obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Święto Szkoły i szkolny konkurs historyczny „Z ŻOŁNIERZEM POLSKIM W TLE”

24.05.2024

                W piątek 24 maja 2024 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Podczas przygotowanego przez chórek szkolny i uczniów klasy 3 montażu słowno-muzycznego oddaliśmy hołd żołnierzom polskim, którzy na przestrzeni wieków walczyli i ginęli, żebyśmy my mogli dzisiaj żyć w wolnej ojczyźnie.

Tego dnia odbyła się również kolejna edycja szkolnego konkursu historycznego  „Z ŻOŁNIERZEM POLSKIM W TLE”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-8, a jego tematyka obejmowała historię Polski oraz dzieje oręża polskiego. Wzięły w nim udział  trzyosobowe drużyny, po jednej z każdej klasy. Konkurs przebiegał w dwóch etapach:   etap I – grupowy, etap II – indywidualny.

                                            W pierwszym etapie zwyciężyły następujące drużyny:

I miejsce-klasa VIII ;

II miejsce –klasa VI ;

 

etap indywidualny wygrali:

I miejsce – Alicja Milewska

II miejsce – Oliwier Pyza

III miejsce – Bartosz Rogoziński.

Święto Szkoły i szkolny konkurs historyczny „Z ŻOŁNIERZEM POLSKIM W TLE”
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną

23.05.2024

 Uczniowie klas IV-VIII brali udział w zajęciach  z okazji Dnia Wody zorganizowanych przez  Polską Akcję Humanitarną.

Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Dzień Pszczół

20.05.2024

20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół. Z tej okazji przeprowadzono  zajęcia pod hasłem ,,Dlaczego pszczoły są ważne.”Uczniowie obejrzeli prezentację i film o życiu pszczół,następnie samodzielnie tworzyli prace, uwzględniając poznane  ciekawostki o tych pracowitych owadach i rozwiązywali quizy. Lekcja przyczyniła się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i dla człowieka.

Dzień Pszczół
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

ŚWIĘTA MAJOWE

29.04.2024

               Z okazji Świąt Majowych uczniowie klas trzeciej i siódmej  wraz z chórkiem szkolnym przygotowali aranżację słowno – muzyczną, przedstawiającą m. in. historię i znaczenie naszej biało – czerwonej flagi narodowej  oraz genezę powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji – Konstytucji 3 Maja. Była to okazja do zaprezentowania właściwych postaw patriotycznych oraz należnego uhonorowania świąt narodowych. Apel zakończyło wspólne układanie flagi i pamiątkowe zdjęcie.

ŚWIĘTA MAJOWE
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”

28.04.2024

 W Szkole Podstawowej w Szyldaku odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Szyldaku i Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. W konkursie brali udział   uczniowie klas IV- VI z 9 szkół  naszej gminy. Szkołę w Durągu reprezentowali:

Jakub Rokicki kl. IV

Bartosz Rokicki kl. VI

Błażej Iwański kl. VI

Uczniowie jako drużyna rozwiązywali różne zadania o tematyce leśnej: rola lasu, jego mieszkańcy, budowa warstwowa lasu, gatunki drzew, tropy i ślady zwierząt. Za każde zadania były przyznawane punkty. W klasyfikacji końcowej nasza drużyna zajęła V miejsce.

 Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy!

Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Obchody Dnia Ziemi

28.04.2024

 Światowy Dzień Ziemi to najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie,którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzono szereg działań ekologicznych. Zaczęliśmy od sprzątania swojej miejscowości,zwracając uwagę na segregację odpadów. W klasach przeprowadzono pogadanki, które miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat ochrony środowiska,w którym żyjemy. Uczniowie młodszych klas wykonywali prace plastyczne ukazujące Ziemię, klasy starsze rywalizowały w quizach z wiadomości o naszej planecie.  Dzieci z klasy I i II wierszem i piosenką podczas szkolnego apelu przybliżyły wszystkim, jak ważna jest troska  o  Ziemię, nie tylko  22 kwietnia, ale każdego dnia.

Obchody Dnia Ziemi
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Akcja „Żonkile”

21.04.2024

               19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, której celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim oraz złożenie hołdu ofiarom Holokaustu.

Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji, której symbolem są właśnie żonkile, kwiaty oznaczające pamięć, szacunek i nadzieję. Uczniowie dla uczczenia pamięci poległych powstańców wykonali żonkile z papieru i wysłuchali informacji na temat powstania w getcie warszawskim.

Akcja „Żonkile”
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Wiosenne sprzątanie Warmii i Mazur

21.04.2024

Społeczność naszej szkoły licznie przystąpiła do wiosennego sprzątania swojej miejscowości. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja ma na celu również pokazanie uczniom,że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

Uczniowie klas 0-VIII zaopatrzeni w  kolorowe worki do segregacji,po raz kolejny przystąpili do akcji ekologicznej. Klasy 0-III wraz z opiekunami sprzątali teren wokół szkoły,natomiast  starsi uczniowie udali się w różne miejsca Durąga,nie zapominając o terenie wokół naszej rzeczki Dylewki. Akcja przebiegła sprawnie,a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia,że należy dbać o swoje środowisko i czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie.

Wiosenne sprzątanie Warmii i Mazur
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Konkurs Wiedzy o Gminie Ostróda

21.04.2024

18 kwietnia w Świetlicy  Wiejskiej w Pietrzwałdzie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Ostróda ,,Szlakiem Drwęcy”pod patronatem Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy V-VI i VII- VIII. Uczestnicy pisali test, w którym musieli wykazać się  wiedzą o swojej gminie, a także rzece Drwęcy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice  w dwóch kategoriach

 klasy V-VI:

Lena Kugler

Zofia Spychała

Antonina Stanisławska

 

klasy VII-VIII:

Weronika Spychała

Magdalena Car

Alicja Milewska

Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Uczennice wykazały się ogromną wiedzą i otrzymały  dyplomy za udział.

Gratulujemy i cieszymy się z pogłębiania wiedzy o swoim regionie!

Konkurs Wiedzy o Gminie Ostróda
obrazek news
Szkoła Podstawowa w Durągu

Wycieczka do Gdańska

12.04.2024

W środę 10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 4-8 mieli okazję poszerzyć wiedzę o polskiej historii współczesnej poprzez zwiedzanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wysłuchali oni  opowieści o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o jej przyczynie i skutkach, o ofiarach i sprawcach. Poznali życie zwykłych ludzi dotkniętych wojną, a także jej bohaterów – często zapomnianych i zepchniętych na margines historii.

Po tej emocjonującej lekcji historii, uczestnicy wycieczki udali się na posiłek do pobliskich restauracji, a następnie, już najedzeni, mogli podziwiać uroki Gdańskiej Starówki.

Był to bardzo intensywny i aktywny dzień. Mamy nadzieję, że ten krótki wgląd w tragiczny los Polski i świata wzbudził w naszych uczniach refleksję oraz świadomość tego, jak ważne jest docenianie tego co mamy.

Wycieczka do Gdańska