Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Samborowie

30.04.2018

W Samborowie odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po mszy przy Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie, w pasie zieleni nad rzeką Pobórzanką został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas w swojej przemowie wspomniał, że takie monumenty znajdą się w każdym obwodzie szkolnym. Uroczystość wzbogacił program patriotyczno-artystyczny w wykonaniu młodzieży z GCK-B Samborowo oraz uczniów z Zespołu Szkół w Samborowie.

Uroczystość w Samborowie zainicjowała szereg wydarzeń, które odbędą się w gminie Ostróda z okazji okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Samborowie
Oświata

Gminny Międzyszkolny Turniej pt. „Kocham Cię Polsko!”

26.04.2018

W Szkole Podstawowej w Szyldaku odbył się Gminny Międzyszkolny Turniej pt. „Kocham Cię Polsko!” w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Scenariusz turnieju oparty był na znanym telewizyjnym reality show.

 

Gminny Międzyszkolny Turniej pt. „Kocham Cię Polsko!”
Gmina

Turznica i Stare Jabłonki w programie „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”

25.04.2018

W ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć…”.” w 2018 r. dofinansowanie otrzymały dwadzieścia trzy sołectwa z województwa Warmińsko-Mazurskiego, w tym dwa z terenu Gminy Ostróda- Turznica oraz Stare Jabłonki.

Turznica i Stare Jabłonki w programie „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”
Sport

Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym - Samborowo 2018

24.04.2018

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym. Uczestnicy zawodów rywalizowali w dwóch etapach. Pierwszym był test wiedzy o ruchu drogowym, a drugim specjalnie przygotowany tor przeszkód. Zawodnicy musieli w tym zadaniu pokonać tor z jak najmniejszą ilością punktów karnych. Konkurencja wymagała sporego opanowania i koordynacji. Po podliczniu wszystkich punktów podobnie jak przed rokiem najlepsi okazali się reprezentanci SP Szyldak oraz Gimnazjum w Durągu.

Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym - Samborowo 2018
Sport

III Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego - Szyldak 2018

21.04.2018

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Szyldaku  odbył się III Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego – Szyldak 2018. Celem zawodów było propagowanie aktywnego trybu życia oraz popularyzacja tenisa stołowego w środowisku wiejskim.  W turnieju mogli wziąć udział absolwenci Szkoły Podstawowej w Szyldaku, młodzież i dorośli z miejscowości: Szyldak, Grabin, Grabinek, Ostrowin i Wyżnice.

III Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego - Szyldak 2018
Sport

Dziewczęta z SP Samborowo w finale ogólnopolskim Turnieju 'Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku'

20.04.2018

Uczennice z SP Samborowo ponownie Mistrzyniami Województwa Warmińsko-Mazurskiego Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w kategorii U-12! W nagrodę  dziewczynki wystąpią w Finale Ogólnopolskim XVIII edycji Turnieju, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 2 maja w Warszawie. Ponadto drużyna będzie miała okazję z trybun Stadionu Narodowego obejrzeć finał Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa, a Arką Gdynia.  

Dziewczęta z SP Samborowo w finale ogólnopolskim Turnieju 'Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku'
Sport

Gmina Ostróda nagrodzona podczas Gali Sportu 2018

16.04.2018

W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie odbyła się Gala Sportu organizowana przez samorząd województwa. Uroczystość była okazją do podsumowania 2017 roku w sporcie w naszym regionie. Podczas wydarzenia Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas odebrał statuetkę dla Gminy Ostróda za zajęcie III miejsca w  wojewódzkiej klasyfikacji gmin w 2017 roku.


źródło: www.olsztyn.wm.pl; www.warmia.mazury.pl

Gmina Ostróda nagrodzona podczas Gali Sportu 2018
Oświata

„Szkolna Akademia Przyszłości” w Fokarium na Helu

10.04.2018

Uczestnicy projektu „Szkolna Akademia Przyszłości” – rozwijanie kompetencji matematyczno – przyrodniczych w klasach IV-VI ze Szkół Podstawowych w Brzydowie, Tyrowie, Szyldaku i Zwierzewie  w dniach 9-10 kwietnia 2018 r. wzięli udział w naukowej wycieczce do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry. W wycieczce całkowicie sfinansowanej z projektu udział wzięło 171 uczniów.

„Szkolna Akademia Przyszłości” w Fokarium na Helu
Sport

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w Halowej Piłce Nożnej Kobiet 2018 - sukces LZS Durąg

08.04.2018

W Ostródzie odbyły się Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej kobiet. W zawodach wystartowało 7 drużyn z gmin: Lubawa, Iława, Działdowo, Barczewo, Biskupiec, Węgorzewo i Ostróda. Tytuł obroniła drużyna LZS Durąg - Gmina Ostróda, która po raz trzeci z rzędu okazała się najlepsza w województwie! 

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w Halowej Piłce Nożnej Kobiet 2018 - sukces LZS Durąg
Gmina

Złote Gody w Lipowie

06.04.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas odwiedził w Lipowie Państwa Cecylię i Horsta Jankowskich, którzy obchodzili 50-lecie zawarcia Związku Małżeńskiego, złożył najlepsze życzenia oraz w imieniu Prezydenta RP medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Gratulacje składał również ks. Zbigniew Reichelt, który 50 lat temu osobiście udzielał ślubu Państwu Jankowskim.

Złote Gody w Lipowie
Inwestycje gminne

Podpisanie umowy na przebudowę nawierzchni drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej w Kajkowie

05.04.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn. Przebudowa nawierzchni drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej ulicy Słonecznej w Kajkowie.

Podpisanie umowy na przebudowę nawierzchni drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej w Kajkowie
Gmina

UWAGA! Rozpoczynamy zapisy na Rajd Rowerowy Dylewska Góra! 19 maja 2018 r.

28.03.2018

Zapraszamy na XVIII Rajd Rowerowy Dylewska Góra!!! Impreza, która już na stałe wpisała się w majowy kalendarz imprez rekreacyjnych, każdorazowo skupia na swoim starcie coraz większe grono cyklistów. W poprzednich edycjach rajdu udział wzięło ponad 700 rowerzystów. Rajd Rowerowy „Dylewska Góra” stał się największą imprezą rowerową regionu ostródzkiego.

W celu sprawnej i szybkiej rejestracji rowerzystów zachęcamy do wypełnienia internetowego formularza zgłoszeniowego,
który znajduje się na stronie internetowej
www.superczas.pl/dylewskagora2018

UWAGA! Rozpoczynamy zapisy na Rajd Rowerowy Dylewska Góra! 19 maja 2018 r.
Gmina

Złote Gody

27.03.2018

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostródzie 4 pary małżeńskie z terenu Gminy Ostróda Państwo: Barbara i Franciszek Guzowscy z Zajączek, Eugenia i Stanisław Zwierzykowscy z Idzbarka, Jadwiga i Jan Waśniewscy z Brzydowa oraz Barbara i Kazimierz Wilkowscy z Giętlewa zostały odznaczone w imieniu Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas.

Złote Gody
Sport

I miejsce Gminy Ostróda w Wojewódzkich Halowych Igrzyskach Samorządowych w Orzyszu

25.03.2018

24 marca 2018 roku w Orzyszu odbyły się Wojewódzkie Halowe Igrzyska Samorządowe. W zmaganiach sportowych brało udział 12 gmin. I miejsce zajęła Gmina Ostróda, II miejsce Gmina Iława, a III miejsce Orzysz. Reprezentacja Gminy Ostróda pod „dowództwem” Wójta Gminy Bogusława Fijasa zdobyła aż 389 pkt. Skala zwycięstwa przekroczyła najśmielsze oczekiwania, ponieważ różnica w punktacji w stosuku do II miejsca wynosiła aż 42 pkt. Pełna tabela z punktacją jest dostępna w fotogalerii. 

 

I miejsce Gminy Ostróda w Wojewódzkich Halowych Igrzyskach Samorządowych w Orzyszu

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda