Uczniowie z Szyldaka i Pietrzwałdu w finale Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej!

Oświata 20.03.2023

15 marca 2023r. odbył się II etap XXVIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej. Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod tytułem „Drzewo nie umiera nigdy”. Na II etap konkursu stawiło  się 124 uczniów z 31 szkół z terenu 12 gmin okalających Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, z województwa warmińsko – mazurskiego i pomorskiego.

Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przyrody i ochrony środowiska, wiedzą na temat cyklu życia drzewa i jego roli w ekosystemie leśnym, znajomością 11 gatunków drzew i 14 gatunków  organizmów związanych bezpośrednio z obecnością drzew. Dodatkowo musieli znać przyrodę i zabytki kulturowe Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.

Najlepiej ze wszystkich szkół test rozwiązali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku, którzy zdobyli 159 punktów. Drużynę stanowili: Izabela Glica, Amelia Chodań, Oliwia Motylska, Laura Żyłka. Zawodników przygotował do konkursu nauczyciel biologii Janusz Wierciński. Do finału zakwalifikowali się też uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzwałdzie w składzie: Krzysztof Kołodziejczyk, Zofia Szymańska, Adam Twardy, Maciej Pawszyk. Tą grupę uczniów przygotowała Pani Katarzyna Wiszniewska.

18 maja 2023 roku na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich odbędzie się finał konkursu – trzymamy kciuki!