20-lecie funkcjonowania samorządu gminnego

Gmina 05.06.2010

28 maja 2010 roku z okazji 20-lecia Samorządu Gminy Ostróda odbyła się gala, celebrująca 20-lecie funkcjonowania niezależnego samorządu gminnego. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. NPNMP w Ostródzie. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku.

Licznie zebrani goście od lat współpracujący z Samorządem Gminy Ostróda mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu chóru „Collegium vocale” oraz wykładów, przedstawiających dzieje Gminy Ostróda w latach 1945-2010. Kolejnym punktem programu był pokaz specjalnie przygotowanego na tą okazję filmu, traktującego o dokonaniach Samorządu Gminy Ostróda, poczynając od 1990 roku. Następnie Wójt Gminy Ostróda wręczył medale okolicznościowe i podziękowania dla wszystkich osób zasłużonych, które przyczyniły się do rozwoju Gminy Ostróda na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Warto przypomnieć,
że w pierwszych wyborach samorządowych w Gminie Ostróda  udział wzięło 3978 wyborców tj. 40,5% uprawnionych do głosowania. Wyborcy spośród 94 kandydatów zgłoszonych w 22 okręgach wyborczych wybrali 22 radnych. Rada Gminy została wybrana 27 maja 1990r. Na jej czele stanął jako Przewodniczący Rady  Bogdan Bartnicki, którego w następnej kadencji zastąpił Tadeusz Steigert, następnie Henryk Gajewski, a od 2002 roku stanowisko Przewodniczącego piastuje Roman Nowakowski. Mijające kadencje Rady Gminy w Ostródzie upływały pod znakiem realizacji wielu zadań z dziedziny ochrony środowiska, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej oraz przekształceń  w sferze gminnej oświaty . Na przestrzeni lat na terenie gminy powstało oraz dynamicznie rozwijało się wiele przedsiębiorstw, dających nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy. 11 czerwca 1990 Rada Gminy wybrała na stanowisko Wójta Jana Antochowskiego, który piastował to stanowisko do 1998 roku. W dniu 10 listopada 1998 roku na stanowisko Wójta Gminy Ostróda wybrano  Gustawa Marka Brzezina, który wybrany na drugą kadencje, po raz pierwszy  w wyborach bezpośrednich,  pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego.  Zaangażowanie władz gminnych było nie raz doceniane. W 1996 roku ówczesny Wójt Gminy Jan Antochowski został wyróżniony tytułem „Wójt Roku”. W trakcie  piastowania stanowiska Wójta Gminy przez Gustawa Marka Brzezina gmina została wyróżniona w 2007 roku tytułem ,,Gmina Przyjazna Przedsiębiorczości” a w 2010 uzyskała tytuł „Euro Gmina” w kategorii Infrastruktura, jak również „Anioł Ekologii” za realizację, znaczących inwestycji służących ochronie środowiska.
Wszystkie decyzje i działania podejmowane przez Samorząd Gminy Ostróda ukierunkowane były na optymalny i wszechstronny rozwój gminy oraz jak najlepszą, sprawną realizację zadań własnych.

Na  ręce Wójta Gminy Ostróda przedstawiciele różnych firm i instytucji złożyli gratulacje, które udostępniamy poniżej w postaci zeskanowanych dokumentów: