Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 39 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

Nowy plac zabaw w Samborowie

06.10.2018

W sobotnie popołudnie nowy plac zabaw w Samborowie został oddany już do użytku dla najmłodszych mieszkańców. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas.  Podczas tego szczególnego lokalnego wydarzenia dzieci wraz z rodzicami licznie uczestniczyły w różnego rodzaju grach i konkursach, pokazach oraz słodkim poczęstunku. Inwestycja pn.  „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w miejscowości Samborowo poprzez przebudowę placu zabaw” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 przez Stowarzyszenie Kreatywny Spinacz przy wsparciu Gminy Ostróda, która użyczyła terenu pod inwestycję oraz zapewniła organizacji wkład własny do projektu.  Całkowita wartość projektu to 147 000zł.

Nowy plac zabaw w Samborowie
Gmina

IX Edycja Złom Race o II Puchar Wójta Gminy Ostróda

05.10.2018

Zapraszamy na IX Edycję Złom Race o II Puchar Wójta Gminy Ostróda, która odbędzie się 7 października 2018 r. w Grabinku  na torze motocrossowym przy Pensjonacie Barbarosa. Jest to ostatnia IX Edycja a zarazem WIELKI FINAŁ WARMIŃSKIEJ LIGI WRAKÓW sezon 2018. Gośćmi honorowymi tej edycji będą: Mareczek "KRZYKACZ" wraz Edkiem oraz Kapitan Jawor. W czasie wyścigów nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych.

IX Edycja Złom Race o II Puchar Wójta Gminy Ostróda
Gmina

Zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country

05.10.2018

Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji  na zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country. Impreza odbędzie się w sobotę 6 września br.  na terenie gminy Ostróda w miejscu, które każdy fan off – roadowych kółek kojarzy z trasami enduro, a mianowicie między miejscowością Kajkowo, a miejscowością Górka (teren byłego poligonu). Wydarzenie zaplanowane jest w formie pikniku z gastronomią i dobrą zabawą. Wstęp bezpłatny. Zawodników zachęcamy do wcześniejszej rejestracji oraz rezerwacji numerów startowych.

Zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country
Sport

XIX Ogólnopolski Turniej 'Z Podwórka na Stadion' o Puchar Tymbarku - eliminacje gminne

03.10.2018

Przez dwa dni na hali sportowej i Orliku w Samborowie odbywały się eliminacje gminne XIX Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej "Z Podwórka na Stadion" o Puchar Tymbarku. W kategorii U-10 najlepsze okazały się szkoły z Samborowa i Idzbarka, a w kategorii U-12 ekipy z Samborowa i Lipowa. Zwycięzcy otrzymali przepustkę do turnieju powiatowego. 

XIX Ogólnopolski Turniej 'Z Podwórka na Stadion' o Puchar Tymbarku - eliminacje gminne
Inwestycje gminne

Koloejna inwestycja w Gminie Ostróda zakończona

03.10.2018

W Gminie Ostróda zakończyła się inwestycja pn. Budowa zatok autobusowych, zjazdów i chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 537 w miejscowości Wygoda. Uroczystego otwarcia dokonali Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Radna Gminy Ostróda Lila Brzózka. Koszt całkowity zadania wyniósł ok. 1mln zł, a wkład Gminy Ostróda 300tys. zł.

Koloejna inwestycja w Gminie Ostróda zakończona
Gmina

XI edycja Mazurskiego Dnia Ziemniaka w Kraplewie

30.09.2018

Ziemniaki na sto sposobów. Smacznie i zdrowo. To wszystko było w niedzielę w Kraplewie, można było smakować i próbować. Gotowanie „na żywo”, koncerty, degustacje potraw z ziemniaków i kiermasz lokalnej żywności - to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć podczas XI edycji Mazurskiego Dnia Ziemniaka, która została wpisana w wieloletni Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

XI edycja Mazurskiego Dnia Ziemniaka w Kraplewie
Gmina

Wernisaż poplenerowy - Centrum Kultury Pamięci – w stronę Kordegardy Glaznockiej

29.09.2018

W sobotę w średniowiecznym kościele wiejskim w Glaznotach odbył się wernisaż po drugim plenerze artystycznym malarstwa i rzeźby w kamieniu. Podjęte w ubiegłym roku działania artystyczne w otoczeniu kościoła realizowane są w ramach dalekosiężnego projektu Centrum Kultury Pamięci w Glaznotach, wspieranego konsekwentnie przez Gminę Ostróda. Tytuł wernisażu nawiązuje do działań związanych z rewaloryzacją zrujnowanej remizy w centrum Glaznot, wzniesionej na początku XX wieku na fundamentach dawnej kuźni.

Wernisaż poplenerowy - Centrum Kultury Pamięci – w stronę Kordegardy Glaznockiej
Inwestycje gminne

Gmina Ostróda ponownie wsparta funduszami KOWR

27.09.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę z Dyrektorem OT Olsztyn KOWR Grzegorzem Kierozalskim, dotyczącą bezzwrotnego wsparcia finansowego dla gminy Ostróda w wysokości 760 785,34zł.  Przedmiotowa pomoc finansowa została udzielona na realizację zadania pn. „Przebudowa nawierzchni drogi Morliny-DK15 wraz z chodnikiem i budową kanalizacji deszczowej w m. Morliny” w ramach programu pn. „Doprowadzenie do należytego stanu technicznego ciągów komunikacyjnych, obsługujących osiedle mieszkaniowe po byłym PGR w miejscowości Morliny, w granicach działek nr: 4/81 i 4/83 obr. 19 Morliny”.

Gmina Ostróda ponownie wsparta funduszami KOWR
Gmina

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Lipowie

21.09.2018

W Lipowie odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się odsłonięciem kamienia z tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Uczniowie szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowali przybyłym podczas uroczystości. Następnie odbyła się msza na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lipowie.

 

Uroczystość w Lipowie była kolejnym wydarzeniem, które odbywa się w gminie Ostróda z okazji okrągłej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Lipowie
Sport

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia Fitness!

18.09.2018

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas zaprasza wszystkich mieszkańców na kolejną edycję bezpłatnych, cyklicznych zajęć fitness prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora. Zajęcia realizowane są od 24 września br. Odbywają się w świetlicach wiejskich i salach gimnastycznych na terenie gminy i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia Fitness!
Gmina

Zapraszamy! Mazurski Dzień Ziemniaka w Kraplewie – 30 września 2018 r. godz. 13:20

17.09.2018

Ziemniaki na sto sposobów. Smacznie i zdrowo. To wszystko odbędzie się  w niedzielę 30 września br. w Kraplewie, można będzie smakować i próbować. Gotowanie „na żywo”, koncerty, degustacje potraw z ziemniaków i kiermasz lokalnej żywności - to tylko niektóre z atrakcji, które można będzie zobaczyć podczas XI edycji Mazurskiego Dnia Ziemniaka. Atrakcją tego niedzielnego popołudnia będzie występ Zespołu CHŁOPCY Z PLACU BRONI. Wstęp wolny!

Wydarzenie zostało wpisane w wieloletni Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zapraszamy! Mazurski Dzień Ziemniaka w Kraplewie – 30 września 2018 r. godz. 13:20
Gmina

Stoisko Gminy Ostróda najlepsze na Dożynkach Wojewódzkich!

16.09.2018

W Olsztynku odbyły się Dożynki Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Gminę Ostróda reprezentowali: Sołectwo Pietrzwałd ze stoiskiem wiejskim (zwycięzcy konkursu na najciekawsze stoisko wiejskie podczas Dożynek Gminnych Smykówko 2018) oraz Sołectwo Lubajny z pięknym wieńcem dożynkowym (zwycięzcy konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas Dożynek Gminnych Smykówko 2018).

 

Stałym punktem dożynek powiatowych jest konkurs na najciekawsze stoisko oraz najładniejszy wieniec dożynkowy. Według ocen komisji to właśnie stoisko Gminy Ostróda z Sołectwa Pietrzwałd było tym najładniejszym, zaś wieniec Gminy Ostróda z Sołectwa Lubajny otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Stoisko Gminy Ostróda najlepsze na Dożynkach Wojewódzkich!
Gmina

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Zwierzewie

12.09.2018

W Zwierzewie odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się mszą na sali gminastycznej Szkoły Podstawowej w Zwierzewie. Po mszy przed budynkiem Szkoły Podstawowej wZwierzewie został odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Uczniowie szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowali przybyłym podczas uroczystości.

Uroczystość w Zwierzewie była kolejnym wydarzeniem, które odbywa się w gminie Ostróda z okazji okrągłej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego w Zwierzewie
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

11.09.2018

Na podstawie art. 19a ust 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 z późn. zm.), informujemy, że 7 września 2018 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji i Rozwoju Gminy Ostróda w Brzydowie na realizację zadania publicznego pt.: „Zagospodarowanie na cele rekreacyjne przestrzeni publicznej w miejscowości Nowe Siedlisko " z pominięciem otwartego konkursu ofert.

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda