Modernizacja drogi gminnej Samborowo-Gierłoż-II etap

Inwestycje gminne 08.12.2009

W dniu 7 grudnia 2009 roku o godz. 14:00 odbył się odbiór długo oczekiwanej przez samorząd i mieszkańców Gminy Ostróda inwestycji pn. „ Modernizacja drogi gminnej Samborowo - Gierłoż - etap II”. Uroczystego przecięcia wstęgidokonali Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin, Przewodniczący Rady Gminy Roman Nowakowski, sołtysi wsi Samborowo i Gierłoż oraz Wojewoda Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marian Podziewski. Następnie Ks. Krzysztof Górny poświęcił nowo wyremontowaną drogę gminną.

Warto przypomnieć, że:
remont drogi, wiodącej z Samborowa do Gierłoży ma już swoją wieloletnią historię. Pierwszy etap został zrealizowany na przełomie lat 80 - 90 XX wieku objął 3,4 km nawierzchni i był, jak się później okazało, wstępem do kolejnych, które ostatecznie zakończą się w roku bieżącym.
Drugi etap remontu drogi rozpoczął się w 2007 roku. W jego wyniku następne 1,1 km nawierzchni uzyskało nową jakość. Możliwe to było dzięki środkom pomocowym uzyskanym ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w kwocie 800 tys. zł. Należy zaznaczyć, iż inwestycja była realizowana przy wsparciu Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Iława przeznaczyło na wykonanie zadania 200 tys. zł.
Niestety, dalsza część modernizacji nie mogła być zrealizowana, pomimo intensywnych zabiegów Wójta Gminy Ostróda i mieszkańców Gierłoży, z powodu braku środków na ten cel w budżecie.
Przełomowym momentem dla ostatecznego sukcesu w zakresie zakończenia tej ważnej inwestycji, szczególnie dla mieszkańców Gierłoży, była decyzja Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o przyznaniu kwoty 1.041.000 zł z funduszy Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w 2009 roku na ukończenie zadania. Nastąpiło to dzięki staraniom Wójta Gminy Ostróda wraz z gminnym samorządem oraz inicjatywie radnego Jerzego Skolmowskiego, sołtysa Gierłoży. Historia remontu drogi, wiodącej z Samborowa do Gierłoży, pokazuje z jednej strony, jak wiele trzeba zabiegów i determinacji, aby osiągnąć ważny społecznie cel, a z drugiej, jak ważna w takich przedsięwzięciach jest cierpliwość, zrozumienie i pozytywna współpraca.