Karuzela na stronie głównej

Stare Jabłonki - Jezioro Szeląg Mały

Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Kanał Elbląski

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Wzgórza Dylewskie

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Hotel SPA Dr Irena Eris

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Hotel Anders w Starych Jabłonkach

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Pałac Klonowo

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Zabytkowy Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Glaznotach

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

obrazek news
Oświata

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023

01.09.2022

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Dzisiaj uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a powitali nowy rok szkolny 2022/2023.

 

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brzydowie odbyła się Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023, która połączona była ze ślubowaniem uczniów klasy pierwszej. Gospodarzami spotkania byli Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas oraz Dyrektor Szkoły Beata Kucharczuk. W uroczystości uczestniczyli: Proboszcz Parafii Najświętszej Trójcy w Brzydowie Ks. Roman Wiśniewski, przedstawiciele gminnych władz samorządowych, kierownicy i dyrektorzy placówek oświatowych, kulturalnych, Gminnego Ośrodka Pomocy, nauczyciele, pracownicy szkoły, a przede wszystkim uczniowie i ich rodzice.

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023
obrazek news
Sport

Góra Idzbark rozpoczęła ligowe rozgrywki!

29.08.2022

Organizacyjnie z przytupem weszli do rozgrywek ligowych w grupie 2 klasy B piłkarze Góry Idzbark. Ich pierwszy ligowy mecz z Polonią Markusy odbył się z wielką pompą. Wokół boiska ponad 200 widzów, wśród nich przedstawiciele władz gminy Ostróda z wójtem Bogusławem Fijasem na czele, a w składzie wyjściowym Góry radny gminny, prezes klubu, piłkarz i sołtys wsi Idzbark w jednym Witold Bojar. To dowód na to, że mając 50 lat na karku można spełniać marzenia i pograć jeszcze w piłkę.

 

Góra Idzbark rozpoczęła ligowe rozgrywki!
obrazek news
Inwestycje gminne

Dofinansowanie z KOWR na remont drogi w m. Lichtajny

29.08.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas i Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Olsztynie Grzegorz Kierozalski podpisali umowę o bezzwrotnej pomocy finansowej na remont drogi w m. Lichtajny. Szacunkowy koszt zadania wynosi 130.907,50 zl brutto. W roku 2022 w ramach dofinansowania z KOWR wykonano również remonty dróg w m. Grabin i Szafranki na łączną kwotę 248.128,50 zl brutto.

Dofinansowanie z KOWR na remont drogi w m. Lichtajny
obrazek news
Gmina

Dożynki Gminy Ostróda 2022 – czyli tradycyjnie, kolorowo, smacznie i wesoło!

27.08.2022

W miniony weekend Gmina Ostróda świętowała zakończenie żniw. Tegorocznym gospodarzem Gminnego Święta Plonów była miejscowość Samborowo. Podsumowanie całorocznego trudu lokalnych rolników przyciągnęło do Samborowa wielu gości. Gminne Święto Rolników zostało dofinansowane ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy gminnych dożynek oraz zaproszeni goście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac obchodów Święta Plonów. Uroczystego otwarcia Dożynek Gminnych 2022 dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas.

Dożynki Gminy Ostróda 2022 – czyli tradycyjnie, kolorowo, smacznie i wesoło!
obrazek news
Sport

IV Otwarte Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Wójta Gminy Ostróda

27.08.2022

27 sierpnia na hali sportowej w Samborowie aż 75 zawodników wystąpiło w IV Otwartych Mistrzostwach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Wójta Gminy Ostróda. Oprócz lokalnych siłaczy do rywalizacji przystąpili zawodnicy z różnych zakątków naszego kraju, w tym medaliści Mistrzostw Europy czy Pucharu Świata.

 

Wyniki zawodów

IV Otwarte Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Wójta Gminy Ostróda
obrazek news
Inwestycje gminne

Budowa infrastruktury komunalnej

26.08.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas dokonał odbioru zadania inwestycyjnego pn: „Modernizacja przepompowni ścieków P-1 Lubajny przy PTGZZ”.  Wykonawcą w/w zadania było Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlanym ,,Przem-Gri” Sp. z o.o. w Olsztynie, które zostało wyłonione zgodnie z ustawą PZP – tryb podstawowy. Wartość zadania wynosi 1 651 061,14 zł.

Budowa infrastruktury komunalnej
obrazek news
Inwestycje gminne

Wymiana źródła ciepła w świetlicy wiejskiej w Tyrowie

24.08.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie  umowę na dofinansowanie  zadania pn: „Wymiana źródła ciepła w świetlicy wiejskiej w Tyrowie”. Zakres rzeczowy zadania obejmuje zakup i montaż dwóch zewnętrznych pomp ciepła w celu wyeliminowania ogrzewania na paliwo stałe. Łączna wartość zadania – 20.000,00zł, z czego dotacja z WFOŚiGW wynosi 17.000,00zł.

Wymiana źródła ciepła w świetlicy wiejskiej w Tyrowie
obrazek news
Inwestycje gminne

Przebudowa drogi gminnej Reszki - Reszki Kolonia

24.08.2022

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas dokonał odbioru inwestycji pn. "Przebudowa drogi gminnej nr 153089N Reszki - Reszki Kolonia (etap III)". Wykonano około 480 mb jezdni o nawierzchni z masy bitumicznej i szerokości 4,5 mb. Koszt zadania wyniósł 155.000,00zł. z czego 75.000,00zł. to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Wykonawcą robót była firma As-Drog sp. z o.o. z Olsztyna.

