Dwór w Lubajnych odzyska dawny blask

Gmina 26.05.2023

W Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Luba” i radną Gminy Ostróda Annę Lewandowską, podczas którego zaprezentowana została przedprojektowa koncepcja odbudowy tutejszego dworu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie (KOWR): dyrektor Grzegorz Kierozalski, kierownik działu inwestycji i remontów w KOWR Małgorzata Trzcińska i starszy specjalista KOWR Barbara Danielewicz.Gminę Ostróda reprezentowali Wójt Bogusław Fijas i Pełnomocnik Wójta ds. Dziedzictwa Kulturowego Wiesław Skrobot.

Prace nad koncepcją poprzedzone były szczegółową kwerendą archiwalną i konserwatorskimi badaniami architektonicznymi. Działania te zostały sfinansowane przez Oddział KOWR w Olsztynie. Obecnie trwają konsultacje służące stworzeniu programu funkcjonalno-użytkowego. Dwór wraz z otoczeniem parkowym będzie służył społeczności lokalnej, jak też celom reprezentacyjnym i edukacyjnym, z wykorzystaniem potencjałów błękitno-zielonej infrastruktury doliny Drwęcy. Odtworzenie dworu w Lubajnych i włączenie go do życia społeczno-gospodarczego gminy Ostróda będzie strategicznym przedsięwzięciem o znaczeniu regionalnym.