Miej serce i patrzaj w serce - Narodowe Czytanie 2022

Oświata 12.09.2022

Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania- ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego, podczas którego odczytywane są najznamienitsze dzieła literatury polskiej. To coroczna akcja organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 r., do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.  Również i w tym roku szkoły z Gminy Ostróda nie zawiodły i wyszły naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej.

 

„Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, abyśmy docenili wartość czytania oraz poznali lub przypomnieli sobie sztandarowe pozycje literatury polskiej. Po takich dziełach jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego czy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przyszła pora na kolejny polski klasyk.


W tegorocznym wydarzeniu lekturą były "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Został wydany w czerwcu 1822 roku w Wilnie, czyli w tym roku obchodzimy 200. rocznicę publikacji.     


Jak napisał w liście wystosowanym na tę okazję Prezydent RP Andrzej Duda: „dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”.


W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego Mickiewiczowskie teksty usłyszeć mogliśmy w szkołach w Idzbarku, Szyldaku, Durągu, Zwierzewie, Lipowie, Tyrowie Samborowie, Pietrzwałdzie i Brzydowie. Przedszkolaki w Starych Jabłonkach dzielnie przygotowują się do akcji, czekając na adaptację w wersji przedszkolnej. Tym samym również one  w przyszłym tygodniu dołączą do popularyzatorów Narodowego Czytania w Gminie Ostróda.


W tegorocznej edycji  wszystkie placówki wykazały się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem. Realizacja wydarzenia w zależności od szkoły przybrała różne, atrakcyjne dla uczniów formy. Wykonano gazetki tematyczne, stworzono scenerię odwołującą się do epoki romantyzmu, gdzie w blasku świec rozbrzmiewały dźwięki muzyki Chopina. Uczniowie wspólnie odczytali na głos teksty utworów: "Romantyczność", "Powrót taty", „Pani Twardowska”, "Świtezianka", „Lilije”. Mogli również usłyszeć interpretację ballad w wykonaniu nauczycieli. W szkołach oprócz wspólnego czytania pojawiały się również zadania plastyczne, zagadki i konkursy dotyczące Mickiewicza i jego utworów. Pojawił się nawet sam Mickiewicz, w postać którego w jednej ze szkół wcieliła się uczennica.


Wspólna lektura klasyki polskiej literatury to niezwykle ważna inicjatywa, która popularyzuje czytelnictwo oraz wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Jesteśmy przekonani, że nasze szkoły i przedszkola równie aktywnie i kreatywnie wezmą udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania już za rok. 

 

W linku poniżej relacja z realizacji wydarzenia w Przedszkolu Samorządowym w Starych Jabłonkach. Zapraszamy do obejrzenia!