Warsztaty szkoleniowe dla społeczności lokalnych

Gmina 09.03.2010

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Eko- Inicjatywa w Kwidzynie zapraszają na szkolenie  w ramach projektu „Walory przyrodnicze obszarów chronionych -  warsztaty szkoleniowe dla społeczności lokalnych” realizowanego w ramach V Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Celem projektu jest uzyskanie przez uczestników szkolenia wiedzy na temat aktualnych, cennych zasobów przyrodniczych najbliższego terenu (gminy, powiatu) oraz uzyskanie odpowiedzi między innym na pytania:

– Czy są możliwe inwestycje na obszarze chronionym?

– Jak planować inwestycje by nie pogarszały stanu środowiska?

– Czy warto chronić przyrodę i krajobraz?

– Dlaczego i jak chronimy ptaki?

– Jakie są walory parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu i innych form ochrony przyrody?

Dodatkowym celem warsztatów jest stworzenie mapy cennych przyrodniczo zasobów charakterystycznych dla naszego terenu oraz określenie  ich aktualnego stanu i ewentualnych potrzeb związanych z ich ochroną.

Uczestnicy nabiorą też umiejętności z zakresu komunikacji społecznej, dowiedzą się jak skutecznie prezentować swoje opinie i rozwiązywać sytuacje konfliktowe.

Uczestnicy projektu:

- przedstawiciele samorządów, sołtysi, nauczyciele, koła gospodyń wiejskich, księża, harcerze, członkowie organizacji samorządowych i inne osoby, którym zależy na harmonijnym i zrównoważonym rozwoju obszarów objętych projektem

Formy zajęć:

– Trzy cykle szkoleniowe ( I – jednodniowy , II i III – dwudniowe) w postaci zajęć terenowych, spływu kajakowego oraz warsztatów stacjonarnych.

Przewidywana liczba uczestników - 30osób.

Miejsce prowadzenia szkoleń:

– Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie;

– Obszary chronione i inne ciekawe przyrodniczo na terenie powiatu iławskiego i ostródzkiego.

Szkolenia są bezpłatne, uczestnikom zapewniamy pełne wyżywienie i noclegi w czasie zjazdów dwudniowych.

Terminy szkoleń:

I szkolenie-9 kwiecień 2010

II cykl- maj 2010

III cykl- wrzesień 2010

Dokładne terminy zostaną podane uczestnikom do 09.04.2010r. podczas pierwszego szkolenia.

Projekt dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Zgłoszenia prosimy kierować pisemnie na adres:

Jerzwałd 62, 14-233 Jerzwałd

lub drogą telefoniczną bądź elektroniczną:

te./fax (089) 758 85 27

Na państwa zgłoszenia czekamy do dnia 25.03.2010r.