Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Gmina

U W A G A !!!

19.06.2020
Zmiana siedziby
Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 15
w gminie Ostróda
U W A G A !!!
Organizacje pozarządowe - Konkursy

OGŁOSZENIE O ROZSTRZYGNIĘCIU OTWARTEGO KONKURSU OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO W 2020 r.

18.06.2020
Komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 71/2020 Wójta Gminy Ostróda z dnia 08 czerwca 2020 r. na posiedzeniu w dniu 18 czerwca 2020 r. rozstrzygnęła otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.).
OGŁOSZENIE O ROZSTRZYGNIĘCIU OTWARTEGO KONKURSU OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO W 2020 r.
Gmina

Konkurs rozstrzygnięty!

17.06.2020

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas wręczył nagrody dla laureatów konkursu pn. „Moje wspomnienie z Rajdu Rowerowego”. Zwycięzcami konkursu zostali Mariusz Ignatjuk oraz Grzegorz Żelazny. Dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy wygranej!

Konkurs rozstrzygnięty!
Oświata

Gminna Gala II Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”

10.06.2020

W Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyła się  uroczysta gala finałowa drugiej edycji Gminnego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście  oraz opiekunowie szkolnych kół  „OŚMIU WSPANIAŁYCH” wraz z uczniami. Najważniejsi w tym dniu byli wolontariusze - osoby, które  poświęcają swój czas na niesienie pomocy innym. Wśród nominowanych znalazły się: Wiktoria Pastuszek z Szyldaka, Martyna Połocka  ze Zwierzewa, Aleksandra Galińska z Lipowa, Julia Marszelewska z Pietrzwałdu, Kinga Kowalska z  Idzbarka, Alicja Skwarnecka z Brzydowa, Michalina Kulesza  z Samborowa, Oliwia Włodarczyk z Tyrowa.

Gminna Gala II Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”
Gmina

Kolejne laptopy dla uczniów z Gminy Ostróda

08.06.2020

Gmina Ostróda w ramach rządowego programu grantowego pn. „Zdalna Szkoła+” po raz kolejny otrzymała środki finansowe ( 104 981,00zł)  na sfinansowanie zakupu 61 sztuk laptopów. W najbliższym czasie zostaną bezpłatnie użyczone uczniom, którzy nie posiadają lub mają utrudniony dostęp do sprzętu, umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji według obowiązującej podstawy programowej.

Kolejne laptopy dla uczniów z Gminy Ostróda
Sport

Program 'Klub 2020' - znamy wyniki!

05.06.2020

Siemdem klubów - GLKS Kormoran Zwierzewo, LKS Płomień Turznica, LKS Tyrowo, GKS  Iskra Smykówko, Góra Idzbark, MLKS Ostróda i OKŻ Ostróda otrzymało dofinansowanie w kwocie 10 000,00 zł w ramach Programu "Klub 2020" realizowanego przez Ministerstwo Sportu! Głównymi celami programu jest upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do usystematyzowanej aktywności fizycznej oraz wsparcie działalności klubów sportowych. Sześć z wymienionych klubów skorzystało z pomocy Gminy Ostróda w aplikowaniu wniosków. 

Program 'Klub 2020' - znamy wyniki!
Inwestycje gminne

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego

05.06.2020

W Idzbarku odbyła się symboliczna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego. Inwestycja została dofinansowana z Ministerstwa Sportu, przy wsparciu i zaangażowaniu Wiceministra Sportu  Jacka Osucha oraz Posła na Sejm Zbigniewa Babalskiego. Wartość zadania opiewa na kwotę 6 581 803,43zł.

Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego
Gmina

UWAGA KONKURS!!!

03.06.2020

Rajd Rowerowy na Wzgórza Dylewskie to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez rekreacyjnych w Gminie Ostróda. Niestety, ze względu na panującą sytuację, organizacja rajdu jest aktualnie niemożliwa. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru i z tej okazji mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w  konkursie, w którym nagrodą główną jest rower.


Aby wygrać, wystarczy w komentarzu do  postu konkuroswego Gminy Ostróda ogłoszonego na portalu Facebook kliknij tutaj dodać zdjęcie, wspomnienie z Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego z poprzednich edycji i zebrać największą liczbę polubień. Konkurs trwa do 15 czerwca do godz. 12:00.


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

UWAGA KONKURS!!!
Inwestycje gminne

Remont ul. Dworcowej w Samborowie

29.05.2020

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na wykonanie inwestycji drogowej w Samborowie, która  dotyczy przebudowy istniejącej nawierzchni drogi gminnej nr 153037N – ul. Dworcowa wraz z budową kanalizacji deszczowej. Wartość zadania wyniesie około 885 500,00 zł z czego 426 936,05 zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Wykonawcą robót będzie Kwidzyńskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Budowlanych "STRZELBUD" z siedzibą w Kwidzynie. Zadanie obejmuje zakresem wykonanie ok. 540 mb jezdni wraz z chodnikiem. W celu poprawy bezpieczeństwa projektuje się próg zwalniający i wyniesione przejście dla pieszych.

Remont ul. Dworcowej w Samborowie
Inwestycje gminne

Remont drogi w Tyrowie

29.05.2020

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację kolejnej inwestycji drogowej pn. "Przebudowa nawierzchni drogi gminnej nr 153123N DK16 - Tyrowo Kolonia wraz z chodnikiem, budową kanalizacji deszczowej oraz przebudową sieci wodociągowej".  Zadanie obejmuje zakresem wykonanie ok. 960mb jezdni  z przeznaczeniem pod ruch KR-3 wraz z chodnikiem. Projektuje się również przebudowę zatoki autobusowej. W celu poprawy bezpieczeństwa powstaną wyniesione przejścia dla pieszych. W ramach zadania wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa i przebudowana sieć wodociągowa. Wartość inwestycji wyniesie około 2 470 000,00 zł z czego 1 191 716,74 zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Wykonawcą robót będzie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "ZIEJA" Ryszard Zieja m. Górka.

Remont drogi w Tyrowie
Gmina

Gustaw Marek Brzezin odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

29.05.2020

Z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego od lat związany jest z Gminą Ostróda. Przez 14 lat był Wójtem Gminy Ostróda, a w roku 2019 otrzymał akt nadania Honorowego Obywatela Gminy Ostróda.

 

W imieniu własnym oraz Samorządu Gminy Ostróda serdecznie gratuluję

Wójt Gminy Ostróda
Bogusław Fijas

Gustaw Marek Brzezin odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadania publicznego w 2020 roku

27.05.2020

Działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2019 r., poz. 688 z późn. zm.), Wójt Gminy Ostróda ogłasza otwarty konkurs na realizację zadania publicznego:

Ogłoszenie o otwartym konkursie na realizację zadania publicznego w 2020 roku
Oświata

POWSTANIE NOWA HALA SPORTOWA W IDZBARKU

27.05.2020

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn. „Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego  w Idzbarku”. Wykonawcą zadania będzie firma LUXCOM Mateusz Ruczyński Grodziczno. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 6 581 803,43zł. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to 30 lipca 2021r. Inwestycja została dofinansowana z Ministerstwa Sportu, przy wsparciu i zaangażowaniu Posła na Sejm Zbigniewa Babalskiego.

POWSTANIE NOWA HALA SPORTOWA W IDZBARKU
Gmina

30-lecie Samorządu Gminy Ostróda

27.05.2020

W roku 1990 odbyły się pierwsze, po ponad półwieczu, wolne wybory w Polsce. Doprowadziły one do odrodzenia w naszym kraju samorządu terytorialnego. Przeprowadzona 30 lat temu reforma administracyjna kraju zaowocowała powołaniem Samorządu Gminnego. Przez 30 lat jednostki samorządowe udowodniły, że są autentycznymi gospodarzami terenu, a przemiany ustrojowe, które dokonały się w Polsce miały ogromny wpływ na rozwój Gminy Ostróda.

30-lecie Samorządu Gminy Ostróda
Inwestycje gminne

Budowa infrastruktury komunalnej

26.05.2020

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał umowę na realizację zadania pn: „Budowa infrastruktury komunalnej dla terenu zabudowy mieszkalno – usługowej na zachód od wsi Tyrowo – sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna – etap II”. Wykonawcą w/w zadania zostało wyłonione w drodze przetargu nieograniczonego Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów DROMO Sp. z o.o. w Ostródzie za łączną kwotę brutto 612 604,58 zł z terminem realizacji do końca września 2020 roku.

Budowa infrastruktury komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej