Gminna Konferencja Ekologiczna
31.05.2024W Zespole Szkół w Samborowie odbyła się Gmina Konferencji Ekologiczna,która była podsumowaniem działań proekologicznych przeprowadzonych w szkołach gminnych:
• Konkurs Ekologiczny
• Konkurs fotograficzny „Niech świat nasz się zazieleni…”
• Konkurs na Lapbook
• Pomiary poziomu hałasu, promieniowania UV, natężenia światła i poziomu tlenu w Gminie Ostróda. Przeprowadzone konkursy oraz badania zawartości tlenu w powietrzu, właściwego oświetlenia stanowisk pracy i poziomu hałasu miały na celu ocenę ich wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie – zdrowie psychiczne i fizyczne, efektywność pracy umysłowej, samopoczucie. Nasi uczniowie również włączyli się do udziału w konferencji,wykonując pomiary,plakat, przystąpili do konkursu fotograficznego i brali udział w konkursie Wiedzy Ekologicznej. Dziękujemy za wkład pracy zaangażowanym uczniom:
1. Antonina Stanisławska-konkurs fotograficzny
2. Kinga Falba-konkurs fotograficzny
3. Weronika Spychała -Konkurs wiedzy i konkurs fotograficzny
4. Magdalena Car-konkurs fotograficzny i konkurs wiedzy
5. Alicja Milewska-konkurs wiedzy
6. Lena Szudzińska -plakat
7.Lena Kugler -plakat
8.Marek Raduszewski-pomiary
Święto Szkoły i szkolny konkurs historyczny „Z ŻOŁNIERZEM POLSKIM W TLE”
24.05.2024W piątek 24 maja 2024 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Podczas przygotowanego przez chórek szkolny i uczniów klasy 3 montażu słowno-muzycznego oddaliśmy hołd żołnierzom polskim, którzy na przestrzeni wieków walczyli i ginęli, żebyśmy my mogli dzisiaj żyć w wolnej ojczyźnie.
Tego dnia odbyła się również kolejna edycja szkolnego konkursu historycznego „Z ŻOŁNIERZEM POLSKIM W TLE”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-8, a jego tematyka obejmowała historię Polski oraz dzieje oręża polskiego. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny, po jednej z każdej klasy. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: etap I – grupowy, etap II – indywidualny.
W pierwszym etapie zwyciężyły następujące drużyny:
I miejsce-klasa VIII ;
II miejsce –klasa VI ;
etap indywidualny wygrali:
I miejsce – Alicja Milewska
II miejsce – Oliwier Pyza
III miejsce – Bartosz Rogoziński.
Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną
23.05.2024 Uczniowie klas IV-VIII brali udział w zajęciach z okazji Dnia Wody zorganizowanych przez Polską Akcję Humanitarną.
Dzień Pszczół
20.05.202420 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pszczół. Z tej okazji przeprowadzono zajęcia pod hasłem ,,Dlaczego pszczoły są ważne.”Uczniowie obejrzeli prezentację i film o życiu pszczół,następnie samodzielnie tworzyli prace, uwzględniając poznane ciekawostki o tych pracowitych owadach i rozwiązywali quizy. Lekcja przyczyniła się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i dla człowieka.
ŚWIĘTA MAJOWE
29.04.2024Z okazji Świąt Majowych uczniowie klas trzeciej i siódmej wraz z chórkiem szkolnym przygotowali aranżację słowno – muzyczną, przedstawiającą m. in. historię i znaczenie naszej biało – czerwonej flagi narodowej oraz genezę powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji – Konstytucji 3 Maja. Była to okazja do zaprezentowania właściwych postaw patriotycznych oraz należnego uhonorowania świąt narodowych. Apel zakończyło wspólne układanie flagi i pamiątkowe zdjęcie.
Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”
28.04.2024 W Szkole Podstawowej w Szyldaku odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Szyldaku i Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. W konkursie brali udział uczniowie klas IV- VI z 9 szkół naszej gminy. Szkołę w Durągu reprezentowali:
Jakub Rokicki kl. IV
Bartosz Rokicki kl. VI
Błażej Iwański kl. VI
Uczniowie jako drużyna rozwiązywali różne zadania o tematyce leśnej: rola lasu, jego mieszkańcy, budowa warstwowa lasu, gatunki drzew, tropy i ślady zwierząt. Za każde zadania były przyznawane punkty. W klasyfikacji końcowej nasza drużyna zajęła V miejsce.
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy!
Obchody Dnia Ziemi
28.04.2024 Światowy Dzień Ziemi to najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie,którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzono szereg działań ekologicznych. Zaczęliśmy od sprzątania swojej miejscowości,zwracając uwagę na segregację odpadów. W klasach przeprowadzono pogadanki, które miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat ochrony środowiska,w którym żyjemy. Uczniowie młodszych klas wykonywali prace plastyczne ukazujące Ziemię, klasy starsze rywalizowały w quizach z wiadomości o naszej planecie. Dzieci z klasy I i II wierszem i piosenką podczas szkolnego apelu przybliżyły wszystkim, jak ważna jest troska o Ziemię, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia.
Akcja „Żonkile”
21.04.202419 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, której celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim oraz złożenie hołdu ofiarom Holokaustu.
Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji, której symbolem są właśnie żonkile, kwiaty oznaczające pamięć, szacunek i nadzieję. Uczniowie dla uczczenia pamięci poległych powstańców wykonali żonkile z papieru i wysłuchali informacji na temat powstania w getcie warszawskim.
Wiosenne sprzątanie Warmii i Mazur
21.04.2024Społeczność naszej szkoły licznie przystąpiła do wiosennego sprzątania swojej miejscowości. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja ma na celu również pokazanie uczniom,że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest nie tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
Uczniowie klas 0-VIII zaopatrzeni w kolorowe worki do segregacji,po raz kolejny przystąpili do akcji ekologicznej. Klasy 0-III wraz z opiekunami sprzątali teren wokół szkoły,natomiast starsi uczniowie udali się w różne miejsca Durąga,nie zapominając o terenie wokół naszej rzeczki Dylewki. Akcja przebiegła sprawnie,a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia,że należy dbać o swoje środowisko i czystość otoczenia. Opiekunowie akcji dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie.