Karuzela na stronie głównej

Stare Jabłonki - Jezioro Szeląg Mały

Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Kanał Elbląski

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Wzgórza Dylewskie

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Hotel SPA Dr Irena Eris

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Hotel Anders w Starych Jabłonkach

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Pałac Klonowo

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Zabytkowy Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Glaznotach

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

obrazek news
Współpraca zagraniczna

Dary dla uchodźców z Ukrainy z Haltern am See

14.04.2022

Kolejne wsparcie akcji gminnej - pomocy Ukrainie. Dzięki inicjatywie Zbigniewa Reichelta do gminy Ostróda dotarły dary z Haltern am See w Niemczech dla uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali schronienie w naszej gminie. Transport zebranych darów możliwy był dzięki Wernerowi i Lei Bags. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc!

Dary dla uchodźców z Ukrainy z Haltern am See
obrazek news
Gmina

Złote Gody mieszkańców Gminy

13.04.2022

Państwo Janina i Ryszard Sokołowscy oraz Państwo Halina i Jan Warwas z Nowego Siedliska zostali odznaczeni w imieniu Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. Były życzenia, gratulacje, upominki. SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Złote Gody mieszkańców Gminy
obrazek news
Gmina

Finał eliminacji Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

13.04.2022

W Szkole Podstawowej w Durągu odbył się finał eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. W Turnieju wzięło udział 17 dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Ostróda. Do drugiego etapu eliminacji- części ustnej, przeszło 10 uczniów. Wszyscy uczestnicy wykazali sie duża wiedzą.

Finał eliminacji Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”
obrazek news
Sport

LKS Płomień Turznica z dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki

13.04.2022

LKS Płomień Turznica jako 1 z 210 podmiotów z całej Polski otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu na realizację zajęć sportowych dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. Oznacza to, że dzięki środkom pozyskanym przez klub w szkołach podstawowych w Gminie Ostróda będą relizowane dodatkowe zajęcia sportowe dla 225 uczniów! Wartość dofinansowania to 31 000,00 zł.

LKS Płomień Turznica z dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki
obrazek news
Gmina

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

12.04.2022
 W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz poszerzenie księgozbiorów szkolnych, Gmina Ostróda otrzymała od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wsparcie finansowe w wysokości 10 500 zł na zakup nowości wydawniczych do bibliotek w: Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu (4000 zł), Szkole Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Lipowie (4000 zł) oraz w Przedszkolu w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie (2500 zł).
 
W ramach programu zakupione zostaną lektury szkolne w formie papierowej i na nośnikach elektronicznych, nowości wydawnicze zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami uczniów oraz przedszkolaków. Organizowane będą również wystawy i konkursy czytelnicze.
 
Warunkiem wsparcia było zapewnienie przez organ prowadzący szkoły finansowego wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% kwoty kosztów realizacji zadania objętego dofinansowaniem z budżetu państwa, tj. 2625 zł.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
obrazek news
Gmina

Wyprawki szkolne w ramach wsparcia akcji gminnej - pomocy Ukrainie

11.04.2022

Kolejne wsparcie akcji gminnej - pomocy Ukrainie. Dzięki  inicjatywie Piotra i Małgorzaty Wilk gmina Ostróda nawiązała współpracę z Tomem Johnson przedstawicielem amerykańskiej fundacji Ukrainian Relief Mission Charitable Corporation , który ufundował wyprawki szkolne (plecaki wraz z artykułami szkolnymi) dla dzieci z Ukrainy, które otrzymały schronienie w naszej gminie. Serdecznie dziękujemy!

Wyprawki szkolne w ramach wsparcia akcji gminnej - pomocy Ukrainie
obrazek news
Sport

Siłacze z Gminy Ostróda na Mistrzostwach Europy XPC w wyciskaniu sztangi leżąc

11.04.2022

Reprezentacja Gminy Ostróda i Grizzly Team Wirwajdy startowała od piątku do niedzieli w Siedlcach w prestiżowych zawodach XPC European Championship 2022. Nasi siłacze spisali się rewelacyjnie i wszyscy wrócili do domu z medalem! Patryk Kunwalt został Mistrzem Europy w trójboju siłowym XPC w kategorii wagowej do 100 kg, Damian Markowski Wicemistrzem Europy w kategorii wagowej 110 kg, a Artur Wiśniewski również uplasował się na 2 miejscu i został Wicemistrzem Starego Kontynentu w kategorii wagowej 125 kg. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Siłacze z Gminy Ostróda na Mistrzostwach Europy XPC w wyciskaniu sztangi leżąc
obrazek news
Gmina

Gminny Kiermasz Wielkanocny

10.04.2022

Za nami kiermasz wielkanocny w ramach akcji Gminy Ostróda POMAGAMY UKRAINIE.  Mimo niesprzyjającej prognozy pogody stoiska wiejskie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W niedzielne popołudnie podczas Gminnego Kiermaszu Wielkanocnego na placu przed Urzędem Gminy Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały wyroby regionalne i wielkanocne. Odwiedzający mogli kupić m.in. rękodzieło, dekoracje, pamiątki, figurki i ozdoby świąteczne. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia zostały przygotowane warsztaty plastyczne, animacje oraz dmuchany zamek.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcje pomocy Ukrainie. Szczególne podziękowania kierujemy do Kół Gospodyń Wiejskich z Brzydowa, Samborowa, Tyrowa, Durąga, Napromu, Warlit Wielkich, Międzylesia, Wysokiej Wsi, Grabina oraz Pań z Ukrainy.

Gminny Kiermasz Wielkanocny
obrazek news
Gmina

Przekazanie pomocy humanitarnej

08.04.2022

Przekazanie pomocy humanitarnej od mieszkańców Gminy Ostróda dla ofiar wojny w Ukrainie do Rejonu Korzec . Serdecznie dziękujemy za wsparcie i tak liczne zaangażowanie w gminną akcje pomocy Ukrainie, a Panu Tomaszowi Adrjanowi za pomoc w organizacji zbiórki i transportu.

Przekazanie pomocy humanitarnej
obrazek news
Gmina

Transmisja XLVI Sesji Rady Gminy Ostróda

07.04.2022

 

 

Transmisja XLVI Sesji Rady Gminy Ostróda
obrazek news
Sport

Mazurskie Tropy 2022

05.04.2022

11 czerwca w Idzbarku odbędzie się IX edycja Mazurskich Tropów! W ubiegłym tygodniu Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas spotkał się z przedstawicielami organizacji Mazurskie Tropy, na którym zapadła decyzja o organizacji przedsięwzięcia! Mazurskie Tropy to zawody na orientację, w których pieszo bądź na rowerze zawodnik poszukuje punktów kontrolnych poukrywanych w terenie. Punkty zaznaczone są na mapie, którą otrzymuje tuż przed startem. W terenie występują zaś w postaci lampionu z perforatorem, służącym do potwierdzenia obecności na karcie startowej. Punkty ukryte są w charakterystycznych, ale nieoczywistych miejscach takich jak np. rozwidlenie jarów, zakręt ścieżki, brzeg jeziora, wzniesienie, róg polany, ambona itp. Zawody trwają cały dzień, uczestnicy na trasach spędzają od kilku do kilkunastu godzin. Zapraszamy serdecznie do udziału, w obecnej chwili zapisanych jest 116 zawodników! 

Mazurskie Tropy 2022
obrazek news
Sport

Szkolny Klub Sportowy - edycja 2022

05.04.2022

W siedmiu szkołach podstawowych na terenie Gminy Ostróda prowadzone będą dodatkowe zajęcia dla uczniów danych placówek z zakresu aktywności fizycznej. Zajęcia będą realizowane w ramach Programu "Szkolny Klub Sportowy", który jest nadzorowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównymi celami programu jest kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży. Dodatkowe zajęcia odbywać się będą w Szkołach Podstawowych w Idzbarku, Samborowie, Szyldaku, Pietrzwałdzie, Lipowie, Durągu i Tyrowie.

Szkolny Klub Sportowy - edycja 2022
obrazek news
Inwestycje gminne

Remont ulicy Króla w miejscowości Idzbark

01.04.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas dokonał odbioru zdania pn. "Remont ulicy Króla w m. Idzbark". Zadanie objęło swoim zakresem wykonanie nawierzchni jezdni z kostki betonowej. Koszt zadania wyniósł 77.625,00 zł brutto z czego 20.000,00 zł pochodziło z funduszu sołeckiego Sołectwa Idzbark. Wykonawcą robót była firma Usługi Drogowo-budowlane i Ogólnobudowlane Jan Wasiak z Lipowca.

Remont ulicy Króla w miejscowości Idzbark
zaklad obslugi komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej
zwiazek gmin

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko
rudno

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno
Termomodernizacja obiektów oświatowych

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej