Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi. Optymizm i nadzieja

Gmina 12.05.2025
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 8-10 maja br. odbywał się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi: https://www.gov.pl/web/EKOiRW2025 Tematyka Kongresu była niezwykle bogata i wszechstronna. Debaty prowadzono w sposób bardzo zrównoważony. Wypowiedzi zarówno polityków, jak też praktyków i naukowców, były konstruktywne. Wart podkreślenia jest ich wspólny mianownik – wszyscy mocno akcentowali konieczność aktywizowania oddolnych ruchów kształtowania procesów odnowy i rozwoju wsi, od poziomu sołectw począwszy. Bardzo ciekawa była debata poświęcona idei Polskiego Parlamentu Wiejskiego, jak też panel dyskusyjny poświęcony roli Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi. Bardzo wyraźnie wybrzmiały głosy domagające się upodmiotowienia sołectw jako osób prawnych. Wśród tematów innych paneli nie zabrakło problematyki roli kobiet na wsi i warsztatów poświęconych przyszłości wiejskiej młodzieży. Poznański Kongres był doskonale zorganizowany. Towarzyszyły mu targi regionalne, na których prezentowały się gminy z wszystkich zakątków Polski, prezentując folklor, swoje wyroby i atrakcje turystyczne.

 

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie: https://muzeum-szreniawa.pl/ O bezpieczny i darmowy dojazd specjalnym kongresowym pociągiem zadbały Koleje Wielkopolskie.
Wśród imprez towarzyszących głównemu nurtowi Kongresu odbywały się inne, ważne dla problematyki odnowy i rozwoju wsi konferencje. Do udziału jednej z nich, „Dziedzictwo i tożsamość. Czerpiąc ze źródeł – Najlepsze Przykłady” - jako jedna z czterech osób z Polski - został zaproszony Pełnomocnik Wójta Gminy Ostróda ds. Dziedzictwa Kulturowego: https://www.gov.pl/.../konferencja-czerpiac-ze-zrodel...
 
Pełnomocnik przedstawił problematykę Ekomuzeum doliny rzeki Gizeli. Projekt tego przedsięwzięcia jest przedmiotem działań w Gminie Ostróda od kilku lat, między innymi przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie: https://www.gminaostroda.pl/ekomuzeum-doliny-rzeki-gizeli...
 
Koncepcja Ekomuzeum doliny rzeki Gizeli wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi na ręce Pełnomocnika złożył zaproszenie dla Gminy Ostróda do Sieci Najciekawszych Wsi. W niedługim czasie zostaną w tej sprawie podjęte rozmowy. Aktywnościami naszej gminy opartymi na dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym zainteresowali się także przedstawiciele Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Podjęte zostaną rozmowy na temat wspólnego projektu mającego na celu wypracowanie innowacyjnych instrumentów rozwoju terenów wiejskich.