Przekazanie Szatandaru Olsztyńskiego Środowiska Synów Pułku

Szkoła Podstawowa w Durągu 09.11.2023

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz przekazania do Szkolnej Izby Pamięci Sztandaru Olsztyńskiego Środowiska Synów Pułku

9 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu miała miejsce wyjątkowa uroczystość, podczas której uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości oraz moment pożegnania Sztandaru Olsztyńskiego Środowiska Synów Pułku, powierzonego pod opiekę naszej szkole. Chwila ta miała szczególne znaczenie dla nas wszystkich, ponieważ połączyła nas z historią, tradycją i wartościami, które kształtują naszą tożsamość narodową.
Olsztyńskie środowisko zrzeszające kombatantów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę na wielu frontach II wojny światowej, straciło swojego ostatniego syna. Związek został rozwiązany w 2021 r. Intencją mł. chor. w stanie spoczynku Pana Andrzeja Kołodziejskiego- Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Ostródzie było to, by sztandar spoczął w naszej szkole.
W uroczystości udział wziął tymczasowy poczet sztandarowy Olsztyńskiego Środowiska Synów Pułku w składzie: p. Krystyna Szymkowicz (sztandarowy)- córka por. Kazimierza Rucińskiego- syna pułku w asyście p. Jerzego Chrabonszcz- członka Związku Sybiraków koło w Ostródzie oraz st. chor. sztab. Wojciecha Sobotki – ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Ostródzie.

W tym bardzo ważnym dla całej naszej społeczności szkolnej momencie towarzyszyli nam zaproszeni goście: p. Bogusław Fijas- Wójt Gminy Ostróda, p. Grzegorz Kastrau – zastępca Wójta Gminy Ostróda, p. Ewa Malinowska –kierownik Referatu Oświaty Gminy Ostróda, dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Ostróda, przedstawiciele 2 Batalionu Czołgów w Ostródzie - por. Łukasz Czajkowski, st.chor.sztab. Grzegorz Bagiński, mł.chor. Grzegorz Kuzyk, major w st.spoczynku Ryszard Nowicki - Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego koło nr 5 w Ostródzie,  st.chor.sztab.rez. Czesław Rzepka oraz  mł.chor.rez. Mieczysław Głażewski - ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koło 37 w Ostródzie, Leszek Rochowicz- Prezes ZUOK Rudno,  Jolanta Dakowska - radna powiatu Ostróda oraz Warmińsko-Mazurski Lider Wolontariatu, Arkadiusz Łopatowski - Prezes Oddziału ZNP Gminy Ostróda, Rada Rodziców. Dziękujemy za udział w uroczystości!