Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Sport

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej szkół gminnych - eliminacje gminne

26.02.2018

Cztery drużyny wzięły udział w eliminacjach gminnych Mistrzostw Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej w kategorii 2002-2004. Niegościnni okazali się gospodarze z Samborowa, którzy wygrali wszystkie pojedynki i zajęli pierwsze miejsce. Jednocześnie podopieczni Sławomira Mikołajczyka zaakwalifikowali się do etapu rejonowego, na którym będą reprezentować Gminę Ostróda. Na podium uplasowali się również piłkarze z Lipowa oraz Durąga, a stawkę uzupełnili gracze z Pietrzwałdu. Łącznie podczas turnieju padło 35 bramek, a najwięcej zdobył Mateusz Dziułko, reprezentant Samborowa, strzelec 8 bramek.

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej szkół gminnych - eliminacje gminne
Gmina

Podsumowanie konkursu na nazwę odnogi rzeki Pobórzanki w Samborowie

26.02.2018

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu na nazwę odnogi rzeki Pobórzanki.

Pomysł konkursu zrodził się podczas warsztatów terenowych „Naddrwęckie krajobrazy Samborowa – krajobrazy naszego dziedzictwa”, realizowanych 21 września 2017 roku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W trakcie wędrówki wzdłuż Drwęcy uczniowie samborowskiej szkoły, biorący udział w warsztatach zauważyli, że rzeka Pobórzanka przy ujściu do Drwęcy jest zarośnięta i zaniedbana. Uznali, że taka sytuacja psuje wizerunek wsi. Zauważyli też, że brzegi innego strumienia, który mijaliśmy po drodze, są uporządkowane i czyste. Przy tej okazji wyniknęła dyskusja na temat nazwy tego strumienia. Gdy uczniowie dowiedzieli się, że na piaszczystych terenach między ujściem obu rzeczek do Drwęcy (okolice ulic Kwiatowej i Słonecznej) na przełomie lat 80./90. XX wieku odkryto intensywne ślady osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego, wystąpili z propozycją wymyślenia specjalnej nazwy tego cieku. Pani Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie (OCEE/W-MODN), zachęciła do zorganizowania konkursu na taką nazwę.

Podsumowanie konkursu na nazwę odnogi rzeki Pobórzanki w Samborowie
Gmina

Złote Gody

23.02.2018

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostródzie 3 pary małżeńskie z terenu Gminy Ostróda: Państwo Wiesława i Stefan Dikunow z Szyldaka, Państwo Genowefa i Edward Ojdowscy  z Glaznot i Państwo Wanda i Zbigniew Szkudlarek z Wałdowa zostały odznaczone w imieniu Prezydenta R.P. medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. W uroczystości wzięli udział najbliżsi oraz przyjaciele. Były życzenia, gratulacje, upominki.

Złote Gody
Gmina

KONCERT CHARYTATYWNY - GRAMY DLA MAKSA

22.02.2018

Zapraszamy na koncert charytatywny „Gramy Na Maksa!”
Sala kameralna Amfiteatru w Ostródzie
25 lutego 2018 r., godz. 1800
Zagrają: Sztywny Pal Azji, Kobranocka, Agnieszka Skrycka z zespołem
Wstęp: 35zł

KONCERT CHARYTATYWNY - GRAMY DLA MAKSA
Sport

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej szkół gminnych - eliminacje gminne

20.02.2018

Zawodnicy z siedmiu szkół podstawowych rywalizowali w Samborowie w eliminajach gminnych Mistrzostw Województwa Warmińsko Mazurskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w halowej piłce nożnej. Bezkonkurencyjni okazali się piłkarze Szkoły Podstawowej w Lipowie, którzy uzyskali przepustkę do turnieju rejonowego. Na podium uplasowały się także drużyny z Samborowa i Tyrowa. 

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej szkół gminnych - eliminacje gminne
Sport

XIII Zimowy Bieg Sasinów

17.02.2018


Bieg Sasinów stał się juz zimową tradycją regionu. W minioną sobotę mała ilość śniegu nie przeszkodziła uczestnikom w starcie oraz dobrych humorach podczas XIII Zimowego Biegu Sasinów. Na starcie stanęło ok. 50 zawodników, tym razem nie na nartach, a w butach biegowych.

XIII Zimowy Bieg Sasinów
Gmina

Zapraszamy na XIII Zimowy Narciarski Bieg Sasinów

16.02.2018

Wszystkich miłośników biegania na nartach i nie tylko zapraszamy w sobotę (17 lutego 2018 r.) do Wysokiej Wsi na XIII Zimowy Narciarski Bieg Sasinów. Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie www.biegsasinow.com.pl

 

Zapraszamy na XIII Zimowy Narciarski Bieg Sasinów
Oświata

Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” dla Szkoły Podstawowej w Pietrzwałdzie

08.02.2018

W roku szkolnym 2016/2017 około 250 szkół z całego województwa warmińsko-mazurskiego złożyło wnioski i sprawozdania, których celem miało być uzyskanie przez szkoły  Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Spośród wszystkich szkół, które złożyły wnioski o  nadanie Certyfikatu przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty tytuł ten otrzymało 86 z nich, w tym jedna szkoła z Gminy Ostróda - Szkoła Podstawowa im. Jana Karola Sembrzyckiego w Pietrzwałdzie, która przez 3 lata będzie mogła posługiwać się certyfikatem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” dla Szkoły Podstawowej w Pietrzwałdzie
Oświata

Szkoła Podstawowa w Szyldaku Przyjazna Środowisku

08.02.2018

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił szkoły i placówki  podejmujące niestandardowe działania na rzecz środowiska przyrodniczego. W tym roku nagrodzono działania Szkoły Podstawowej w Szyldaku i kapituła przyznał certyfikat Szkoła Przyjazna Środowisku naszej placówce. W ramach działań proekologicznych szkoła cały czas ściśle współpracuje z Nadleśnictwem Jagiełek, Kołem Łowieckim „Drwęca”, Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, sokolnikiem p. Łukaszem Glica oraz rodzicami. Otrzymanie certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Środowisku” jeszcze bardziej mobilizuje społeczność szkoły w Szyldaku do podejmowania działań na rzecz lokalnego środowiska oraz edukacji z zakresu ochrony zasobów naturalnych, z którymi musimy żyć w ścisłej symbiozie.

Szkoła Podstawowa w Szyldaku Przyjazna Środowisku
Oświata

Szkoła Podstawowa w Brzydowie Przyjazna Środowisku

08.02.2018

Wśród szkół, które znalazły się w gronie nagrodzonych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty znalazła się w tym roku również  Szkoła Podstawowa w Brzydowie. Kapituła przyznała jej Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku” . W ramach działań proekologicznych szkoła  ściśle współpracuje z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska oraz rodzicami.  Od wielu lat szkoła podejmuje szereg działań związanych z ochroną środowiska. Najbardziej obrazowym jednak działaniem jest powstanie w szkole trzech ogrodów dydaktycznych: „W świecie róż i ziół”, „Co tam w stawie kumka?”, „W świecie roślin miododajnych” .

Szkoła Podstawowa w Brzydowie Przyjazna Środowisku
Oświata

Szkoła Podstawowa w Lipowie wśród dziesięciu wyróżnionych szkół województwa warmińsko – mazurskiego

08.02.2018

Szkoła Podstawowa im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Lipowie podjęła w roku szkolnym 2016/2017 działania profilaktyczne w ramach ubiegania się o certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty Szkoła Promująca Bezpieczeństwo. Realizowany był  projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów, przeciwdziałanie zjawisku agresji i przemocy oraz kształtowanie postaw. W działania zaangażowane było całe środowisko szkolne – rodzice, dzieci, nauczyciele, a także instytucje wspierające szkołę – Policja, Straż Pożarna, Wójt Gminy Ostróda, Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Ostródzie i inne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 8 lutego br. w siedzibie Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, gdzie wręczone zostały dyrektorom i koordynatorom certyfikaty i podziękowania. Szkoła z Lipowa znalazła się wśród dziesięciu wyróżnionych szkół województwa warmińsko – mazurskiego.

Szkoła Podstawowa w Lipowie wśród dziesięciu wyróżnionych szkół województwa warmińsko – mazurskiego
Sport

II Turniej Piłki Siatkowej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych o Puchar Wójta Gminy Ostróda

01.02.2018

1 lutego na hali sportowej w Samborowie został rozegrany II Turniej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w piłce siatkowej. W turnieju wystąpiły cztery zespoły. Bezkonkurencyjni okazali się siatkarze z MDP Stare Jabłonki, którzy wygrali wszystkie pojedynki i zajęli I miejsce.

II Turniej Piłki Siatkowej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych o Puchar Wójta Gminy Ostróda
Gmina

100 lat Pani Maksymy z Gierłoży

31.01.2018

W imieniu Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa Sekretarz Gminy Cezary Wawrzyński odwiedził mieszkankę Gminy Ostróda Panią Maksymę Skolmowską z miejscowości Gierłoż z okazji jubileuszu 100-lecia urodzin, składając gratulacje i życzenia w imieniu własnym oraz całej wspólnoty samorządowej Gminy Ostróda. Przekazał również Jubilatce list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego.

100 lat Pani Maksymy z Gierłoży
Sport

Terra Durąg Mistrzem Gminnej Ligi Halowej Piłki Nożnej 2017/2018

29.01.2018

Gminna Liga Halowej Piłki Nożnej 2017/2018 zakończona! Mistrzostwo wywalczyli piłkarze Terry Durąg przed Atakiem Reszki i FC Toronto. VI edycja gminnej "halówki" była bardzo wyrównana bowiem do ostatnich pojedynków ligi  o podium walczyło 5 zespołów. Najlepszym strzelcem ligi został  Łukasz Goździejewski (42 bramki). Wśród bramkarzy mianem "Najlepszego" organizatorzy wybrali Krzysztofa Rucińskiego z ekipy triumfatorów. Pierwszy raz organizatorzy nagrodzili najstarszego zawodnika ligi. Został nim Tadeusz Herubiński, liczący 66 lat może być wzorem do naśladowania dla  młodszych kolegów.

Terra Durąg Mistrzem Gminnej Ligi Halowej Piłki Nożnej 2017/2018
Inwestycje unijne

„Małe Granty” w Gminie Ostróda

26.01.2018

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 przez Radę Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Drwęcy i Pasłęki już latem mieszkańcy dwóch miejscowości w Gminie Ostróda korzystać będą z nowoutworzonych stref rekreacji. Realizacja dwóch projektów wpłynie na zwiększenie dostępu do infrastruktury, umożliwiającej aktywność ruchową i aktywne formy wypoczynku ponieważ zakłada stworzenie miejsc służących rekreacji czynnej mieszkańców. Projektowane elementy wpłyną na rozwój ruchowy i zdrowy tryb życia. Do dofinansowania zakwalifikowano dwa przedsięwzięcia, które realizowane będą przez organizacje pozarządowe przy współpracy Gminy Ostróda:

„Małe Granty” w Gminie Ostróda

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda