Dożynki Powiatowe 2010 w miejscowości Turznica

Gmina 21.09.2010

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki.
Tegoroczne obchody Święta Plonów
odbyły się 18 września 2010 roku
w miejscowości Turznica.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, którą odprawił Ksiądz Biskup Jacek Jezierski, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy powiatowych dożynek oraz zaproszeni goście przeszli w korowodzie dożynkowym przy dźwiękach orkiestry dętej na plac obchodów Święta Plonów. Uroczystego otwarcia Dożynek Powiatowych 2010 dokonał  Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin wraz z Starostą Ostródzkim Włodzimierzem Brodiukiem. Zgodnie z wielowiekową tradycją na ręce Pana Wójta i Pana Starosty złożony został bochen chleba przez Starostów Dożynkowych, którymi byli Pani Iwona Pieńkosz i Pan Marian Jurkiewicz. Następnie Wójt Gminy Ostróda i Starosta Ostródzki dokonali uroczystego wręczenia rolnikom honorowych odznaczeń Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”.  Zgodnie z tradycją przekazali chlebki dożynkowe upieczone z tegorocznych zbóż Wójtom i Sołtysom z terenu powiatu ostródzkiego, aby zostały one podzielone wśród mieszkańców  sprawiedliwie, by wystarczyło ich przez cały rok. W części artystycznej, która w tym roku miała bardzo bogaty program artystyczny zebrani goście i uczestnicy dożynek mogli zobaczyć programy artystyczne wykonane przez przedstawicieli gmin z powiatu ostródzkiego. Podczas występów komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec z terenu Gminy Ostróda. Jury przyznało pierwsze miejsce dla wieńca z miejscowości Turznica, drugie miejsce zajął wieniec z miejscowości Samborowo, trzecie exeqwo Kajkowo i Idzbark. Rozstrzygnięto także konkursy „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, „Czysta i piękna zagroda” i „Najciekawsze stoisko gminne”. W tym roku nie zabrakło również konkurencji sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowanie zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Szczególnie widowiskowe okazały się zawody STRONGMAN, których zwycięzcą okazał się Artur Wiśniewski z miejscowości Wirwajdy. Spośród różnorodnego programu sportowo-rekreacyjnego każdy mógł wybrać coś dla siebie. Doniosłym wydarzeniem Święta Plonów było rozstrzygnięcie konkursu „Estetyczna Wieś”. Pierwsze miejsce w tym roku zostało przyznane miejscowości Durąg. Na placu obchodów dożynek  nie zabrakło również atrakcji dla dzieci takich jak: trampolina, czy możliwość przejażdżki kucykiem, jak również stoisk promocyjnych i wystawowych. Specjalnie dla młodzieży wystąpił zespół „DRIFT”. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych przy utworach w wykonaniu zespołu muzycznego „Jolka Band”.