazami i rzeźbami, będzie można przyjrzeć się małemu misterium ogniowemu. Agata Markos rozpali piec ceramiczny, w którym wypalone zostaną prace uczniów ze szkoły w Samborowie, stworzone podczas wrześniowych warsztatów.

Zapraszamy na wernisaż poplenerowy w Glaznotach
Gmina

Bitwa regionów z udziałem KGW z Lubajn

17.10.2019

Przypominamy o bitwie regionów z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich z Lubajn.

Bitwa regionów z udziałem KGW z Lubajn
Gmina

Zapraszamy do odkrycia smaków regionu na Wzgórzach Dylewskich - Tasty Stories - 18-20.10.2019r.

15.10.2019

Warmińsko-mazurski finał kulinarnego projektu Dr Irena Eris Tasty Stories to dwudniowe święto regionalnych specjałów. Podczas zorganizowanych przez Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie spotkań można będzie doświadczyć nie tylko smaku najlepszych produktów regionu, lecz również przygotowanych z nich dań, serwowanych podczas ekskluzywnej kolacji degustacyjnej. Weekend 18-20 października br. w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie w Wysokiej Wsi,  jest zaproszeniem do odkrywania smaków regionu warmińsko-mazurskiego.

Zapraszamy do odkrycia smaków regionu na Wzgórzach Dylewskich - Tasty Stories - 18-20.10.2019r.
Oświata

Gminny Dzień Edukacji Narodowej

14.10.2019

W Hotelu  Sajmino w Kajkowie odbył się Gminny Dzień Edukacji Narodowej.  W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z terenu Gminy Ostróda oraz zaproszeni goście. Zastępca Wójta Grzegorz Kastrau podziękował wszystkim pracownikom szkół za ich zaangażowanie i trud włożonyw codzienną pracę. Wręczył także w imieniu Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa nagrody przyznane nauczycielom za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2018/2019. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Gminny Dzień Edukacji Narodowej
Organizacje pozarządowe - Konkursy

OGŁOSZENIE O MOŻLIWOŚCI ZGŁASZANIA UWAG DO OFERTY NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO

14.10.2019

Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.), informujemy, że w dniu 14 października 2019 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Stowarzyszenia Akademia Piłkarska Ostróda na realizację zadania publicznego pn.: „Szkolenie dzieci i młodzieży z terenów Gminy Ostróda z zakresu piłki nożnej” z pominięciem otwartego konkursu ofert.
 

OGŁOSZENIE O MOŻLIWOŚCI ZGŁASZANIA UWAG DO OFERTY NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej