Uroczystość odsłonięcia kamienia pamiątkowego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Szkoła Podstawowa w Durągu 22.05.2018

21 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu odbyła się uroczystość  odsłonięcia kamienia pamiątkowego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się mszą św. w Kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu.  Nabożeństwo prowadzone przez Proboszcza, Ks. Zbigniewa Błaszkowskiego oraz Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Reszkach, Ks. Witolda Palewskiego, ubarwiły pieśni w wykonaniu chórku szkolnego.  Po mszy św. poczty sztandarowe: uczniów gimnazjum Szkoły Podstawowej w Durągu, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Ostródzie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej,  zapoczątkowały przemarsz na plac apelowy przy szkole, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Po  wprowadzeniu sztandarów, wciągnięciu flagi na maszt i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego,  Dyrektor Szkoły, Pan Rafał Jarema serdecznie  przywitał gości i wygłosił krótkie przemówienie, w którym nawiązał do wydarzeń sprzed stu lat, wprowadzając nas w nastrój zadumy nad tragicznymi losami naszej Ojczyzny i tych, którzy oddali życie walcząc o wolną i niepodległą Polskę. Ponadto zwrócił uwagę, iż 100. rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do tego, by zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym życiu,  bo „patriotyzm to miłość, a miłość to wierność w służbie”.

Następnie delegacja w składzie: Pan Bogusław Fijas - Wójt Gminy Ostróda, Pan Andrzej Wiczkowski - Starosta Ostródzki, Pan Zdzisław Kugler-Sołtys we wsi Durąg i pan Rafał Jarema –Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu, uroczyście odsłoniła kamień pamiątkowy, który został poświęcony przez proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu - ks. Zbigniewa Błaszkowskiego. Po uroczystym wyprowadzeniu sztandarów, głos zabrali: gospodarz uroczystości Wójt Gminy Ostróda - Pan Bogusław Fijas, Starosta Ostródzki - Pan Andrzej Wiczkowski, Pan Andrzej Pęziński, reprezentujący Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Pana Gustawa Marka Brzezina. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny: „NIE ZGINĘŁA- ZMARTWYCHWSTAŁA -MIMO WROGICH BURZ”.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, instytucji współpracujących ze szkołą, Dyrektorzy Placówek Oświatowych Gminy Ostróda, rodzice. Zaproszeni goście otrzymali upominki przygotowane przez uczniów i nauczycieli.