Wyjazd do Haltern w ramach obchodów tygodnia europejskiego i 175 rocznicy istnienia szkoły średniej w Haltern.

Szkoła Podstawowa w Durągu 26.05.2019

175 lecie szkoły średniej w Haltern – od 12 do 18 maja w ramach tygodnia europejskiego świętowano jubileusz  istnienia szkoły. Głównym punktem było święto Europy w Joseph-König Gymnasium w piątek 17 maja od 13.30 do 17.30, prezentacja w Auli w sobotę, 18 maja o 11.00 jak również w sobotę 18   maja duża impreza w hali miejskiej miasta Haltern.

Swoje pozdrowienie dla zaproszonych gości i szkół partnerskich przekazali znamienici goście, m.in. Kierownik referatu oświaty, pan Michael Schweers, burmistrz miasta Haltern, pan Bodo Klimpel, i pani minister Sylvia Löhrmann. Ich przemówienia przeplatane były utworami granami przez orkiestrę nauczycieli i przy wtórach chóru. Wykonano  „ Odę do radości” z 9. Symfonii Ludwika von Beethovena oraz „ Romans Fis-Dur Op. 28 nr 2” Roberta Schumanna.

 

 

Uczniowie należący do koła muzycznego przedstawili krótki program artystyczny bazujący na scenach z musikalu „ Footloose”

Gimnazjum w Haltern jest szkołą europejską, współpracuje z Gimnazjum w Aumale ( Francja), LIinars ( Hiszpania), Durąg, Region Ostródy ( Polska) i z Ermelo w Holandii. Uczniowie i delegacje nauczycieli ze wszystkich czterech miast przybyli podczas tygodnia europejskiego do Haltern. Została założona księga jubileuszowa, która została wydana w tysiącach egzemplarzy.

 Delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu wraz z opiekunami, koordynatorem wymiany Panią Jolantą Sakowicz-Ciesielską i Panią Agnieszką Krzysiak gościli  w Haltern już od 12.05.19r. i wzięli udział w europejskim projekcie oraz obchodach jubileuszowych. Do naszej grupy dołączyli również uczniowie z innych szkół Gminy Ostróda ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku, w Zwierzewie a także ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie i Zespołu Szkół Salezjańskich. Pobyt zaplanowany został do 18 maja 2019r.

 Uczniowie oprócz obchodów jubileuszowych i związanym z tym projektem, prezentacją swojego dorobku wieloletniej współpracy , bo już dwudziestoletniego okresu wymiany,  zwiedzili miasto Münster, wspólnie z kolegami z Niemiec spędzili czas w parku rozrywki oraz poznali dzień powszedni swoich partnerów w ich szkole i w domu. Do wspólnego programu dołączyli również dyrektorzy szkół partnerskich i zaproszeni zasłużeni dla wymiany goście.

 Dyrektor naszej szkoły Pan Rafał Jarema podobnie jak  koledzy z  Hiszpanii i Holandii prezentował nasz kraj i szkołę w Durągu.  Wspólny program przewidywał przejażdżkę po jeziorze Stausee, wizytę u burmistrza miasta Haltern i przejażdżkę po okolicy – krainie Münsterland zabytkowym autokarem z lat pięćdziesiątych.

Były też wspólne śpiewy w międzynarodowym gronie przy akompaniamencie gitary oraz rozegrane zostały mecze partnerskie.

 

Nasz wyjazd miał miejsce dzięki wsparciu finansowym Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży z siedzibą w Warszawie, wkładom własnym uczestników spotkania oraz Szkoły Podstawowej w Durągu.