Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich jedna z największych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Liczy dziś prawie 16 tysięcy mieszkańców. Na terenie gminy znajduje się ponad 80 miejscowości połączonych w 40 sołectw.

Obszar gminy jest zróżnicowany krajobrazowo. Występują tu liczne wzniesienia, wśród których najwyższe na całym Pojezierzu Mazurskim – Góra Dylewska 312 m n.p.m. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Sołectwie Stare Jabłonki.

Piękne krajobrazy oraz odpowiednia infrastruktura stwarzają doskonałe warunki do rozwoju inwestycji proturystycznych, czego dowodem sà funkcjonujące na terenie gminy duże obiekty hotelarskie. Doskonałym przykładem jest największy w Polsce Instytut Kosmetyczny, czyli pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie.

Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Czterogwiazdkowy obiekt położony w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów i zabytków połączona z bogatą ofertą licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.

Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Sport

IV Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego - Szyldak 2019

12.04.2019

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Szyldaku odbył się IV Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego – Szyldak 2019. Celem zawodów było propagowanie aktywnego trybu życia oraz popularyzacja tenisa stołowego w środowisku wiejskim.  W zawodach udział wzięło 10 zawodników. 

IV Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego - Szyldak 2019
Gmina

Złote Gody

12.04.2019

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Ostródzie 3 pary małżeńskie z terenu Gminy Ostróda: Państwo Marianna i Józef Graczyk z Idzbarka, Państwo Helena i Jan Pastuszek z Grabina i Państwo Jadwiga i Czesław Różalscy ze Starych Jabłonek zostały odznaczone w imieniu Prezydenta RP medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas. W uroczystości wzięli udział najbliżsi oraz przyjaciele. Były życzenia, gratulacje, upominki.

Złote Gody
Sport

Konferencja prasowa

11.04.2019

Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas wraz z Burmistrzem Miasta Ostróda Zbigniewem Michalakiem uczestniczył w konferencji prasowej w Warszawie w związku z 25 Galą FEN, która odbędzie się 15 czerwca 2019 r. w Ostródzie w Amfiteatrze.

Konferencja prasowa
Oświata

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na 2019 r.

10.04.2019

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Gmina Ostróda otrzymała wsparcie finansowe od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wysokości 24 000 zł  na zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brzydowie – 4 000 zł, Szkole Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego  w  Lipowie – 4 000 zł,  Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie – 12 000 zł i Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie – 4 000 zł.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na 2019 r.
Gmina

Koło Gospodyń Wiejskich Stare Jabłonki

10.04.2019

Koło Gospodyń Wiejskich Stare Jabłonki po raz pierwszy zainicjowało swoją formalną działalność statutową podczas spotkania w remizie strażackiej miejscowej jednostki OSP. Podczas spotkania zadeklarowano chęć współpracy ze społecznością lokalną Sołectwa Stare Jabłonki. Swoją działalność KGW Stare Jabłonki rozpoczęło od inicjatywy sprzątania Sołectwa przy współpracy z OSP Stare Jabłonki oraz mieszkańców.

Koło Gospodyń Wiejskich Stare Jabłonki
Organizacje pozarządowe - Konkursy

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego

09.04.2019
    Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r., poz. 450 z późn. zm.), informujemy, że w dniu 9 kwietnia 2019 r. do Urzędu Gminy Ostróda wpłynęła oferta Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego Foto „OLA” na realizację zadania publicznego pn.: „Udział w międzynarodowym turnieju Cornacchia World Cup w Pordenone” z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego
Gmina

Gminny Konkurs Recytatorski

09.04.2019

W GCK-B Samborowo odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Spotkania z poezją". W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół z terenu Gminy Ostróda. Komisja Konkursowa w składzie: Elżbieta Gałan, Joanna Trzebiatowska i Marta Żeberek oceniając interpretację, estetykę mówienia, dykcję, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny przyznała:

Gminny Konkurs Recytatorski
Sport

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w Halowej Piłce Nożnej Kobiet 2019 - II miejsce LZS Durąg

07.04.2019

W Barczewie odbyły się Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w halowej piłce nożnej kobiet. W zawodach wystartowało 5 drużyn z gmin: Lubawa, Iława, Barczewo, Biskupiec i Ostróda. Reprezentacja Gminy Ostróda zajęła II miejsce, która przez ostatnie trzy lata okazywała się najlepsza w województwie. Mistrzostwo tym razem zdobyły przedstawicielki Gminy Biskupiec, które wyprzedziły naszą drużynę tylko dzięki korzystniejszemu bilansowi bramek.

Mistrzostwa Województwa WMZ LZS w Halowej Piłce Nożnej Kobiet 2019 - II miejsce LZS Durąg
Sport

Gmina Ostróda nagrodzona podczas Gali Sportu 2019

05.04.2019

W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie odbyła się Gala Sportu organizowana przez samorząd województwa. Uroczystość była okazją do podsumowania 2018 roku w sporcie w naszym regionie. Podczas wydarzenia Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas odebrał statuetkę dla Gminy Ostróda za zajęcie III miejsca w  wojewódzkiej klasyfikacji gmin w 2018 roku.