Przebudowa drogi gminnej Reszki - Reszki Kolonia
obrazek news
Gmina

Zawiadomienie o zebraniu wiejskim Sołectwa Wałdowo, które odbędzie się 30 sierpnia 2022 r. o godz. 17:00 w związku z z Zarządzeniem Nr 148/2022 Wójta Gminy Ostróda z dnia 22 sierpnia 2022 r. w sprawie zarządzenia przedterminowych wyborów sołtysa sołectwa Wałdowo

23.08.2022
Zawiadomienie o zebraniu wiejskim Sołectwa Wałdowo, które odbędzie się 30 sierpnia 2022 r. o godz. 17:00 w związku z z Zarządzeniem Nr 148/2022 Wójta Gminy Ostróda z dnia 22 sierpnia 2022 r. w sprawie zarządzenia przedterminowych wyborów sołtysa sołectwa Wałdowo
obrazek news
Gmina

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM ANTYSMOGOWY - CIEPŁE MIESZKANIE

22.08.2022
Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
 
Program podobnie jak PP Czyste powietrze składa się z trzech części. Pierwsza skierowana będzie do osób mających dochody do 120 tys. zł rocznie. Takim właścicielom mieszkań przysługiwać będzie podstawowy poziom dotacji w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Z drugiej części programu skorzystać będą mogli właściciele mieszkań, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym – 2342 zł. Bezzwrotna dotacja dla tej grupy wyniesie do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych). Trzecia grupa beneficjentów to właściciele mieszkań, gdzie dochód nie przekracza 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku dotacja będzie najwyższa – do 37,5 tys. zł na lokal (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).
 
Dotacja przeznaczone będą na wymianę pieców węglowych na kondensacyjne kotły gazowe lub kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, na ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła powietrze/woda lub pompę ciepła powietrze/powietrze, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Wsparcie będzie można przeznaczyć także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła) a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dokumentację projektową.
Pełna dokumentacja dostępna na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie/
 
Kontakt w sprawie PP „Ciepłe mieszkanie”:
Henryk Chocian 89 676 07 45
Krzysztof Ruczyński 89 676 07 31
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM ANTYSMOGOWY - CIEPŁE MIESZKANIE
obrazek news
Gmina

Dożynki Gminne w Samborowie - 27 sierpnia 2022 r.

22.08.2022
W ostatnią sobotę sierpnia odbędzie się święto plonów w Gminie Ostróda. Tegorocznym gospodarzem corocznej imprezy będzie miejscowość Samborowo. Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Gminne Święto Plonów rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Samborowie, po której odbędzie się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Podczas imprezy plenerowej będą miały miejsce liczne koncerty i występy m.in. Zespołów Wokalnych z Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Samborowie, Zespołu QEST oraz FISHER.
Przez cały dzień będzie dominował folklor i tradycja. Występy artystyczne zakończą się wieczorem, kiedy to rozpocznie się zabawa taneczna pod gwiazdami. Grupy i zespoły obrzędowe, reprezentujące sołectwa gminy Ostróda wezmą udział w konkursach na najciekawsze stoisko wiejskie oraz najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Podczas Gminnego Święta Plonów w Samborowie nie zabraknie prezentacji dożynkowych tradycji ludowych, stoisk promocyjnych i wystawowych, jak również parku rozrywki i animacji dla dzieci.
Dożynki Gminne w Samborowie - 27 sierpnia 2022 r.
obrazek news
Gmina

Transmisja LII Sesji Rady Gminy Ostróda

19.08.2022
Transmisja LII Sesji Rady Gminy Ostróda
obrazek news
Organizacje pozarządowe - Aktualności

Informacja o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych w roku 2023

19.08.2022

Wójt Gminy Ostróda informuje o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych w roku budżetowym 2023. Termin zgłaszania propozycji upływa 9 września 2022 r.


W związku z rozpoczęciem prac nad projektem „Rocznego Programu Współpracy Gminy Ostróda z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023” zapraszam organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3, ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1327 t.j.) do składania propozycji zadań publicznych, które realizowane będą w 2023 roku.

Informacja o możliwości składania propozycji realizacji zadań publicznych w roku 2023
obrazek news
Gmina

Optymistyczna Gmina 2022

19.08.2022

Podczas corocznej gali „Optymista Roku 2022” organizowanej przez Fundację Jestem Optymistą nasza gmina otrzymała tytuł w kategorii „Optymistyczna Gmina”. Nagrodę odebrał Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. Ponadto tytuł „Optymisty Roku 2022” został przyznany Dyrektor Zachodniomazurskiej Organizacji Turystycznej Marlenie Rogowskiej, a tytuł „Optymistyczne Miasto” trafił do Miasta Iława. Serdecznie gratulujemy

Optymistyczna Gmina 2022
obrazek news
Gmina

XXVIII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” 3-4.09. Lądowisko Gryźliny!

19.08.2022
XXVIII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” 3-4.09. Lądowisko Gryźliny!
zaklad obslugi komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej
zwiazek gmin

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko
rudno

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno
Termomodernizacja obiektów oświatowych

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej