Karuzela na stronie głównej

Stare Jabłonki - Jezioro Szeląg Mały

Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Kanał Elbląski

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Wzgórza Dylewskie

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Hotel SPA Dr Irena Eris

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Hotel Anders w Starych Jabłonkach

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Pałac Klonowo

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Zabytkowy Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Glaznotach

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

obrazek news
Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień

Ogólnoświatowa kampania - Biała Wstążka

30.11.2022

Zapraszamy na bezpłatne porady i konsultacje specjalistów.

Ogólnoświatowa kampania - Biała Wstążka
obrazek news
Oświata

Szkoły z Gminy Ostróda wyróżnione Certyfikatami Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

30.11.2022
W Kuratorium Oświaty w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie szkołom Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. W tym roku trzy szkoły z Gminy Ostróda otrzymały takie wyróżnienia:
- Szkoła Podstawowa im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Lipowie – Certyfikat Szkoła Promująca Bezpieczeństwo,
- Zespół Przedszkolno – Szkolny w Pietrzwałdzie oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzydowie – Szkoła Wierna Dziedzictwu.
Szkoły z Gminy Ostróda wyróżnione Certyfikatami Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty
obrazek news
Gmina

Dodatek dla podmiotów wrażliwych

30.11.2022
Przypominamy, że jeszcze tylko dzisiaj można złożyć wniosek o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.
 
Ponadto, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało rozporządzenie, które aktualizuje przepisy wykonawcze do ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (dalej: ustawa o źródłach ciepła).
 
W ramach ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku wprowadzono następujące zmiany dotyczące dodatków dla podmiotów wrażliwych:
 
rozszerzono katalog tzw. podmiotów wrażliwych o związki zawodowe w zakresie, w jakim zużywają one ciepło na potrzeby podstawowej działalności (art. 4 ust. 1 pkt 4 lit. s ustawy o źródłach ciepła);
przewidziano możliwość otrzymania dodatku także przez te podmioty wrażliwe, których główne źródło ciepła nie jest wpisane do CEEB, ale które jest źródłem spalania paliw wymagającym uzyskania pozwolenia albo zgłoszenia na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm.) (art. 26 w ust. 1 pkt 2 ustawy o źródłach ciepła).
 
W konsekwencji zmian opublikowano nowy wzór wniosku dla podmiotów wrażliwych – do pobrania tutaj.
 
Treść ustawy do pobrania tutaj.
Dodatek dla podmiotów wrażliwych
obrazek news
Gmina

Prośba o wsparcie

30.11.2022

Prośba o wsparcie dla mieszkanki naszej gminy. Pani Ania pomagała potrzebującym jako druhna OSP Ornowo, dzisiaj sama potrzebuje naszej pomocy❤️

Prośba o wsparcie
obrazek news
Oświata

Nauczyciel roku klas 0-III

29.11.2022

Miło nam poinformować, że nauczyciel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzwałdzie Pani Monika Bąk zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej” i „Polska Times” na nauczyciela roku klas 0-III w powiecie ostródzkim. Gratulujemy!!!

Nauczyciel roku klas 0-III
obrazek news
Inwestycje gminne

Montaż pomp ciepła w gminnym budynku opieki zdrowotnej w Samborowie

29.11.2022

W Gminie Ostróda dokonano odbioru robót wykonanych w ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Montaż pomp ciepła w gminnym budynku opieki zdrowotnej w Samborowie”, polegające na demontażu i utylizacji starego pieca, zakupie i montażu czterech pomp ciepła typu powietrze – powietrze wraz z osprzętem i automatyką. Wykonawcą prac montażowych była  firma  Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych - PRIM z  Ostródy. Realizacja zadania była możliwa  dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie  w kwocie 19.000,00 zł.

Montaż pomp ciepła w gminnym budynku opieki zdrowotnej w Samborowie
obrazek news
Sport

Sukcesy siłaczy Grizzly Team Wirwajdy

27.11.2022

Reprezentacja Gminy Ostróda i Grizzly Team Wirwajdy startowała od piątku do niedzieli w Siedlcach w prestiżowych zawodach XPC World Cup 2022. Nasi siłacze w składzie: Artur Wiśniewski, Damian Markowski, Patryk Kunwalt i Marcin Muzyka spisali się rewelacyjnie i łącznie zdobyli aż 8 medali (3 złote, 4 srebrne i 1 brązowy). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukcesy siłaczy Grizzly Team Wirwajdy
obrazek news
Gmina

Warunki zakupu węgla po cenach preferencyjnych dla mieszkańców w Gminie Ostróda

25.11.2022
Warunki zakupu węgla po cenach preferencyjnych dla mieszkańców w Gminie Ostróda
 
W związku z wejściem w życie  Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2236), informujemy, iż Gmina Ostróda przystąpiła do zadania sprzedaży węgla dla mieszkańców.
 
Mieszkańcy Gminy Ostróda od środy (tj. 23 listopada b.r.) mogą składać wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego na rok 2022.
Formularz wniosku do pobrania: w Biurze Obsługi Interesanta UG lub plik do pobrania
 
Ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg do 31 grudnia br. oraz 1500 kg od 1 stycznia 2023 r. Rodzaj i jakość paliwa stałego będzie zależna od dostępności u podmiotów wprowadzających do obrotu.
 
Przewidujemy, że dostępny będzie następujący sortyment węgla: groszek oraz orzech.

 

 

Warunki zakupu węgla po cenach preferencyjnych dla mieszkańców w Gminie Ostróda
obrazek news
Oświata

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ZESPOLE PRZEDSZKOLNO-SZKOLNYM W TYROWIE

25.11.2022

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. O święcie tej postaci nie zapomniały przedszkolaki z Tyrowa. Dzieci przyniosły do przedszkola swojego ukochanego pluszaka. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Swoją przygodę rozpoczęły "w lesie ",tam poznały tajemniczo brzmiące słowo "gawra". Mogły też same się przekonać, czy gawra niedźwiedzia jest wygodna. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, brały udział w zabawach ruchowych, quizach, zgadywankach itp. Były szczęśliwe,że mogły spędzić czas ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ZESPOLE PRZEDSZKOLNO-SZKOLNYM W TYROWIE
obrazek news
Oświata

Wyróżnienie za udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym dla Młodzieży „Katyń 2022. Notacje filmowe”

25.11.2022

W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie w ramach programu „Katyń....ocalić od zapomnienia" uczczono pamięć trzech ofiar zbrodni katyńskiej- zostały posadzone Dęby Pamięci. O tym, że historia zbrodni katyńskiej wryła się w nasze serca i pamięć, świadczy zaangażowanie naszej uczennicy. 18 listopada 2022 roku Jury 3 Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla Młodzieży „Katyń 2022. Notacje filmowe” przyznało Antoninie Mikołajczyk z klasy 8a WYRÓŻNIENIE! Przedstawiła ona historię swojego prapradziadka majora Romana Antoniego Heinricha zamordowanego w Charkowie przez NKWD .

Wyróżnienie za udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym dla Młodzieży „Katyń 2022. Notacje filmowe”
obrazek news
Oświata

Wspólny Gminny Łańcuch Dobra 2022 osiągnął długość: 8km 257 metrów 5 centymetrów!

24.11.2022
Nasz wspólny Gminny Łańcuch Dobra 2022 osiągnął długość: 8km 257 metrów 5 centymetrów!
Wszystkim, którzy włączyli się w jego klejenie nisko się kłaniamy i z całego serca dziękujemy!!!
Po raz kolejny w Gminie Ostróda nasze dzieci i młodzież otworzyły swoje serca w akcji „Łańcuch Dobra”. Projekt białostockiego Stowarzyszenia Pro Salute zatacza coraz większy kręgi. Cztery lata temu w klejenie papierowego łańcucha jako pierwsza włączyła się Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Brzydowie. Rok 2021 to już działania wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli naszej gminy – 10 placówek. A rok obecny ? 23!!! Tak, aż 23 podmioty zaangażowały się w klejenie łańcucha i bicie ubiegłorocznego rekordu. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą. Z roku na rok dzieci z DMD borykają się z coraz większymi problemami - narastają nie tylko objawy choroby, ale i wzrasta świadomość dzieci o chorobie i jej skutkach - stad chcemy pokazać, że jak nam uda się pobić rekord Łańcucha Dobra z poprzedniego roku, tak im uda się pokonać kolejne problemy.
Wspólny Gminny Łańcuch Dobra 2022 osiągnął długość: 8km 257 metrów 5 centymetrów!
obrazek news
Gmina

Transmisja LIX Sesji Rady Gminy Ostróda

24.11.2022

Adres aktualnego kanału transmisji: 

www.esesja.gminaostroda.pl

Transmisja LIX Sesji Rady Gminy Ostróda
obrazek news
Gmina

Wójt Gminy Ostróda zawiadamia mieszkańców, że dnia 24 listopada 2022 r. o godz. 10:30 odbędzie się LIX Sesja Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023

24.11.2022
Wójt Gminy Ostróda zawiadamia mieszkańców, że dnia 24 listopada 2022 r. o godz. 10:30 odbędzie się LIX Sesja Rady Gminy Ostróda w kadencji 2018-2023
obrazek news
Oświata

Idzbarscy naukowcy

23.11.2022

Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Idzbarku aktywnie działają w założonym kole naukowym „ Idzbarscy naukowcy”.  Drugi etap programu „ Być jak Ignacy”  nosił tytuł „ Woda i wyporność”. Zainspirowani postacią Stefana Drzewieckiego , polskiego inżyniera, wynalazcy, pioniera żeglugi podwodnej i lotnictwa tworzyli wynalazki. Efektem pracy dzieci jest interaktywna wystawa.

Idzbarscy naukowcy
obrazek news
Oświata

21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie

21.11.2022
Obchody poprzedzone były wyborami najżyczliwszej osoby z grup przedszkolnych oraz z poszczególnych klas.
Samorząd Uczniowski przeprowadził też wśród uczniów sondę mającą na celu wyłonienie spośród kadry nauczycielskiej osoby, która zasługuje na miano najżyczliwszej.
21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie
zaklad obslugi komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej
zwiazek gmin

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko
rudno

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno
Termomodernizacja obiektów oświatowych

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej