Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

07.11.2017

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostródzie 2 pary małżeńskie z terenu Gminy Ostróda Państwo Krystyna i Jan Chęcińscy z Brzydowa oraz Państwo Agnieszka i Jan Kałwa z Grabina zostały odznaczone w imieniu Prezydenta R.P. medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. W uroczystości wzięli udział najbliżsi oraz przyjaciele. Były życzenia, gratulacje, upominki.

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego
Sport

Eliminacje gminne Turnieju 'Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku' chłopców U-8 i U-10

03.11.2017

W piątek na hali Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyły się eliminacje gminne XVIII Turnieju "Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" chłopców U-8 i U-10. Do zawodów przystąpiły trzy jednostki oświatowe z terenu naszej gminy w dwóch kategoriach wiekowych: SP Brzydowo, SP Szyldak i gospodarz zmagań SP Samborowo. Tytuł najlepszej drużyny w kategorii U-8 przypadł gospodarzom, a w starszej grupie bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa w Szyldaku.

Eliminacje gminne Turnieju 'Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku' chłopców U-8 i U-10
Gmina

Apel Ku Czci Pomordowanych w Zawadach Małych

26.10.2017

W Zawadach Małych odbył się uroczysty Apel ku czci pomordowanych jeńców. W styczniu 1945 roku hitlerowcy rozstrzelali w pobliskim lesie 120 więźniów konwojowanych z obozu koncentracyjnego w Działdowie. Na cmentarzu w Zawadach Małych znajduje się pomnik i obelisk, upamiętniający ofiary tego straszliwego mordu. Apel ku czci pomordowanych organizowany jest co roku przez Gminę Ostróda oraz Szkołę Podstawową im. Synów Pułku w Starych Jabłonkach.

Apel Ku Czci Pomordowanych w Zawadach Małych
Gmina

Restauracje z Gminy Ostróda na liście 100. najlepszych restauracji w Polsce. Gratulujemy!

24.10.2017

Restauracja  Pałacowa  Hotelu Anders w Starych Jabłonkach oraz Restauracja   Romantyczna  Hotelu  SPA  Dr  Irena  Eris  na  Wzgórzach Dylewskich   znalazły  się  na  liście  100.  najlepszych  restauracji w  Polsce  w  VII  edycji plebiscytu Poland 100 Best Restaurants 2017. Nagroda  Poland  100  Best  Restaurants  to  potwierdzenie  jakości  i podkreślenie znaczenia restauracji z regionu na arenie ogólnopolskiej.

Restauracje z Gminy Ostróda na liście 100. najlepszych restauracji w Polsce. Gratulujemy!
Oświata

Dzieci z gminy Ostróda dostały opaski odblaskowe

24.10.2017

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas spotkał się z uczniami klas I – III Szkół Podstawowych z terenu Gminy Ostróda. W trakcie spotkań dzieci otrzymały opaski odblaskowe, jak również zostały uświadomione jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu po zmroku. Odblaski ufundowała Gmina Ostróda.

Dzieci z gminy Ostróda dostały opaski odblaskowe
Gmina

Na Wzgórzach Dylewskich odkryto smaki regionu warmińsko-mazurskiego

23.10.2017

W miniony weekend zakończyło się nowe wydarzenie kulinarne na terenie gminy Ostróda pn. „Tasty Stories, czyli opowiedziane smakiem”, które miało miejsce w Hotelu SPA dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. To nowy, unikatowy projekt kulinarny zainspirowany ludźmi i ich historiami, którzy z pasją tworzą i kreują smaki.  Podczas tego spotkania każdy miał okazję spotkać, wysłuchać opowieści  i spróbować specjałów m.in. młynarzy, rybaków oraz producentów owczych serów i doskonałej wołowiny z obszaru objętego programem Natura 2000. Wśród nich nie mogło zabraknąć przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich z Pietrzwałdu, które uraczyły gości swojskimi wyrobami.

Na Wzgórzach Dylewskich odkryto smaki regionu warmińsko-mazurskiego
Inwestycje unijne

Podpisanie umowy dot. rewitalizacji zabytkowego mostu w Glaznotach

20.10.2017

Gmina Ostróda pozyskała kolejne dofinansowanie na inwestycje. Tym razem do budżetu gminy trafi ponad 1,5mln zł  ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Dzisiaj rano Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Z-ca Skarbnika Gmina Ostróda Danuta Kucharczuk wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem podpisali umowę na realizację operacji pn. ”Rewitalizacja wraz z adaptacją na cele turystyczne zabytkowego mostu dawnej linii kolejowej w m. Glaznoty - gmina Ostróda”. Koszt całego przedsięwzięcia to 1 875 371,80 zł.

Podpisanie umowy dot. rewitalizacji zabytkowego mostu w Glaznotach
Oświata

Gminny Dzień Edukacji Narodowej 2017

13.10.2017

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich, którzy współorganizują proces kształcenia i wychowania młodych pokoleń.

Podczas tegorocznych obchodów, w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie spotkali się nauczyciele, pracownicy placówek oświatowych z terenu Gminy Ostróda oraz zaproszeni goście. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas złożył życzenia wszystkim pracownikom gminnej oświaty oraz podziękował za zaangażowanie w pracę, trud włożony w edukację oraz konsekwencję w nauczaniu i wychowywaniu młodych pokoleń.

Gminny Dzień Edukacji Narodowej 2017
Oświata

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

13.10.2017
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Gmina

Zapraszamy do odkrycia smaków regionu warmińsko-mazurskiego na Wzgórzach Dylewskich - Tasty Stories

12.10.2017

Tasty Stories, czyli opowiedziane smakiem w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie to nowy, unikatowy projekt kulinarny zainspirowany ludźmi i ich historiami, którzy z pasją tworzą i kreują smaki. Weekend 20-22 października br. w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie w Wysokiej Wsi,  jest zaproszeniem do odkrywania smaków regionu warmińsko-mazurskiego. Przewodnikiem po regionie będzie Łukasz Wojtas Szef Kuchni Restauracji Romantyczna w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. Podczas tej podróży kulinarnej spotkamy niezwykłych ludzi – m.in. młynarzy, rybaków oraz producentów owczych serów i doskonałej wołowiny z obszaru objętego programem Natura 2000, jak również posłuchamy historii opowiedzianych smakiem „TASTY STORIES”.  Partnerem wydarzenia jest Gmina Ostróda. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zapraszamy do odkrycia smaków regionu warmińsko-mazurskiego na Wzgórzach Dylewskich - Tasty Stories
Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie

Konkurs Plastyczny z okazji Święta Niepodległości

09.10.2017

Zapraszamy do udziału w Konkursie Plastycznym z okazji Święta Niepodległości Polski pt. „Myślimy dzisiaj o Polsce, mówimy nasz kraj Ojczysty”.
Organizator: Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie

Konkurs Plastyczny z okazji Święta Niepodległości
Sport

Gmina Ostróda po raz kolejny Mistrzem Województwa WMZ LZS w piłce nożnej kobiet

07.10.2017

W Biskupcu odbyły się Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w Piłce Nożnej 6-osobowej Kobiet i Mężczyzn. Reprezentantki LZS Gmina Ostróda nie zawiodły i po raz kolejny zostały MISTRZYNIAMI WOJEWÓDZTWA WMZ LZS W PIŁCE NOŻNEJ!!! Kobiety zmierzyły się z drużynami: Gmina Biskupiec (wygrana 2:0) oraz bezbłędnie i fenomenalnie rozgromiły LZS Gminę Lubawa 4:0! Niestety dwie ze zgłoszonych drużyn nie pojawiły się na turnieju, ale bez wątpienia „Nasze Kobiety” poradziłyby sobie z nimi równie dobrze.

Gmina Ostróda po raz kolejny Mistrzem Województwa WMZ LZS w piłce nożnej kobiet
Sport

Finał Cross Country o Puchar Wójta Gminy Ostróda

06.10.2017

Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji  na Finał Cross Country o Pucharu Wójta Gminy Ostróda. Impreza odbędzie się na terenie gminy Ostróda, w miejscu, które każdy fan off–roadowych kółek kojarzy z trasami enduro, a mianowicie – Kajkowo – Górczyn. Wydarzenie zaplanowane jest w formie pikniku z wieloma atrakcjami.

Finał Cross Country o Puchar Wójta Gminy Ostróda
Inwestycje unijne

Świetlica w Durągu jak nowa!

02.10.2017

Świetlica w Durągu po remoncie wygląda jak nowa. Kompleksowa modernizacja wykonana została w ramach środków finansowych pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014 – 2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Działania 9.2 Infrastruktura socjalna. W ramach remontu wykonano wymianę pokrycia dachowego na blachodachówkę wraz z ociepleniem stropodachu, ocieplono ściany zewnętrzne, wykonano też opaskę wokół budynku z kostki betonowej, ocieplono, wymieniono stolarkę okienną i częściowo drzwiową. Wewnątrz budynku wyremontowano tynki ścian i sufitów wraz z ich malowaniem. Wykonano łazienkę dla niepełnosprawnych. Wymieniono także instalację elektryczną i odgromową. Budynek został wyposażony w instalację monitoringu wizyjnego.

Świetlica w Durągu jak nowa!

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda