Gmina Ostróda to leżąca na Mazurach Zachodnich, jedna z największych gmin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, malowniczo położona wśród licznych jezior, rzek i kanałów, zatopiona wśród wspaniałych kompleksów leśnych. Większa część gminy leży w dorzeczu Drwęcy i jej dopływów. Na tym terenie turysta odnajdzie m.in. jeden z 7 cudów Polski, czyli Kanał Elbląski ze Śluzą Mała Ruś, mający swój początek w Starych Jabłonkach. Gmina Ostróda zaliczana jest do najczystszych zakątków Polski, które sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, a usytuowane na terenie gminy obiekty dziedzictwa kulturowego zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

Na terenie gminy Ostróda wśród pięknych krajobrazów funkcjonują duże obiekty hotelarskie. U podnóża najwyższego wzniesienia Pojezierza Mazurskiego, czyli Góry Dylewskiej  312 m.n.p.m. znajduje się największy w Polsce Instytut Kosmetyczny - Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. Pięciogwiazdkowy obiekt w połączeniu ze szczególnymi walorami Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich z każdym rokiem przyciąga na teren gminy coraz większą liczbę spragnionych wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku turystów. Atrakcji dopełniają wieża widokowa, liczne rezerwaty przyrody oraz ścieżki ekologiczne i edukacyjne.

Po sporą dawkę  relaksu można także udać się do czterogwiazdkowego  Hotelu Anders położonego w znanym kurorcie letnim, Stare Jabłonki na szlaku wodnym Kanału Elbląskiego. Hotel mieści się nad brzegiem Jeziora Szeląg Mały, w otoczeniu majestatycznych lasów, na granicy rezerwatu Sosny Taborskiej. Malownicza sceneria, las, woda, świeże powietrze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów preferujących czynny wypoczynek na terenie Gminy Ostróda wyznaczone zostały cieszące się dużym zainteresowaniem szlaki rowerowe i piesze o łącznej długości ponad 200km. Każdy z nich jest inny, a możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów połączona z bogatą ofertą  licznych gospodarstw agroturystycznych z pewnością dopełnia ofertę turystyczną gminy.  Podróżując rowerem i nie tylko podziwiać można znajdujące się na terenie gminy Ostróda liczne zabytki.

Wspaniałą okazją do wypróbowania swoich sił oraz aktywnego wypoczynku w gronie znajomych i przyjaciół są organizowane od lat na terenie Gminy Ostróda imprezy promocyjno-rekreacyjne. Wydarzeniem, podczas którego można w pełni dostrzec piękno gminy Ostróda, jest organizowany rokrocznie u podnóży Wzgórz Dylewskich Rajd Rowerowy „Dylewska Góra”, który z roku na rok skupia na swoim starcie coraz większe grono cyklistów. Jego trasa wiedzie oznakowanymi szlakami rowerowymi wśród malowniczych krajobrazów, przez miejscowości, które zachowały dawny charakter. Uczestnicy mogą zobaczyć wiele ciekawych domów o typowej mazurskiej architekturze, jak również inne zabytki wpisujące się w krajobraz. Obecnie jest to największa impreza rowerowa regionu ostródzkiego.

Ponadto dużym zainteresowanie ze strony mieszkańców i turystów cieszy się Mazurski Dzień Ziemniaka w Kraplewie. To miejsce spotkań znawców oraz miłośników kuchni regionalnej, promującej naturalną i tradycyjna żywność. Mazurski Dzień Ziemniaka to przede wszystkim zmagania kucharzy na świeżym powietrzu, koncerty, kiermasz wyrobów rękodzieła i produktów regionalnych.

Gmina Ostróda zimą? Czemu nie! Przecież Wzgórza Dylewskie bajkowo wyglądają również w szacie śnieżnej, która ze względu na mikroklimat trwa tutaj dłużej niż w innych miejscach Mazur Zachodnich. Miłośnicy nart biegowych znajdą tu doskonałe warunki - tak klimatyczne, jak i terenowe. Dużą renomę zyskał Zimowy Narciarski Bieg Sasinów organizowany co roku na przełomie stycznia i lutego. Do wyboru jest wiele atrakcji m.in. kuligi, które są nieodłącznym elementem zimowej scenerii tutejszych malowniczych ścieżek leśnych. Po zimowych szaleństwach warto odprężyć się w SPA, a tych na terenie Gminy Ostróda nie brakuje. Wspaniale położone, otulone lasami i wolne od gwaru współczesnego świata są idealnym miejsce na relaks.

 

Gminę Ostróda warto odwiedzić niezależnie od pory roku.

ZAPRASZAMY!