WIZYTA PRZEDSTAWICIELI POLICJI I SANEPID-u W SZKOLE

Szkoła Podstawowa w Lipowie 08.03.2015

We wtorek 24 lutego 2015 r. odwiedzili nas pani Anna Skiba z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostródzie oraz pan Janusz Karczewski z  Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV – VI i gimnazjum oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Prelekcję rozpoczął aspirant pan Janusz Karczewski od prezentacji założeń programu profilaktyczno – edukacyjnego „Zanim będzie za późno”. Program ukazuje zgubne skutki stosowania środków psychoaktywnych, zwanych potocznie DOPALACZAMI. Jego zadaniem jest podniesienie poziomu wiedzy nie tylko wśród uczniów, ale również dorosłych, zwłaszcza rodziców.

Planowane są kolejne spotkania, m.in. właśnie z rodzicami, aby wspomóc ich w rozpoznawaniu symptomów wskazujących na zażywanie środków psychoaktywnych, wskazać możliwości uzyskania pomocy, a także zapoznać ze skutkami prawnymi związanymi z narkotykami.

Na spotkaniu były omawiane różne tematy z zakresu bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa internetowego. Prelegenci wyjaśniali pojęcia „własność intelektualna”, „tajemnica korespondencji”. Pani Anna Skiba poruszała zagadnienia związane z dyskryminacją, wykluczeniem. Pan aspirant informował młodzież o odpowiedzialności karnej czynów przestępczych, takich jak kradzież, pobicie, przemoc. Słuchacze dzielnie wytrzymali do końca spotkania. Gimnazjaliści otrzymali ulotki z informacjami dla rodziców na temat prezentowanego programu. Serdecznie dziękujemy gościom za ciekawą lekcję.

Uczniowie klas „0” - III również gościli POLICJANTÓW tuż przed feriami. Było to spotkanie dotyczące bezpiecznych zabaw zimowych oraz poruszania się po drodze z zachowaniem zasad ruchu drogowego. Ferie minęły bezpiecznie i szybko, ale my nie przestajemy ćwiczyć się w ruchu drogowym. Klasa I dopiero próbuje opuszczać teren szkoły. Mimo barierek przy drodze i kamizelek odblaskowych, było to spore wyzwanie. Na szczęście pierwszaki znają znaki drogowe  śpiewająco. Druga klasa ćwiczyła poruszanie się po terenie szkoły. Szukaliśmy miejsc, w których może być niebezpiecznie – droga wjazdu i wyjazdu pojazdów, parking samochodowy. Drugoklasiści opanowali już sztukę przechodzenia przez jezdnię. Wszyscy znają zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Tylko pamiętajmy, żeby je przestrzegać!