Gmina Ostróda nagrodzona podczas Gali Sportu 2019
OSP

Konkurs „Młodzież zapobiega pożarom”

04.04.2019

W Szkole Podstawowej w Brzydowie odbył sie finał eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. W konkursie wzięło udział 25 dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjum z terenu Gminy Ostróda. Do drugiego etapu eliminacji- części ustnej, przeszło 10 uczniów. Wszyscy uczestnicy wykazali sie duża wiedzą.

Konkurs „Młodzież zapobiega pożarom”
Sport

Gmina Ostróda na I miejscu w Wojewódzkich Igrzyskach Samorządowych Gmin w Ornecie!

30.03.2019

Podobnie jak przed rokiem w Orzyszu,  gmina Ostróda zwycięża Wojewódzkich Halowych Igrzyskach Samorządowych o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego! Tym razem w Ornecie nie było mocnych na zespół dowodzony przez Wójta Bogusława Fijasa. I miejsce zajęła Gmina Ostróda, II miejsce Gmina Iława , a III miejsce Gmina Lubawa. W sumie w zawodach wystartowało osiem gminnych reprezentacji. Nasi zawodnicy spisali się doskonale i zdobyli aż 13 medali (5 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych)!

Gmina Ostróda na I miejscu w Wojewódzkich Igrzyskach Samorządowych Gmin w Ornecie!
Gmina

Samorządowy Dzień Sołtysa

29.03.2019

Blisko 1,5 tys. sołtysów z regionu świętowało Samorządowy Dzień Sołtysa na Warmii i Mazurach. Dzień Sołtysa to coroczne święto, którego główne obchody wyznaczono na 11 marca. Tegoroczne uroczystości, które są okazaniem wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę, odbyły się w Expo Mazury w Ostródzie. Podczas uroczystości Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin wręczył wyróżnienia Sołtysom, angażującym się w aktywizowanie społeczności lokalnych i inicjującym działania wpływające na zachowanie dziedzictwa kulturowego, zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego. Wśród sołtysów z terenu Gminy Ostróda wyróżnieni zostali:

Samorządowy Dzień Sołtysa
Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień

UPRAWIANIE SPORTU MOŻE BYĆ SKUTECZNYM DZIAŁANIEM PROFILAKTYCZNYM

28.03.2019

W Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Ostródzie odbyło się szkolenie organizowane przez Pełnomocnika Wójta Gminy Ostróda ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień pt.: „UPRAWIANIE SPORTU MOŻE BYĆ SKUTECZNYM DZIAŁANIEM PROFILAKTYCZNYM". Szkoleniem zostali objęci wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego z placówek oświatowych z Gminy Ostróda, a także osoby zainteresowane. Główne cele szkolenia:

  • Refleksja nad definicjami profilaktyki : czynniki ryzyka, czynniki chroniące
  • Poznanie poziomów profilaktyki ( skupienie się nad profilaktyką uniwersalną)
  • Uwrażliwienie na skuteczne strategie profilaktyczne
  • zdobycie wiedzy dotyczącej radzenia sobie z emocjami przez sportowców
  • udoskonalenie umiejętności potrzebnych w profesjonalnej profilaktyce – poznanie konkretnych narzędzi do wykorzystania w pracy trenerskiej oraz podczas lekcji wychowania fizycznego.
UPRAWIANIE SPORTU MOŻE BYĆ SKUTECZNYM DZIAŁANIEM PROFILAKTYCZNYM
Gmina

Zachęcamy do udziału w konkursie

27.03.2019

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje ogólnopolski konkurs kulinarny pt. „Bitwa Regionów”,  w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.

Zachęcamy do udziału w konkursie
Sport

Szkolny Klub Sportowy - edycja 2019

27.03.2019

W pięciu szkołach podstawowych na terenie Gminy Ostróda prowadzone są dodatkowe zajęcia dla uczniów danych placówek z zakresu aktywności fizycznej. Zajęcia są realizowane w ramach Programu "Szkolny Klub Sportowy", który jest nadzorowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównymi celami programu jest kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież, promocja zdrowego i aktywnego stylu życia, poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży. Dodatkowe zajęcia odbywają się w Szkołach Podstawowych w Idzbarku, Samborowie, Pietrzwałdzie, Szyldaku i Tyrowie. 

Szkolny Klub Sportowy - edycja 2019

Zakład Obsługi Komunalnej

Zakład Obsługi Komunalnej

Związek Gmin Czyste Środowisko

Związek Gmin Czyste Środowisko

ZUOK Rudno

ZUOK Rudno

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014 Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

System Informacji Przestrzennej

System Informacji Przestrzennej