Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Sport

Wyniki i tabele końcowe po fazie zasadniczej GLH 2018/19

29.12.2018

Faza zasadnicza w Gminnej Lidze Halowej zakończona! Znamy już dokładny podział zespołów na klasy rozgrywkowe. W Lidze Mistrzów zobaczymy drużyny FC Toronto, Husaria Lichtajny, Góra Idzbark, Paka Samborowo, WAKS Turznica, Luzacy Zwierzewo, LA Zabawa Samborowo i Iskra I Smykówko. Pozostałe ekipy będą występować w Lidze Europy. W klasyfikacji Złotego Buta na półmetku rozgrywek w dalszym ciągu prowadzi Dawid Sokołowski (Luzacy Zwierzewo), który w sześciu spotkaniach 22 razy wpisał się na listę strzelców.

Wyniki i tabele końcowe po fazie zasadniczej GLH 2018/19
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego

28.12.2018

Komisja Konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 189/2018 Wójta Gminy Ostróda na posiedzeniu w dniu 27 grudnia 2018 r. rozstrzygnęła otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018r. poz. 450 z późn. zm.)

Ogłoszenie o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego
Sport

V Gminny Zimowy Bieg - Rodzinne Bieganie

28.12.2018

Zapraszamy na V Gminny Zimowy Bieg "Rodzinne Bieganie", który odbędzie się 13 stycznia 2019 r. w Lubajnach.
Start o godz. 1300 koło Kościoła w Lubajnach.
Trasa biegu: Lubajny - Nowe Siedlisko - Zwierzewo.

Kąpiel Morsów w jeziorze Szeląg Wielki w Zwierzewie o godz. 1500.

Kontakt: Anna Lewandowska - 785 725 374

V Gminny Zimowy Bieg - Rodzinne Bieganie
Inwestycje unijne

Informatyzacja Urzędu i wdrożenie nowoczesnych eUsług w Gminie Ostróda

27.12.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Skarbnik Gminy Ostróda Teresa Ołowska wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem podpisali umowę na realizację projektu pn.:  „Informatyzacja Urzędu i wdrożenie nowoczesnych eUsług w Gminie Ostróda”. Całkowita wartość projektu to 1 849 272,57 zł., w tym współfinansowanie ze środków UE w kwocie: 1 557 686,68 zł.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki wielomiesięcznej pracy analitycznej, która pozwoliła na prawidłowe opracowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie projektu. Sukces był tym większy, iż projekt Gminy Ostróda nie tylko zakwalifikował się do dofinansowania, ale też w wyniku oceny formalno-merytorycznej uzyskał najwyższą notę w całym Województwie Warmińsko-Mazurskim, plasując się na pierwszym miejscu listy wszystkich projektów wybranych do dofinansowania w konkursie w ramach Osi priorytetowej 3 Cyfrowy Region, Działanie 3.1.

Informatyzacja Urzędu i wdrożenie nowoczesnych eUsług w Gminie Ostróda
Sport

Wyniki i tabele po V i VI kolejce GLH

23.12.2018

Na kolejkę przed końcem fazy zasadnicznej znamy pięć zespołów, które zdobyły już awans do Ligi Mistrzów. W najbliższą sobotę o pozostałe trzy miejsca będzie walczyło pięć zespołów, które zachowały jeszcze szansę na awans i walkę o tytuł mistrzowski. Wiadomo już, że grupę A wygra WAKS Turznica, a grupę B FC Toronto. W klasyfikacji Złotego Buta bez zmian, prowadzi Dawid Sokołowski (Luzacy Zwierzewo), zdobywca 19 trafień. 

Wyniki i tabele po V i VI kolejce GLH
Gmina

Wesołych Świąt!

21.12.2018

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
zdrowia, spokoju, wielu radosnych i ciepłych chwil,  odpoczynku przy rodzinnym stole, wszelkiej pomyślności
w życiu prywatnym i zawodowym oraz wszystkiego dobrego w nadchodzącym Nowym Roku.

Przewodniczący Rady Gminy                  Wójt Gminy Ostróda
  Janusz Sadowski                                     Bogusław Fijas

Wesołych Świąt!
Gmina

Budżet gminy Ostróda uchwalony jednomyślnie

21.12.2018

Rada Gminy Ostróda podczas III Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 uchwaliła jednogłośnie budżet na rok 2019 zaproponowany przez Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa. Planowane dochody w roku 2019 wyniosą 71 456 275,80 zł.. Natomiast wydatki budżetowe będą kształtować się na poziomie 78 696 275,80 zł. w tym wydatki inwestycyjne 11 794 685,79zł.. Wzorem lat ubiegłych wydatki budżetu na 2019 rok obejmują zadania jednostek pomocniczych gminy ze środków funduszu sołeckiego w wysokości 972 674,00zł.. Projekt budżetu Gminy Ostróda na rok 2019 pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie.

Budżet gminy Ostróda uchwalony jednomyślnie
Gmina

Spotkanie opłatkowe Samorządu Gminy Ostróda

21.12.2018

W sali sesyjnej Urzędu Gminy Ostróda odbyło się spotkanie opłatkowe Samorządu Gminy Ostróda. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas przywitał zebranych gości, a następnie złożył wszystkim życzenia świąteczno – noworoczne. Następnie Wicedziekan Ks. kan. Witold Palewski poświęcił opłatek i wszystkim udzielił Bożego Błogosławieństwa na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2019.

Spotkanie opłatkowe Samorządu Gminy Ostróda
Gmina

Retransmisja III Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 21 grudnia 2018 r. godz.10.00

21.12.2018

Retransmisja III Sesji Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023 - 21 grudnia 2018 r. godz.10.00
Inwestycje gminne

Remont mostu na rzece Drwęca

17.12.2018

Gmina Ostróda we współpracy z Nadleśnictwem Jagiełek zakończyła remont mostu na rzece Drwęca, znajdującego się na terenie Leśnictwa Potok. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 60 000,00zł z czego wkład Nadleśnictwa Jagiełek  to 30 000,00 zł.. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jagiełek Bożena Przesław, Przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Sylwia Tomczuk oraz wykonawca zadania Kazimierz Zajkowski. W ramach inwestycji przeprowadzono renowację mostu poprzez całkowitą wymianę elementów drewnianych (podłużnic, dyliny górnej i poręczy).

Remont mostu na rzece Drwęca
Sport

Wyniki i tabele po III i IV kolejce GLH

17.12.2018

Intensywny weekend mieli piłkarze w Gminnej Lidze Halowej. W sobotę i niedzielę została rozegrana III i IV kolejka fazy grupowej. Dzięki dwóm zwycięstwom WAKS Turznica i FC Toronto obie drużyny są już niemal pewne awansu do Ligi Mistrzów. Świetne dwa spotkania zanotował Dawid Sokołowski (Luzacy Zwierzewo), który zdobył aż 15 bramek i wysunął się w klasyfikacji Złotego Buta.                                               

Wyniki i tabele po III i IV kolejce GLH
Gmina

Spotkanie Opłatkowe

16.12.2018

W Gminnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Samborowie odbyło się Spotkanie Wigilijne. Podczas uroczystości w programie artystycznym kolędy i pastorałki zaśpiewały zespoły wokalne: „Inaczej”, „Serenada” oraz „Piątka z plusem”. Natomiast koło teatralne „AMOŻE” zaprezentowało licznie zebranym gościom i mieszkańcom przedstawienie jasełkowe. Ponadto wszyscy zebrani mieli możliwość obejrzeć wystawę rękodzieła pn.  „Najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy”. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas złożył mieszkańcom życzenia świąteczno - noworoczne, a błogosławieństwa udzielił Ks. Krzysztof Górny Proboszcz Parafii Świętego Stanisława Biskupa w Samborowie. 

Spotkanie Opłatkowe
Sport

Gmina Ostróda Piłkarskim Samorządem Roku!

15.12.2018

Podczas Piłkarskiej Gali Warmińsko - Mazurskiego Związku Piłki Nożnej zostały ogłoszone wyniki głosowania w kategorii "Piłkarski Samorząd Roku". Przez 8 dni możliwość oddania głosu na swoją kandydaturę mieli internauci poprzez Facebooka. Drugim etapem było przyznanie punktów przez Zarząd WMZPN. Mimo silnej konkurencji zarówno w pierwszej jak i drugiej fazie zwyciężyła Gmina Ostróda. Nagrodę odebrał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. 

Gmina Ostróda Piłkarskim Samorządem Roku!
Gmina

Zapraszamy!

13.12.2018

Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie
serdecznie zaprasza na
Wieczór Wigilijny
16 grudnia 2018 r. godz. 1600

Zapraszamy!
Gmina

Pomoc finansowa z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich

12.12.2018

ARiMR zarejestruje KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę określającą zasady tworzenia Kół gospodyń wiejskich. Mają one być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.  Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom gospodyń wiejskich, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji.

Pomoc finansowa z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda