XII Mazurski Dzień Ziemniaka w Kraplewie

Gmina 29.09.2019

Koncerty, targi, kiermasze oraz ziemniaki na sto sposobów. To wszystko było  w niedzielę w Kraplewie, można było smakować i próbować. Gotowanie „na żywo”, koncerty, degustacje potraw z ziemniaków i kiermasz lokalnej żywności - to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć podczas XII edycji Mazurskiego Dnia Ziemniaka, która została wpisana w wieloletni Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Atrakcją tego niedzielnego popołudnia był występ Zespołu LOMBARD. Ponadto w tym roku wydarzeniem towarzyszącym były Targi Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego.

Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Bogdan Bartnicki, Członek Zarządu Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie Jan Rećko oraz Prezes Stowarzyszenia Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich Sylwia Wyszyńska. Przez cały niedzielny dzień na terenie Dworu w Kraplewie królował ziemniak oraz wszystko to, co można z niego zrobić. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców i gości, którzy jak sami przyznawali bawili się znakomicie. W programie znalazły się występy zespołów z Gminnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Samborowie oraz Zespołu Ludowego Mozaika z Miłomłyna. Atrakcją tego niedzielnego popołudnia był koncert Zespołu LOMBARD.  Legenda polskiej muzyki pop-rockowej!!! Zespół Lombard nagrał kilkanaście płyt sprzedanych w nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Przez ostatnich 20 lat wystąpił na najważniejszych festiwalach i imprezach w Polsce przed kilku milionową publicznością.

Głównym punktem imprezy był konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaków o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego oraz o Złotą Tarkę Wójta Gminy Ostróda. Jurorzy po burzliwych obradach przyznali następujące miejsca:

I miejsce Sołectwo Naprom
II miejsce Sołectwo Grabin
III miejsce Sołectwo Durąg

W ramach targów organizacji pozarządowych Powiatu Ostródzkiego odbył się konkurs na najciekawsze stoisko organizacji pozarządowej. I miejsce wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich w Brzydowie, II miejsce Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne MOZAIKA, zaś III Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy i zapraszamy za rok!