Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Inwestycje unijne

Kolejne środki unijne dla Gminy Ostróda

12.07.2010

Gmina Ostróda podpisała kolejne dwie umowy na realizację imprez promocyjnych na terenie Gminy Ostróda. Dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Działania Leader otrzymały imprezy „III Mazurski Dzień Ziemniaka”, który odbędzie się w październiku w Kraplewie i Festyn Strażacki, który odbędzie się we wrześniu w Brzydowie. Łączna kwota dofinansowania to 20.000 zł.

Kolejne środki unijne dla Gminy Ostróda
Inwestycje unijne

Ogólnodostępna plaża rekreacyjna z kąpieliskiem w Kątnie

09.07.2010

Ogólnodostępna plaża rekreacyjna z kąpieliskiem w Kątnie została oddana do użytku dla mieszkańców i turystów. Teren plaży w Kątnie jest wygrodzony przed wjazdem pojazdów drewnianym ogrodzeniem, przed którym znajduje się nieutwardzony parking na ok. 10 samochodów.

Ogólnodostępna plaża rekreacyjna z kąpieliskiem w Kątnie
Inwestycje unijne

Ogólnodostępna plaża rekreacyjna w Starych Jabłonkach

09.07.2010

Ogólnodostępna plaża rekreacyjna w Starych Jabłonkach została oddana do użytku. Jest to doskonały teren na spędzenie wolnego czasu zarówno dla mieszkańców jak i turystów na świeżym powietrzu nad brzegiem jeziora. Pomimo tego, iż plaża nie posiada kąpieliska jest to idealne miejsce na zażywanie słonecznych kąpieli w letnie dni z przyjaciółmi i z rodziną oraz spotkań przy grillu czy ognisku. Nowo-zagospodarowane miejsce wypoczynku z pewnością poprawi infrastrukturę turystyczną miejscowości.

Ogólnodostępna plaża rekreacyjna w Starych Jabłonkach
Gmina

II tura wyborów prezydenckich

08.07.2010

4 lipca 2010 roku odbyła się II tura wyborów prezydenckich.  W Gminie Ostróda frekwencja osób uprawnionych do głosowania wyniosła 45,77%. Bronisław Komorowski otrzymał od wyborców z terenu Gminy Ostróda  3524 głosy (63,75%), natomiast Jarosław Kaczyński 2004 (36,25%).

II tura wyborów prezydenckich
Gmina

Rozbudowa oświetlenia ulicznego ulicy Leśna w miejscowości Szyldak

08.07.2010

Na ulicy Leśnej w miejscowości Szyldak wykonano oświetlenie uliczne, które w dużym stopniu zwiększyło bezpieczeństwo ruchu pieszego i kołowego. Zakres robót obejmował ustawienie 5 słupów energetycznych wraz z zamontowaniem 5 opraw oświetlenia ulicznego co pozwoliło na oświetlenie ulicy oraz oświetlenie placu sportowo-rekreacyjnego  Roboty wykonano ze środków finansowych Rady Sołeckiej w Szyldaku. Wykonawca robót był  Ryszard Kozdryk Instalatorstwo Elektryczne i Prace Kontrolno- Pomiarowe.

Rozbudowa oświetlenia ulicznego ulicy Leśna w miejscowości Szyldak
Inwestycje unijne

Urządzenie ogólnodostepnych plaż w miejscowości Kątno, Stare Jabłonki

08.07.2010

Dobiega końca realizacja projektu pn. „Urządzenie ogólnodostępnych plaż w miejscowościach Kątno, Stare Jabłonki, gmina Ostróda:” współfinansowanego przez Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury 2007-2013. Wszystkie rozwiązania przyjęte dla inwestycji spełniają wymogi wynikające z europejskich i polskich norm, w szczególności budowlanych oraz przepisów ochrony środowiska. Prace związane z zagospodarowaniem plaż doprowadza do utworzenia nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury turystycznej.

Urządzenie ogólnodostepnych plaż w miejscowości Kątno, Stare Jabłonki
Gmina

Rozbudowa oświetlenia ulicznego w miejscowości Smykówko

07.07.2010

W miejscowości Smykówko rozbudowano oświetlenie uliczne, które polegało na dołożeniu 3 opraw oświetlenia ulicznego przy blokach mieszkalnych  co w dużym stopniu wpłynęło na bezpieczeństwo ludzi i mienia. Wykonawcą robót był  Ryszard Kozdryk  Instalatorswo Elektryczne i Prace Kontrolno- Pomiarowe. Roboty wykonano ze środków finansowych Rady Sołeckiej w Smykówku.Rozbudowa oświetlenia ulicznego w miejscowości Smykówko
Gmina

zakończenie roku akademickiego uniwersytetu III wieku

07.07.2010

2 lipca w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbyło się uroczyste zakończenie Roku Akademickiego Uniwersytetu III Wieku. Podczas uroczystości miały miejsce występy sceniczne, nagrody i okolicznościowe przemówienia. W uroczystości uczestniczył Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin.


zakończenie roku akademickiego uniwersytetu III wieku
Gmina

Biesiada z Panem Twardowskim

01.07.2010

26 czerwca 2010 roku we wsi Idzbark w Gminie Ostróda miała miejsce Biesiada z Panem Twardowskim. Festyn rodzinny był uwieńczeniem wszystkich działań realizowanych podczas projektu "Wioski tematyczne - szansą na rozwój obszarów wiejskich" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas imprezy tematycznej dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Idzbarku zatańczyły poloneza.

Biesiada z Panem Twardowskim
Oświata

Zakończenie roku szkolnego 2009/2010

29.06.2010

W palcówkach oświatowych na terenie Gminy Ostróda odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2009/2010. Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin życzy wszystkim uczniom jak również gronu pedagogicznemu zasłużonego odpoczynku i radosnych przeżyć podczas wakacji oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.


Zakończenie roku szkolnego 2009/2010
Gmina

Spartakiada PCK

28.06.2010

W dniu 19.06.2010r. w Ośrodku Młodzieżowym w Faltyjankach odbyła się Rejonowa Spartakiada Klubów HDK PCK. Jej celem było propagowanie idei honorowego krwiodawstwa, poznawanie   nowych przyjaciół, nawiązywanie współpracy między klubami oraz popularyzacja czynnego wypoczynku i rekreacji. W spartakiadzie udział wzięło 7 reprezentacji Klubów HDK PCK, rywalizujących w różnorodnych konkurencjach. Sponsorem nagród był m.in. Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin.

Spartakiada PCK
Gmina

Noc Świętojańska

28.06.2010

19 czerwca 2010 roku przy Szkole Podstawowej w Mostkowie miała miejsce impreza tematyczna Noc Świętojańska organizowana w ramach projektu pn. „ Wioski tematyczne- szansą na rozwój obszarów wiejskich” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin.

Noc Świętojańska
Oświata

Stypendia dla absolwentów i uczniów z Gminy Ostróda

25.06.2010

Maturzysto! Sięgnij Po Stypendium Pomostowe !!!

Fundacja Rozwoju Łukta informuje tegorocznych maturzystów o możliwości ubiegania się o stypendium w ramach Programu Stypendiów Pomostowych. Wysokość stypendium wynosi 5 tyś. zł. Wniosek stypendialny należy złożyć w siedzibie Fundacji Rozwoju Regionu Łukta do 5 sierpnia 2010r. Wszelkie niezbędne informacje włącznie z potrzebną dokumentacją dostępne są na stronie www.frrl.org.pl 

Stypendia „Równe Szanse”

Z początkiem maja ruszyła też kolejna, jubileuszowa edycja Funduszu Stypendialnego „Równe Szanse”. Absolwenci gimnazjów oraz szkół ponad gimnazjalnych z terenu gminy Ostróda zachęcamy do składania wniosków stypendialnych. Wniosek stypendialny należy złożyć w siedzibie Fundacji Rozwoju Regionu Łukta do 31 lipca.Wszystkie niezbędne informacje włącznie z potrzebną dokumentacją dostępne na stronie www.frrl.org.pl

Stypendia dla absolwentów i uczniów z Gminy Ostróda
Oświata

Pożegnanie klas III w Gimnazjum w Durągu

25.06.2010

24 czerwca 2010 roku w Gimnazjum w Durągu miało miejsce uroczyste pożegnanie klas III.  Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny. Absolwenci  podziękowali Dyrektor Gimnazjum w Durągu Pani  Grażynie Lipińskiej oraz wszystkim tym, którzy czuwali nad ich opieką, dbali o ich edukację i wychowanie.

Pożegnanie klas III w Gimnazjum w Durągu
Oświata

"Dzieci Równego Startu"

25.06.2010

24 czerwca 2010 roku  w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tyrowie miała miejsce uroczystość w związku z zakończeniem projektu „Dzieci Równego Startu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.  Okres realizacji projektu: od 01.09.2009 do 30.06.2010. Celem projektu było podniesienie u dzieci motywacji do działania, nakierowanie ich na wykorzystanie własnego potencjału, co ułatwi im start w dorosłym życiu oraz budowanie i wzrost poczucia własnej wartości.

"Dzieci Równego Startu"

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej