II Mazurski Dzień Ziemniaka

Gmina 14.10.2009

10 października 2009 roku o godz. 12:00 rozpoczęły się uroczyste obchody II Mazurskiego Dnia Ziemniaka. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin, Dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego Igor Hutnikiewicz, Przewodniczący Rady Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Grzegorz Russak, Dyrektor Generalny Acus Caterina Lucyna Sołtanowicz oraz Rajmund Bruski Dyrektor Hodowli Roślin w Szyldaku.

 

Przez cały sobotni dzień na terenie Dworu w Kraplewie królował ziemniak oraz wszystko to, co można z niego zrobić. O godzinie 12:30 rozpoczęła się konferencja popularno – naukowa, podczas której naukowcy mówili między innymi o wartościach odżywczych i użytkowych ziemniaka. Głównym punktem imprezy był konkurs na najlepsze placki ziemniaczane. W konkursie udział brało 8 drużyn: 

1. „Karczma nad Sandelą”- placki ziemniaczane na polędwicy z jelenia z borowikami,  

2. „Młyn pod Mariaszkiem”- bliny ziemniaczane,  

3. Smażalnia „Sandacz”- placki ziemniaczane z wędzonym węgorzem,  

4. Dom Gościnny  „Stara Szkoła” - placki dylewskie 

5. Gospodarstwo Agroturystyczne „Kalinówka”- placki ziemniaczane z winniczkami z ogrodu 

6. Dwór Pacółtówka - placki pacółtowskie 

7. Stowarzyszenie „Źródła Drwęcy” - placki staropruskie 

8. Dwór Kraplewo - placki kraplewskie 

Konkurs odbył się w dwóch turach. Drużyny na przygotowanie potrawy miały 90min. W skład komisji konkursowej wchodzili: Igor Hutnikiewicz Dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Russak Przewodniczący Rady Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Jan Antochowski Prezes Stowarzyszenia Mazurskie Smaki. Jurorzy po bardzo burzliwych obradach uznali, że najlepsze są placki ziemniaczane z wędzonym węgorzem zrobione przez kucharzy z restauracji „Sandacz”, na drugim miejscu znalazły się placki ziemniaczane na polędwicy z jelenia z borowikami usmażone przez przedstawicieli „ Karczmy nad Sandelą”, trzecie miejsce w konkursie kulinarnym zajął Dwór Kraplewo z plackami kraplewskimi. Równolegle odbył się konkurs na nagrodę publiczności, w którym udział wzięły: 

1. „Karczma nad Sandelą”- placki ziemniaczane na polędwicy z jelenia z borowikami  

2. „Młyn pod Mariaszkiem”- bliny ziemniaczane  

3. Smażalnia „Sandacz”- placki ziemniaczane z wędzonym węgorzem  

4. Dom Gościnny  „Stara Szkoła” - placki dylewskie 

5. Dwór Pacółtówka - placki pacółtowskie 

6. Dwór Kraplewo - placki kraplewskie 

Publiczność miała trochę inne zdanie, według nich najlepszymi plackami były te usmażone przez kucharzy z „Karczmy nad Sandelą”. Placki ziemniaczane na polędwicy z jelenia z borowikami otrzymały największą ilość głosów wśród publiczności.  

W ramach Dnia Ziemniaka przeprowadzone zostały konkurencje sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Najdłuższa obierka z ziemniaka: I m. - Janina Walewska, II m. - Irena Zwolińska, III - Leszek Kamiński i Piotr Mrozowski, IV - Maja Tissarek, V- Dorota Felke, VI - Damian Herubiński. Jedzenie kartaczy na czas: I - Jerzy Kraśniewski, II - Janusz Maczukin, III - Janina Walewska, IV Kaszuba Paweł, V - Maja Tissarek. 

Wiersz o ziemniaku: I - „Paczka” z Ostródy, II - Ewa Piwowarska, III - Julia Ogrodowczyk. 

Sadzenie i zbieranie ziemniaków: I - Monika i Mariusz Raczyński, II - Mieczysław i Edyta Raczyńska, III - Janina Walewska i Maja Tissarek. 

Golf ziemniaczany: I - Ariel Gecarz, II - Kuba Piwowarski, III - Paulina Lejmanowicz, Błażej i Mateusz Tissarek. 

Bieg w workach: I - Arkadiusz Wasiołek i Dawid Sagan, II - Monika Raczyńska i Mariusz Raczyński,III - Piotr Balewski i Maciej Słotki. 

Strzelanie z wiatrówki do puszki piwa - w konkurencja dla dorosłych wystartowało ok. 60 osób.  Atrakcją tego dnia był również występ cygańskiego zespołu Hitano. Imprezie towarzyszyły: wystawy wyrobów rękodzieła i produktów regionalnych, degustacja potraw konkursowych i zupy ziemniaczanej oraz sprzedaż ziemniaków różnych odmian.