Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Organizacje pozarządowe - Konkursy

Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w 2018 r.

12.07.2018

Wójt Gminy Ostróda działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych.

Otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w 2018 r.
Inwestycje unijne

Będzie nowa droga Morliny - Tyrowo

04.07.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę z Wojewodą Warmińsko – Mazurskim Arturem Chojeckim o dofinansowanie dotacją celową z budżetu państwa zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 153127N Morliny – Tyrowo”, realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

Będzie nowa droga Morliny - Tyrowo
Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie

Letni Festyn w Samborowie

03.07.2018

Zapraszamy na Letni Festyn w Samborowie, który odbędzie się 7 lipca. Początek atrakcji od godz.15:30, a wśród nich:

- blok zabawowo konkursowy dla dzieci,

- występ zespołu "Piątka z plusem",

- koncert zespołu folkowego naRok,

- koncert M.JAY,

- Mistrzostwa w wyciskaniu odważnika o Puchar Wójta Gminy Ostróda,

- Rzut beretem o Puchar Sołtysia wsi Samborowo,

- Konkurencja rodzinna o nagrodę Radnego Samborowa,

- Zabawa taneczna z Sonax.

Letni Festyn w Samborowie
Sport

Obóz sportowy LKS Płomień Turznica

02.07.2018

Przez pięć dni w terminie 25-29.06.2018r. 22 zawodników grupy orlik wraz z opiekunami przebywało na obozie sportowym w Kołodziejach k. Prabut. Wyjazd na obóz zawodników trenujących w LKS Płomień Turznica był możliwy dzięki otwartemu umysłowi osób zaangażowanych w działania klubu. W ciągu ostatnich miesięcy zostały przeprowadzone III edycje akcji "Złomek", które polegały na zbiórce złomu. Po dokonaniu trzech zbiórek klub uzbierał kwotę, która pozwoliła zreazlizować cel jakim był wyjazd dzieci na pierwszy piłkarski obóz. 

Obóz sportowy LKS Płomień Turznica
Gmina

Susza - można składać wnioski o szacowanie szkód w uprawach rolnych!

29.06.2018

W związku z wystąpieniem suszy rolniczej informujemy o możliwości  składania wniosków celem oszacowania szkód. Wnioski można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 w Sekretariacie (I piętro, pok. 202) oraz w Referacie Rolnictwa i Gospodarki Przestrzennej (II piętro, pok. 308) Urzędu Gminy Ostróda.

Wszelkich informacji na temat wniosków suszowych udzielamy pod nr tel. (89 )676-07-84.

Wniosek do pobrania

Susza - można składać wnioski o szacowanie szkód w uprawach rolnych!
Gmina

Pomagamy Nikoli (piknik rodzinny, tańsze bilety na ORF, koncerty)

27.06.2018

Nikola jest uczennicą piątej klasy jednej z ostródzkich szkół podstawowych. Interesuje się sportem, a w szczególności piłką nożną i siatkówką. Niestety od kilku miesięcy walczy z rakiem kości. Nikola potrzebuje stałego, specjalistycznego leczenia oraz rehabilitacji. Pomóżmy Nikoli wrócić do zdrowia i udajmy się 1 lipca na nabrzeże Jez. Drwęckiego na piknik rodzinny i koncert Ostre Dzianie#2 do amfiteatru.
W czasie koncertu oraz wcześniej od godz. 12:00 będą sprzedawane bilety w promocyjnej cenie na Ostróda Reggae Festiwal dla mieszkańców Ostródy i Gminy Ostróda. Cena takiego biletu to 160 zł. Z każdego sprzedanego biletu 5 zł przeznaczone zostanie również na leczenie Nikoli.

Pomagamy Nikoli (piknik rodzinny, tańsze bilety na ORF, koncerty)
Gmina

Zapraszamy na Arena Festival film & music

25.06.2018

Arena Festival film & music to najmłodszy festiwal muzyki filmowej w Polsce. Jego pierwsza edycja w 2017 roku spotkała się z dobrym odbiorem wśród publiczności. W tym roku druga edycja imprezy odbędzie się w dniach 29, 30 czerwca i 1 lipca w Centrum Targowo - Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie.

Zapraszamy na Arena Festival film & music
Gmina

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym

24.06.2018

W miniony weekend na terenie gminy i miasta Ostróda odbyły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Dwudniowa impreza sprowadziła najlepszych kolarzy w Polsce, ale także kibiców. Było to kolarskie święto na terenie miasta i gminy Ostródy. Pogoda, mimo iż próbowała przeszkodzić, nie pokrzyżowała planów organizatorów i kibiców. Ci drudzy tłumnie dopingowali zawodników w strefie startu oraz na trasie Mistrzostw. Każdy, kto miał przyjemność przejeżdżać przez miejscowości znajdujące się na trasie mógł podziwiać niesamowicie przystrojone Lichtajny, Brzydowo i Ornowo. Mieszkańcom gratulujemy pomysłowości i dziękujemy za obecność i doping, a miejscowym jednostkom OSP za zabezpieczenie trasy rajdu.
 

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym
Sport

Program i atrakcje Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym

22.06.2018

W najbliższy weekend na terenie Gminy Ostróda odbędą się Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Oprócz sportowych emocji Gmina Ostróda przygotowała również szereg atrakcji dla kibiców dopingujących kolarzy.

Program i atrakcje Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym
Sport

Kluby z Gminy Ostróda z dofinansowaniem Programu Rządowego - Klub 2018

22.06.2018

LKS Płomień Turznica, GKS Iskra Smykówko i LKS Tyrowo uzyskały dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rządowego "Klub 2018". Kluby jako jednosekcyjne organizacje otrzymały dofinansowanie w kwocie 10 000 zł. 

Kluby z Gminy Ostróda z dofinansowaniem Programu Rządowego - Klub 2018
Gmina

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Brzydowie

19.06.2018

W Brzydowie odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Brzydowie. Po mszy przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Brzydowie został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Uczniowie szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowali przybyłym podczas uroczystości.

Uroczystość w Brzydowie była kolejnym wydarzeniem, które odbywa się w gminie Ostróda z okazji okrągłej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Brzydowie
Gmina

Podpisanie umowy ”Inwestycje w odnawialne źródła energii w Gminie Ostróda”

18.06.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pod nazwą ”Inwestycje w odnawialne źródła energii w Gminie Ostróda”. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego została  firma JANPOL Sp. z o.o. Koszt zadania inwestycyjnego to: 493 312,36 zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020 wyniesie aż 419 315,51 zł.

Podpisanie umowy ”Inwestycje w odnawialne źródła energii w Gminie Ostróda”
Sport

Zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country

17.06.2018

W minioną sobotę Kajkowo ponownie stało się areną zmagań fanów sportów off-road. Klub AMK Drwęca Ostróda zorganizował zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country. Jest to dyscyplina sportu motocyklowego, gdzie celem dla zawodników jest pokonanie jak największej liczby okrążeń trasy w wyznaczonym czasie. Już dziś można stwierdzić, że impreza przerosła najśmielsze oczekiwania, bo na starcie zameldowało się 120 uczestników na motocyklach crossowych, quadach i pit-bike. Dodatkowo zawody urosły do rangi ogólnopolskiej, bo na sobotnie wydarzenie przyjechali zawodnicy z Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Ostrołęki, a nawet z Wielkopolski.

Zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country
Sport

Piłkarska Kadra Czeka - finał wojewódzki dziewcząt

15.06.2018

W piątek 15 czerwca 2018 r. na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej w Kazanicach odbył się Finał Wojewódzki Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka 2018” rocznik 2003 i młodsze. W turnieju udział wzięły trzy drużyny – SP Prątnica (Gmina Lubawa), Gmina Ostróda oraz Gmina Działdowo. Zespoły rozegrały ze sobą spotkania w systemie „każda z każdą” 2x15 minut. Reprezentacja Gminy Ostróda w dwóch pojedynkach uzbierała jeden punkt, co pozwoliło na zajęcie III miejsca.

Piłkarska Kadra Czeka - finał wojewódzki dziewcząt

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda