Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

Wyniki wyborów w Gminie Ostróda

26.10.2018

Wyniki wyborów przeprowadzonych w dniu 21 października 2018 roku do Rady Gminy Ostróda i na Wójta Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023

 

Protokół z wyborów na Wójta Gminy Ostróda przeprowadzonych w dniu 21.10.2018 r.

Protokół z wyborów do Rady Gminy Ostróda przeprowadzonych dnia 21.10.2018 r.

 

Szczegóły po rozwinięciu artykułu:

Wyniki wyborów w Gminie Ostróda
Gmina

Apel ku Czci Pomordowanych w Zawadach Małych

25.10.2018

W Zawadach Małych odbył się uroczysty Apel ku czci pomordowanych jeńców. W styczniu 1945 roku hitlerowcy rozstrzelali w pobliskim lesie 120 więźniów konwojowanych z obozu koncentracyjnego w Działdowie. Na cmentarzu w Zawadach Małych znajduje się pomnik i obelisk, upamiętniający ofiary tego straszliwego mordu. Apel ku czci pomordowanych organizowany jest co roku przez Gminę Ostróda oraz Szkołę Podstawową im. Synów Pułku w Starych Jabłonkach.

Apel ku Czci Pomordowanych w Zawadach Małych
Inwestycje unijne

Gmina Ostróda pozyskała pół miliona na realizację kolejnej inwestycji

19.10.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Skarbnik Gminy Ostróda Teresa Ołowska wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem podpisali umowę na realizację projektu Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach" - przebudowa obiektów budowlanych na cele kulturalne”. Całkowita wartość projektu to 806 533,89 zł.

Gmina Ostróda pozyskała pół miliona na realizację kolejnej inwestycji
Inwestycje gminne

Podpisanie umowy na przebudowę drogi w miejscowości Morliny

18.10.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn. Przebudowa nawierzchni drogi Morliny – DK 15 wraz z chodnikiem i budową kanalizacji deszczowej w m. Morliny. Wykonawcą w/w zadania będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ZIEJA” z Łomży.  Gmina Ostróda na realizację tej inwestycji pozyskała bezzwrotne wsparcie finansowe ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w wysokości 760 785,34zł.  Całkowita wartość zadania wyniesie  984 601,75 zł. Przedmiotowa pomoc finansowa została udzielona w ramach programu pn. „Doprowadzenie do należytego stanu technicznego ciągów komunikacyjnych, obsługujących osiedle mieszkaniowe po byłym PGR w miejscowości Morliny, w granicach działek nr: 4/81 i 4/83 obr. 19 Morliny”.

Podpisanie umowy na przebudowę drogi w miejscowości Morliny
Inwestycje gminne

Tegoroczne inwestycje w Gminie Ostróda

17.10.2018

Gmina Ostróda pozyskuje środki unijne na realizacje zadań, które przyczyniają się do poprawy lokalnej infrastruktury, jak również spełnią oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Realizowane inwestycje finansowane są ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, rządowych, „Agencji Rolnej” jak i z własnych.

Tegoroczne inwestycje w Gminie Ostróda
Gmina

Zapraszamy do odkrycia smaków regionu na Wzgórzach Dylewskich - Tasty Stories

16.10.2018

Tasty Stories, czyli opowiedziane smakiem w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie to unikatowy projekt kulinarny zainspirowany ludźmi i ich historiami, którzy z pasją tworzą i kreują smaki. Weekend 19-20 października br. w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie w Wysokiej Wsi,  jest zaproszeniem do odkrywania smaków regionu warmińsko-mazurskiego.  Celem tego wydarzenia kulinarnego jest promocja gminy Ostróda i regionu warmińsko-mazurskiego przez pryzmat ludzi związanych z kulinariami. Projekt propaguje produkty, przepisy regionu, dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur w oparciu o nowoczesne techniki kulinarne oraz wiedzę i doświadczenie szefów kuchni Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zapraszamy do odkrycia smaków regionu na Wzgórzach Dylewskich - Tasty Stories
Oświata

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Tyrowie

16.10.2018

Społeczność szkolna Gminy Ostróda świętowała doniosłą uroczystość, a mianowicie nadanie imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Tyrowie oraz poświęcenie sztandaru szkoły. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Tyrowie, celebrowaną przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego, podczas której Rada Rodziców przekazała sztandar na ręce Pani Dyrektor Bożeny Bohdziewicz. Następnie dokonano prezentacji sztandaru, który został przekazany przedstawicielom uczniów Szkoły Podstawowej. Po Mszy Świętej w uroczystym pochodzie zaproszeni goście, uczniowie oraz mieszkańcy udali się na skwer przy budynku Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Tyrowie, gdzie Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas dokonał uroczystego odsłonięcia kamienia z tablicą upamiętniającą odzyskanie Niepodległości przez Polskę.

Nadanie imienia Szkole Podstawowej w Tyrowie
OSP

Nowy sprzęt dla Jednostek OSP z terenu gminy Ostróda

13.10.2018

Podczas podsumowania koncentracji gminnej Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas przekazał nowy sprzęt dla Jenostek OSP z terenu gminy Ostróda. Wyposażenie zostało zakupione ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach realizacji zadań publicznych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Łączna wartość zakupionego sprzętu wyniosła ponad 96 tyś złotych z tego 99% to otrzymana dotacja. Wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych w wysokiej klasy sprzęt do ratowania życia ludzkiego znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Ostróda jak i osób przebywających czasowo oraz osób przemieszczających się przez teren gminy po drogach krajowych nr 7, 15 i 16.

Nowy sprzęt dla Jednostek OSP z terenu gminy Ostróda
OSP

Koncentracja Gminna w Starych Jabłonkach

13.10.2018

Na terenie Hotelu Anders w Starych Jabłonkach zostały przeprowadzone w ramach szkolenia członków OSP, ćwiczenia Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Ostróda- Koncentracja Gminna OSP. W ćwiczeniach uczestniczyło 12 zastępów OSP z terenu Gminy Ostróda oraz OSP Ostróda. Ćwiczenia przebiegały pod czujnym okiem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

Koncentracja Gminna w Starych Jabłonkach
Oświata

Gminny Dzień Edukacji Narodowej

12.10.2018

Dzień Edukacji Narodowej to czas podsumowań i podziękowań pracownikom oświaty za ich pracę dydaktyczno - wychowawczą, godną naśladowania postawę i zaangażowanie. Podczas tegorocznych obchodów, w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie spotkali się nauczyciele, pracownicy placówek oświatowych z terenu Gminy Ostróda oraz zaproszeni goście. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas złożył życzenia wszystkim pracownikom gminnej oświaty oraz podziękował za zaangażowanie w pracę, trud włożony w edukację oraz konsekwencję w nauczaniu i wychowywaniu młodych pokoleń. Podczas uroczystości nauczyciele otrzymali wyróżnienia za całokształt pracy dydaktycznej w roku szkolnym 2017/2018.

Gminny Dzień Edukacji Narodowej
Gmina

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego

12.10.2018

Zapraszamy do Tyrowa na uroczystości związane z 100.rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego
Sport

SP Samborowo Mistrzem Gminy Ostróda w Drużynowych Biegach Przełajowych

11.10.2018

W Zwierzewie odbyły się Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w Biegach Przełajowych. W piękny czwartkowy poranek najlepsi biegacze i biegaczki rywalizowali w malowniczych terenach nad Jeziorem Szeląg Wielki. Zawodniczki i zawodnicy musieli wykazać się niemałą wytrzymałością, a także umiejętnym rozłożeniem sił. Sporym utrudnieniem była z pewnością urozmaicona pagórkami i wzniesieniami trasa. Do zawodów przystąpiło pięć jednostek oświatowych.

SP Samborowo Mistrzem Gminy Ostróda w Drużynowych Biegach Przełajowych
Gmina

Rodzinno - Sąsiedzkie Biegi Przełajowe z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

11.10.2018

Stowarzyszenie DURĄG XXII wieku wraz z mieszkańcami realizuje w sześciu miejscowościach projekt pn. „WIR czyli Wiejski Inkubator Rozwoju partnerstwem godnym naśladowania – II edycja” współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach projektu zaplanowano Rodzinno - Sąsiedzkie Biegi Przełajowe z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Nie tracę wiary w Niepodległą”.  ZAPRASZAMY SERDECZNIE MIESZKAŃCÓW GMINY NAJLEPIEJ CAŁE RODZINY !!!! ZAPEWNIAMY NAGRODY, MEDALE, DYPLOMY, POCZĘSTUNEK!!! SZCZEGÓŁY NA ZAMIESZCZONYCH PONIŻEJ PLAKATACH.

 

Rodzinno - Sąsiedzkie Biegi Przełajowe z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Sport

Gminne Złotka po raz kolejny Mistrzyniami Województwa!

06.10.2018

W Biskupcu zostały rozegrane Mistrzostwa Województwa Ludowych Zespółów Sportowych w  6 - osobowej Piłce Nożnej kobiet i mężczyzn. Zawodniczki reprezentujące Gminę Ostróda po raz kolejny obroniły tytuł Mistrzyń Województwa! Tuż za podium zmagania piłkarskie zakończyli mężczyźni z LZS Idzbark.  

Gminne Złotka po raz kolejny Mistrzyniami Województwa!

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda